کد خبر: 4345
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

عارف: برخی بداخلاقی‌های سیاسی مردم را خسته کرده است

عارف: برخی بداخلاقی‌های سیاسی مردم را خسته کرده است


رئيس بنياد اميد ايرانيان با بيان اينکه "برخي بداخلاقي‌ها در مواضع سياسي مردم را خسته کرده است"، تاکيد کرد: اگر روحيه اخلاقي و پهلواني کنار برود از دانش و علم به عنوان ابزار قدرت و زور، بهره‌برداري مي‌شود.
به گزارش ايسنا ، محمدرضا عارف در ديدار با رئيس فدارسيون پهلواني و زورخانه‌اي و اعضاي ستاد ترويج فرهنگ پهلواني، با تبريک روز خبرنگار به خبرنگاران و اهالي رسانه گفت: اميدوارم اين قشر کوشا و تأثيرگذار بتوانند همانند هميشه فرهنگ و اخلاق را در جامعه ترويج دهند، به ويژه اهالي رسانه مي‌توانند مروجان خوبي براي فرهنگ پهلواني در سطح قشرهاي گوناگون کشور باشند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي يادآور شد: امسال هم‌زمان با روز فرهنگ پهلواني (17 شوال)، رويداد و مناسبت روز مقاومت اسلامي را داريم. به عنوان يک ضرورت و نياز در جامعه جهاني بايد بگويم بسياري از نهادهاي بين‌المللي که وظيفه اصلي‌شان ترويج اخلاق است در مقابل جنايت‌هاي يک رژيم غاصب و مجعول بويژه در 30 روز گذشته، سکوت اختيار کرده‌اند.
وي با انتقاد از سکوت و بي‌تفاوتي برخي نهادهاي بين‌المللي در برابر نسل‌کشي و کودک‌کشي رژيم صهيونيستي، تصريح کرد: برخي نهادهاي مدعي چگونه مي‌توانند در برابر اينگونه وحشي‌گري رژيم صهيونيستي سکوت پيشه کنند؟ متأسفانه اخلاق در سطح جهاني کم رنگ شده است، اگر اعتقاد به اخلاق، مرام جوانمردي و فرهنگ پهلواني در جهان ترويج بشود، ديگر نبايد شاهد چنين بي‌اعتنايي‌ها و بي‌اخلاقي‌ها باشيم.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب افزود: انقلاب اسلامي مردم ايران به عنوان يک انقلاب فرهنگي در جهان معرفي مي‌شود؛ بنابراين بايد امور فرهنگي و از جمله ترويج مرام و روحيه "پهلواني" بايد در همه زمينه‌ها و کارها از جمله ورزش در اولويت قرار بگيرد.
وي با بيان اينکه قهرمان پروري، بدون در نظر گرفتن آموزه‌هاي اخلاقي، آسيب‌هاي جدي در ورزش ايجاد کرده است، گفت: در حالي که با تأسي به الگوي پهلواني‌مان، همچون امام علي (ع) که در مقابل ضعيفان و ستمديدگان با محبت رفتار مي‌کردند، بايد پهلوان‌پروري در همه رشته‌هاي ورزشي کشورها ترويج شود. هدف‌گذاري براي "پهلوان‌پروري" ما را به هدف "قهرمان‌پروري" هم مي‌رساند.
اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، زنده‌ياد تختي را نمونه‌اي از يک پهلوان دانست که با پيروي از پيشواي پهلوانان - امام علي (ع) - توانست حتي در آوردگاه‌هاي جهاني در مقابل حريفاني که ضعيف بودند مرام جوانمردي داشته باشد.
عارف تاکيد کرد: روحيه پهلواني و اخلاق‌مداري بايد در همه فعاليت‌هاي علمي، فرهنگي، ورزشي و حتي سياسي در ايران و پس از آن در سطح جهان ترويج شود، چون اگر روحيه اخلاقي و پهلواني کنار برود از دانش و علم هم به عنوان ابزار قدرت و زور، بهره‌برداري مي‌شود.
وي تصريح کرد: در ايران اسلامي، الگوگيري از معصومين (ع) در اوج الگوهاي فرهنگ پهلواني در نزد مردم نهادينه شده است. اکنون هم با استفاده از عقبه و پيشينه غني فرهنگ پهلواني و با توجه به اين که انقلاب مردم کشورمان يک انقلابي فرهنگي بوده، مي‌توانيم در دنيا فرهنگ پهلواني را ترويج کنيم و افتخارمان اين است که فرهنگ پهلواني، سرشار از آموزه‌هاي فرهنگ اسلامي و ايراني است که بايد در همه قشرهاي جامعه ترويج شود.
عارف تصويب آئين‌نامه ترويح فرهنگ پهلواني در شوراي فرهنگ عمومي و راه‌اندازي ستادي به همين نام با حضور نهادهاي کارگزار فرهنگي کشور را تبريک گفت و ادامه داد: اميدوارم فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي که همواره با بودجه کم - نسبت به ديگر فدراسيون‌ها - توانسته تلاش‌هاي فرهنگي و اخلاقي مؤثري را در سطح ورزش کشور ترويج کند، باز هم بتواند با پشتيباني همه فدراسيون‌هاي ورزشي و ديگر نهادهاي کشوري، فرهنگ پهلواني را ترويج کند.
وي با بيان اينکه "مردم ذهنيت خوبي نسبت به آئين‌هاي پهلواني و زورخانه‌اي دارند"، يادآور شد: البته برخي بداخلاقي‌ها در مواضع سياسي مردم را خسته کرده است اما با عناصر فرهنگي انقلاب اسلامي مان که يکي از همين نمادها، فرهنگ پهلواني است، مي‌توانيم اين روند را اصلاح کنيم و فرهنگ غني کشورمان را به ديگر کشورها هم صادر کنيم.
وس با بيان اينکه در شواري عالي انقلاب فرهنگي ستاد مهندسي فرهنگي کشور در حال راه‌اندازي است"، افزود: پيشنهادم اين است که ستاد ترويج فرهنگ پهلواني با اين ستاد همکاري ويژه‌اي برقرار کند و حتي مسئوليتي را در ستاد مهندسي فرهنگي کشور بپذيرد تا بتوانيم فرهنگ پهلواني را در سطح قشرهاي گوناگون کشور بويژه جوانان ترويج دهيم و در همه برنامه‌ها و طرح‌هاي عملياتي بدنبال پهلوان‌پروري باشيم. بر اين باورم که روحيه پهلواني و حاکميت فرهنگ پهلوان‌پروري مي‌تواند برخي از مشکلات و کمبودهاي ما را در اجراي برنامه‌ها حل کند و انگيزه خدمت و تلاش را در همگان و بويژه جوانان بالا ببرد.
عارف تاکيد کرد: بايد نمايندگان محترم نهادها در ستاد ترويج فرهنگ پهلواني کاملا با همدلي در همه دستگاه‌هاي کشور به فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي براي گسترش اخلاق ياري دهند. ستاد ترويج فرهنگ پهلواني هم بايد تلاش کند تا همه تلاشگران جوانمرد و پهلوان نهادها را شناسايي کند.
رئيس بنياد اميد ايرانيان در پايان ابراز اميدواري کرد که فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي در ميان فدراسيون‌هاي ورزشي کشور يک الگوي شايسته براي ترويج اخلاق و مرام جوانمردي در کشور باشد.
در آغاز اين ديدار فرهاد طلوع کيان رئيس فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي کشور گزارشي از عملکرد اين فدراسيون ارائه کرد و خواستار توجه بيشتر مسئولان به فرهنگ پهلواني شد.