کد خبر: 99959
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۸

ظهور پدیده برندفروشی نمای ساختمان در بازار مسکن

ظهور پدیده برندفروشی نمای ساختمان در بازار مسکن

گروه امورزیربنایی-رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران گفت: هم‌اکنون تمامی برج‌های نوساز تهران دارای شناسنامه فنی و ملکی هستند و در این شناسنامه تمامی جزئیات ساختمان و نقشه‌های کلی دیده شده است.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد طاهری در نشست هم‌اندیشی بررسی شناسنامه فنی و ملکی ساختمان با بیان اینکه یکی از اهداف تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل کیفیت ساختمان حفظ سرمایه ملی و رعایت مقررات ملی ساختمان از سوی کارفرما و سازنده است، اظهار داشت: شأن و جایگاه حقوقی و تقویت کیفیت ساختمان‌ها در قالب شناسنامه فنی و ملکی ساختمان ایجاد می‌شود.

وی گفت: شناسنامه فنی و ملکی یک سند ارزشی برای تمامی ساختمان‌ها به شمار می‌رود که قانون‌گذار با تصویب قانون نظام مهندسی آن را الزامی کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران افزود: در صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان تمامی مراحل ساخت و تأییدیه‌های آن از سوی تمامی دستگاه‌های اجرایی نشان داده می‌شود؛ در این شناسنامه علاوه بر نقشه‌های ساختمان، تضمین کیفیت واحد مسکونی هم از سوی دستگاه‌های بیمه ارائه می‌شود و همزمان با بهره‌برداری از واحد مسکونی در اختیار خریدار و مالک ساختمان قرار داده می‌شود و سایر مراجع هم از جمله شهرداری‌ها و شورای شهر هم باید در تهیه این شناسنامه همکاری‌های لازم را انجام دهند.

طاهری ادامه داد: در سالهای گذشته علاوه بر کوتاهی نهادهای مدیریتی در اجرای شناسنامه فنی و ملکی ساختمان سازمان نظام مهندسی هم ضعف‌های بسیار بزرگی در اجرای این شناسنامه فنی و ملکی داشته است.

به گفته وی در گذشته این شناسنامه با عنوان یک سند ارزشی صادر نمی‌شد و به عنوان یک کالای مصرفی و سرمایه‌ای شناخته نمی‌شد اما خوشبختانه در چند ماه اخیر علاوه بر آنکه سازمان نظام مهندسی در اجرای آن اقدامات لازم را انجام داده است، سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی هم همکاری‌های لازم را انجام داده‌اند.

طاهری اظهار داشت: در گذشته صدور شناسنامه فنی و ملکی به صورت دستی و کاغذی بود، اما هم‌اکنون با راه‌اندازی سامانه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در قالب اداری و مردمی صدور این شناسنامه الزامی شده و هم‌اکنون تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف هستند نظرات و تأییدیه‌های خود را در این سامانه وارد کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران تاکید کرد: از زمانی که عملیات ساختمان به پایان می‌رسد، عملیات شناسنامه فنی و ملکی ساختمان هم به پایان می‌رسد و همزمان با تحویل واحد مسکونی شناسنامه هم ارائه می‌شود.

طاهری همچنین گفت: یک سامانه الکترونیکی ساختمان شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در قالب اداری است و تمامی کارکنان و ناظران نظام مهندسی به این دسترسی دارند سامانه دیگری هم راه‌اندازی شده است که تمامی مردم، نهادها، کارکنان و مالکان می‌توانند وارد این سامانه شوند و بیمه تضمین کیفیت این سامانه را ملاحظه کنند.

