عدم تزریق نقدینگی عامل رشد نمادهای کوچک

0
۲۲۹ بازدید

به دلیل عدم تزریق نقدینگی به بازارسرمایه شاهد هستیم که شاخص کل بورس رمقی برای رشد ندارد و از طرف دیگر به دلیل این که حقوقی ها در شرایطی قرار دارند که سهام های خود را در قیمت های بالاتر نقد کنند، موجب شده است تا فشار تقاضا به نمادهای کوچک کنترل شده، بیشتر شود.

مرتضی ابراهیمی

بازار سرمایه در روزسه شنبه دوباره بر مدار نزول بازگشت و شاخص کل بورس با ۲۵ هزار و ۱۶۸ واحد کاهش به رقم یک میلیون و ۴۱۲ هزار واحد ایستاد اما شاخص کل با معیار هم وزن ۳۶۵۷ واحد ( ۰.۷۹ درصد ) کاهش یافت و به رقم ۴۶۵ هزار و ۴۸۲ واحد رسید. معامله گران دیروز یک میلیون معامله به ارزش ۱۳۲هزار و ۹۸۵ میلیارد ریال انجام دادند. ملی صنایع مس ایران، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت بندرعباس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند. با توجه ادامه ریزش بازار سرمایه با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

احمد اتحادپور، مدیرعامل سبدگردان آرمان اقتصاد، در گفتگو با جهان اقتصاد با اشار به ادامه ریزش بازار سرمایه گفت: به دلیل عدم تزریق نقدینگی به بازارسرمایه شاهد هستیم که شاخص کل بورس رمقی برای رشد ندارد و از طرف دیگر به دلیل این که حقوقی ها در شرایطی قرار دارند که سهام های خود را در قیمت های بالاتر نقد کنند، موجب شده است تا فشار تقاضا به نمادهای کوچک کنترل شده، بیشتر شود.

اتحادپور گفت: تا زمانی که گزارش های ۹ماهه منتشر شود نقدینگی بیشتری جذب شاخص کل هم وزن خواهد شد، اما بعد از گزارش های نه ماهه بازار، استراتژی خود را تغییر خواهد داد.

مدیرعامل سبدگردان آرمان اقتصاد با اشاره به این که هرچه که زمان می گذرد رشد شرکت های کامودیتی محور بیشتر می شود اما در حال حاضر این دست از سهام ها مورد اقبال بازار سرمایه نیستند، گفت: تحلیل بنیادی یکی از تحلیل ها برای خرید یک سهم است و یک معامله گر بازار سرمایه باید شاخص های دیگری را برای خرید سهم در نظر بگیرد مانند میزان نقدینگی سهم، در نظر گرفتن عدم عرضه سهام دار عمده، ریسک صادرات و … است.

وی افزود: همچنین باید خبرها و حرکت بازیگران سهم را نیز زیرنظر داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که تحلیل صورت های مالی مهمترین عامل برای انتخاب سهام است اما باید عوامل دیگر را بررسی کرد گفت: به عنوان نمونه نماد «سنگال» در بازار سرمایه تا کنون رشد بسیار خوبی داشته است، زیرا در زمانی که این سهم ۵۰ هزار میلیارد تومان دارایی داشت، بازار این سهم را ندیده بود، اما اکنون بازار این سهم را شناخته است و ارزش این سهام از ۸ هزار میلیارد تومان به ۱۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

اتحادپور برای خرید سهام پر پتانسیل درشرایط کنونی بازار سرمایه پیشنهاد داد: شرکت کربن ایران گزارش های ۹ ماهه بسیار خوبی را به بازار ارائه کرد، به طوری که ارزش دارایی های شرکت از ارزش خود شرکت بیشتر است. همچنین شرکت سرمایه گذاری آذربایجان را برای خرید پیشنهاد می دهد زیرا که یک شرکت فولادی دارد. ضمن این که نماد «سنگال» همچنان جای رشد خوبی دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=126987