عدم رعایت استاندارد در ساخت و سازهای پس از زلزله

0
۱,۵۶۶ بازدید

احمدوند یکی از دلایل تخریب سازه‌ها در زلزله کرمانشاه را کیفیت پایین شن و ماسه عنوان کرد و گفت: طبیعتا بتن استاندارد در مقابل زلزله مقاوم‌تر است اما باید نسبت آب و بتن به یک اندازه دیده شود که اگر این تناسب به هم بخورد سازه کیفیت خود را از دست می‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات بتن هشدار داد

مهدی زاهدی-رئیس مرکز تحقیقات بتن گفت: حاضر شدیم بعد از زلزله کرمانشاه به صورت رایگان بازرسی ساخت و سازهای جدید را انجام دهیم اما به ما گفتند نمی‌خواهیم شما اینجا باشید.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، مصطفی احمدوند در حاشیه کنفرانس ملی بتن، آب و زلزله اظهار کرد: ماه قبل ۱۰۵ زلزله در ایران به وقوع پیوست که در سه استان کرمان، کرمانشاه و یزد شاهد بیشترین تعداد زلزله بودیم. با این حال بررسی‌های ما نشان می‌دهد سازه‌هایی که بعد از زلزله در این استان‌ها تولید می‌شود با استاندارد مطابقت ندارد.

وی با بیان اینکه فرمول‌ها، روش‌های تولید و آئین‌نامه‌ها موجود است افزود: این موارد استفاده می‌شود ولی باید ببینیم توسط چه کسی اجرا می‌شود. بنیاد مسکن به ما گفته وارد این مناطق نشویم. ما گفتیم حاضریم بازرسی را رایگان انجام دهیم ولی نمی‌خواهند ما آنجا باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات بتن خاطرنشان کرد: بعد از زلزله بم ما کارمان را در آن منطقه آغاز کردیم و همه می‌دانند که این حضور به ارتقای کیفیت ساخت و سازها در آنجا منجر شد.

احمدوند یکی از دلایل تخریب سازه‌ها در زلزله کرمانشاه را کیفیت پایین شن و ماسه عنوان کرد و گفت: طبیعتا بتن استاندارد در مقابل زلزله مقاوم‌تر است اما باید نسبت آب و بتن به یک اندازه دیده شود که اگر این تناسب به هم بخورد سازه کیفیت خود را از دست می‌دهد.

وی با بیان این خبر که موسسه استاندارد در نظر دارد شنبه آینده ویرایش جدیدی از استاندارد بتن را رونمایی کند، گفت: چک لیست، انتقال بتن به کارگاه و بازرسی سه مولفه بسیار مهم در کیفیت بتن است اما ظاهرا قصد دارند در ویرایش جدید این موارد را بردارند و یک چیز جدید ارائه کنند که قطعا این اقدام نمی‌تواند اقدام مناسبی باشد. همین حالا ساختمانی که دارند برای انجمن بتن ایران می‌سازند مشکلات زیادی از نظر طراحی متریال و مقاومت سازه دارد.

**هدررفت ۸۰درصد منابع در چرخه تولید مصالح

رییس مرکز تحقیقات بتن همچنین در سخنرانی خود در این همایش با بیان این که هزینه احداث بناهای بتنی کمتر از دیگر ساختمان‌ها است، گفت: هم‌اکنون تنها ۱۸ درصد ساختمان‌های تهران از نوع بتنی هستند.

وی اظهار کرد: مدت زمان ساخت بناهای بتنی نسبت به دیگر سازه‌ها کمتر است و در عین حال هزینه ساخت هم کاهش پیدا می‌کند. هم‌چنین میزان مقاومت ساختمان‌های بتنی در برابر زلزله بیشتر از سایر ساختمان‌هاست.احمدوند با بیان این‌که شاهد این هستیم برخی برج‌های شهر تهران نیز از بتن ساخته نمی‌شود، این مساله را در کاهش ضریب مقاومت سازه‌ها در برابر زلزله موثر دانست.

