کد خبر: 119108
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۹

عربستان محدودیتهای کارگران خارجی را برمی‌دارد

عربستان محدودیتهای کارگران خارجی را برمی‌دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره، معاون وزیر منابع انسانی عربستان اعلام کرد این کشور محدودیتهای قرارداد کارگران خارجی را که شامل آزادی جهت تغییر شغل آنها هم می‌شود، برمی‌دارد.

عبدالله بن ناصر گفت این طرح که در مارس ۲۰۲۱ اجرایی خواهد شد، شامل حق کارگران خارجی برای خروج از کشور بدون اجازه کارفرمایان هم می‌شود.

وی اضافه کرد هدف از این طرح بهبود جذابیت بازار کار عربستان است. محدودیتهای عربستان میلیون‌ها کارگر مهاجر آسیب‌پذیر و ارزان قیمت را وابسته به کارفرمایان کرده است، تا جایی که آن را نمونه‌ای از بهره‌کشی و سوء استفاده می‌دانند.

وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی عربستان اعلام کرد این اصلاحات به کارگران خارجی اجازه می‌دهد شغل خود را با انتقال ضمانت خود از یک کارفرما به کارفرمای دیگر تغییر دهند و بدون اجازه از کارفرمایان کشور را ترک کرده و ویزای خروج بگیرند.

این طرح جدید حدود ۱۰ میلیون کارگر خارجی در عربستان را شامل می شود که یک سوم کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. محققان حقوق بشر می گویند اطلاعات نشان می‌دهد مقامات عربستان در حال برداشتن برخی از مفاد سیستم حمایتی «کافالا» هستند که در سراسر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برقرار است. در این سیستم، وضعیت قانونی کارگران خارجی وابسته به کارفرمایان آنهاست.

قطر که میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است، اخیراً تغییرات مشابهی در قوانین کار خود اعلام کرده است. تغییرات ایجاد شده در قوانین کار عربستان قدم‌های قابل توجهی جهت بهبود شرایط کارگران مهاجر در این کشور است ولی به نظر نمی‌رسد سیستم کافلا کاملا برداشته شود.

کارگران هنوز هم به یک حامی نیاز دارند تا ورود آنها را به عربستان را ضمانت کند و کارفرمایان هنوز هم کنترل وضعیت اقامت کارگران را در دست دارند. این تغییرات بخشی از طرح «دورنمای ۲۰۳۰» محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است که قصد دارد کشورش را تبدیل به مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاران کند.