کد خبر: 99843
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۸

عرضه ۱۰ درصدی پتروشیمی نوری در روز شنبه

عرضه ۱۰ درصدی پتروشیمی نوری در روز شنبه

مرتضی ابراهیمی

در روز شنبه هفته آینده تعداد ۳۰۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت پتروشیمی نوری به عنوان پانصد و بیست و چهارمین شرکت پذیرفته شده برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش “محصولات شیمیایی” در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد “نوری” به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه اولیه خواهد شد. جهت آشنایی سرمایه گذاران با این شرکت جلسه‌ معارفه‌ با حضور خبرنگاران و کارشناسان بازار سرمایه برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد، تقی صانعی، مدیرعامل پتروشیمی نوری در جلسه‌ معارفه‌ این شرکت گفت: سال گذشته دو میلیون تن از محصولات تولید شده در پتروشیمی نوری صادر شده است که از نظر ریالی، سهم ۵۵ درصدی فروش این شرکت را شامل می شود.

وی با اشاره به اینکه مزیت های رقابتی خوبی برای صادرات و فروش محصولات این پتروشیمی وجود دارد، گفت: این پتروشیمی برای تامین خوراک خود به ۱۳ پالایشگاه پارس جنوبی وصل است که تنها سه پالایشگاه برای تامین خوراک کافی است.

وی خوراک این پتروشیمی را شامل ۴٫۵ میلیون تن میعانات و ۲۵۰ هزار تن بنزین پیرولیز دانست و افزود: محصولات اصلی این پتروشیمی شامل پازایلن، بنزن و ارتوزایلن است که علاوه بر این سه محصول، ۶ محصول فرعی نیز در این پتروشیمی تولید می شود.

صانعی ادامه داد: این شرکت در زمره مجتمع های بالادستی است  که تمام حرکت های خود را در چارچوب یک برنامه ریزی استراتژیک پی ریزی کرده  و اکثر فرآیندهایش به صورت سیستماتیک انجام می شود. در عین حال این  برنامه دارای شاخص هایی کلیدی است که روند پیشرفت آن بر همین اساس شکل می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۹۵ درصد از برنامه تولید محقق شده است، گفت: ۵۹ درصد محصولات تولیدی از نطر وزنی صادر شده و ۳۶ درصد نیز به فروش بین مجتمعی رسیده است، همچنین پنج درصد تولیدات در بورس کالا برای فروش عرضه شده است.

مدیرعامل پتروشیمی نوری تاکید کرد: ظرفیت اسمی این پتروشیمی ۴٫۴ میلیون تن در سال است که در سال ۱۳۹۷، دو میلیون تن صرف صادرات و ۱٫۷ میلیون تن به فروش داخلی رسیده است.

وی ادامه داد: سود خالص پتروشیمی نوری ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است.