رییس مرکز تحقیقات بتن از نبود استانداردهای شفاف ودقیق در مصالح ساختمانی انتقاد کرد و افزود: به دلیل نبود استانداردهای شفاف و دقیق مبتنی بر مشخصات عملکردی جدید برای مصرف مصالح بدون هدر رفتن امکان‌پذیر نیست و در چرخه تولید مصالح حتی در مرحله اجرا حدود ۸۰ درصد هدررفت منابع داریم و ۲۰ درصد از مصالح به صورت مفید استفاده می‌شود.احمدوند در پایان یکی از عوامل اتلاف مواد، مصالح و بتن را اجرای روش‌های سنتی دانست.

هم‌چنین در این همایش، برات قبادیان ـ معان وزیر صنعت، معدن وتجارت ـ اظهارکرد: استحکام ساختمان‌ها در برابر زلزله مستلزم تولید بتن کیفی است و تحقق این مساله به همکاری علمی دانشگاه و صنعت بستگی دارد.

وی با بیان این‌که امروزه ترکیب بتن درجهان درحال تغییر و تحول است گفت: مهم‌ترین مشخصه این تحول را در ارتقای کیفیت بناها شاهد هستیم.به گفته قبادیان، لازم است از الیاف صنعتی قابل بازیافت برای پایداری سازه‌های بتنی استفاده کرد و کنترل نحوه‌ی اجرای بتن و آماده‌سازی آن، پایداری بتن در پروژه ها را افزایش می‌دهد.

معاون وزیر صنعت، معدون و تجارت به برخی راهکارهای افزایش مقاومت سازه‌ها اشاره کرد و گفت: پیاده‌سازی استانداردهای مشخص، کاربرد دستورالعمل‌های تهیه بتن با دوام و مقاوم، پیاده سازی نظام بازرسی سیستم مدیریت در این بخش و کنترل نحوه اجرای سازه‌های بتنی در پایداری سازه‌های ساختمانی بسیار تاثیرگذار است.

در ادامه این همایش، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بر ضرورت توجه صنعت بتن به مسائل زیست محیطی اشاره و تاکید کرد: تولید بتن کم کربن و استفاده از مواد جایگزین سیمان، پوزولانهای طبیعی و سرباره‌ها می‌تواند در کاهش اثرات زیست محیطی کمک کننده مهمی باشد.

مهدی روانشادنیا افزود: بازیافت نخاله‌های به جا مانده از بتن می‌تواند از برنامه های ۲۰ ساله آینده این صنعت باشد و برای این کار باید مشوق‌های قانونی در جهت اقتصادی کردن صنعت بازیافت ایجاد شود و بازار نخاله‌های بازیافتی ایجاد و مالیات بر تولید کربن هم می‌تواند به عنوان یک مکانیسم مهم تنبیهی عمل کند.

وی با بیان این‌که باید فکری به حال اجرای بتن در هوای سرد مناطق کوهستانی داشته باشیم، گفت: این مساله باعث می‌شود از فجایعی مثل آنچه در سر پل ذهاب رخ داد جلوگیری کنیم و در این راستا باید تولید کنندگان بتن آماده استاندارد را تقویت کنیم و به تولید بتن‌های با مقاومت بالا و ویژه تمایل بیشتری داشته باشیم.

به گفته روانشادنیا، زنجیره تامین بتن در کشور از تولید سیمان تا اجرای آن در ساختمان یک فرایند تولید دی اکسید کربن است که باعث مصرف بخش قابل توجه انرژی کشور در این صنعت می شود و به آلایندگی محیط زیست دامن می‌زند. تدوین این سند در کاهش مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه ای از طریق استفاده از مواد جایگزین سیمان و بتن‌های با مقاومت بالا کمک می کند.

جواد برنجیان رئیس انجمن بین‌المللی بتن نیز اظهار کرد: در این همایش حدود ۲۰۰ تیم دانشگاهی از ۶۴ دانشگاه شرکت کرده‌اند که نشان می‌دهد استقبال از این کنفرانس طی ۲۱ دوره برگزاری آن افزایش چشمگیری داشته است.

هومان لیاقتی رئیس پردیس فنی مهندسی دانشگاه شهید عباس پور نیز اظهار کرد: این دانشگاه مکانی است که تحقیقات کاربردی مرتبط با صنعت آب و برق، عمران، محیط زیست و انرژی را انجام داده و در منطقه خاورمیانه استثنائی بوده است.وی با اشاره به این موضوع که محیط زیست همیشه از مخاطرات طبیعی در آسیب بوده است، گفت: بتن پدیده‌ای است که می‌تواند از لحاظ مهندسی کمک کند تا این مخاطرات به حداقل برسد.

**استفاده از مصالح غیراستاندارد در پروژه‌های عمرانی

عضو هیات رئیسه مجلس هم در این همایش با انتقاد از استفاده از مصالح غیر استاندارد در پروژه‌های عمرانی گفت: اگر ساختمان پلاسکو از بتن ساخته می‌شد با وقوع این سانحه خسارت‌های بسیار کمتری به جامعه وارد می‌آمد.

غلامرضا کاتب با بیان اینکه با اجرای پروژه مسکن مهر شاهد افزایش مصرف بتن در کشورمان بودیم گفت: نتیجه افزایش استفاده از بتن افزایش تحقیقات در حوزه تولید بتن استاندارد بوده است و خوشبختانه می‌توان گفت در طول این سال‌ها تولید بتن استاندارد افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: البته تولیدات بتن در ایران با استانداردهای جهانی هنوز فاصله دارد اما می‌توانیم از پتانسیل‌های داخلی از جمله انجمن بتن برای افزایش کیفیت و استاندارد بتن تولید شده در کشور استفاده کنیم.

کاتب ادامه داد: سال‌های اول انقلاب با چالش جدی برای تامین مواد اولیه سیمان مواجه بودیم اما امروز خوشبختانه به توانایی صادرات سیمان و بتن به سایر کشورها رسیده‌ایم و با استفاده از این مصالح با کیفیت تولید داخل ساختمان‌های کشور در برابر زلزله مقاوم‌تر شده‌اند.

کاتب با اشاره به استفاده از مصالح بی‌کیفیت در پروژه‌های عمرانی اظهار داشت: شاهد آن هستیم که تونل جاده هراز هر ماه یک الی دو بار مسدود می‌شود و این به دلیل استفاده از مصالح غیر استاندارد و بی‌کیفیت از جمله بتن غیراستاندارد در این پروژه عمرانی است. این نشان می‌دهد که نتوانسته‌ایم موضوع نظارت را در استفاده از مصالح استاندارد در پروژه‌های عمرانی انجام دهیم وگرنه دلیلی ندارد که تونل جاده هراز هر یک ماه یک بار بسته شود.

**سدهای بتنی نیاز به ترمیم دارند

مدیرعامل شرکت مدیریت آب ایران هم در این همایش با بیان اینکه از ۱۷۲ سد بزرگ در ایران ۴۰ درصد آنها سدهای بتنی هستند گفت: عمر برخی از این سازه‌ها به بیش از ۴۰ سال رسیده و نیاز به ترمیم دارند.

محمد حاج‌رسولی‌ها با بیان اینکه در کشور ما هم همانند اکثر کشورهای در حال توسعه محور اصلی برای احداث زیرساخت‌ها آب، بتن، مصالح و تجهیزات به روز است گفت: بتن می‌تواند در افزایش کیفیت پروژه‌های عمرانی بسیار موثر باشد.

وی با اشاره به اهمیت تامین آب با توجه به تغییر شرایط اقلیمی کشور اظهار داشت: با توجه به افزایش جمعیت و کاهش نزولات و بارندگی‌ها با موضوع تامین آب و انتقال آن به مناطق کم‌آب مواجه هستیم و باید اقدامات پیشگیرانه نسبت به کمبود منابع آبی در برخی از مناطق انجام دهیم.مدیرعامل شرکت مدیریت آب ایران با بیان اینکه سازه‌های بتنی نقش قابل توجهی در نگهداری آب دارند گفت: خوشبختانه در کشورمان میزان تولید بتن افزایش یافته است و سالانه به ازای هر نفر یک تن بتن تولید می‌شود.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=93202