وی با اشاره به حادثه پلاسکو، افزود: در حادثه پلاسکو به دلیل آنکه این ساختمان و مجتمع تجاری شناسنامه فنی و ملکی را نداشت نتوانستیم به موقع وارد ساختمان شده و به افراد حادثه دیده، امدادرسانی کنیم اما هم‌اکنون تمامی برج‌های نوساز تهران دارای شناسنامه فنی و ملکی هستند و در این شناسنامه تمامی جزئیات ساختمان و نقشه‌های کلی دیده شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه تهران گفت: دو سامانه کاملاً مجزا برای ساختمان‌های تهران در نظر گرفته شده که خوشبختانه تمامی دستگاه‌ها در صدور این شناسنامه‌ها همکاری‌های لازم را انجام می‌دهند.

**ظرفیت سازمان نظام مهندسی معطوف به حقوق سوداگران است

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران هم در ادامه اظهار داشت: در طی این سال‌ها شهرداری تهران هزینه‌ صدور شناسنامه فنی و ملکی را به سازمان نظام مهندسی واریز کرده اما هنوز اقدامی از سوی این سازمان صورت نگرفته است و به همین دلیل شهرداری اعلام کرد که این فرایند را قطع می‌کند.

محمد سالاری با بیان اینکه از سال ۹۵ نسبت به صدور شناسنامه فنی و ملکی اقدام شده اما بابت هزینه‌هایی که از مردم گرفته شده است، خدماتی به آنها ارائه نکردند، گفت: بعد از تفاهم‌نامه‌های منعقد شده در این باره، درباره صدور شناسنامه فنی و ملکی از مالکان هزینه آن گرفته شده ولی سازمان نظام مهندسی هیچ خدماتی را به آنها ارائه نکرده و حالا این سازمان باید پاسخگو باشد که در این مدت زمان چه مقدار پول از مردم گرفته و صرف چه کارهایی کرده است.

وی ادامه داد: در طی این سال‌ها شهرداری تهران هزینه‌ صدور شناسنامه فنی و ملکی را به سازمان نظام مهندسی واریز کرده اما هنوز اقدامی از سوی این سازمان صورت نگرفته است، به همین دلیل شهرداری اعلام کرد که این فرایند را قطع می‌کند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه هر پولی که از مردم دریافت می‌کنیم باید خدمات آن ارائه شود، گفت: حالا امروز سازمان نظام مهندسی به فکر ایجاد سامانه‌ای افتاده است که فکر می‌کنم رونمایی از آن بسیار زود است چرا که هنوز برخی از زیرساخت‌های آن کامل نیست.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: اگر صدور شناسنامه فنی و ملکی باز هم صوری باشد، در تاریخ به جایگاه مهندسی کشور لطمه بزرگی زده‌ایم.

وی گفت: ما باید پاسخگوی مردم باشیم و صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان باید در رسانه‌ها به یک مطالبه تبدیل شود تا مردم در خرید املاک از افراد سوال کنند که این ملک دارای شناسنامه فنی و ملکی است یا خیر؟

وی گفت: در حال حاضر صدور شناسنامه فنی و ملکی تاثیری در ارتقای کیفیت ساخت و ساز ندارد و این جای اشکال است.

سالاری با اشاره به گران‌فروشی‌های مسکن بابت برندسازی‌ها در ساخت نمای واحدها گفت: در حال حاضر با پدیده برندفروشی در نمای ساختمان‌ها مواجه هستیم به این معنا که اگر ساختمانی توسط طراح و برند خاص ساخته شود به چند برابر قیمت به فروش می‌رسد. این جایگاه مناسبی برای نظام مهندسی و مهندسان نیست.

رئیس کمیسیون معماری و شهرداری استان تهران با بیان اینکه نمی‌توان حقوق خصوصی و شهروندی را زیر سوال برد، گفت: متاسفانه واقعیت این است که ظرفیت مهندسی کشور معطوف به حقوق سوداگران شده است و نهاد شورا و سازمان نظام مهندسی هم هر سال اقداماتی را انجام می‌دهند که فقط رأی بیاورند و هدف از این اقدامات تنها رأی آوردن است.

وی تاکید کرد: بعد از گذشته چهار دهه از پیروزی انقلال اسلامی با بحران مواجه هستیم و در شهر تهران متاسفانه مطالبات همه به این سمت رفته است که در شهر، کارگاه عمرانی ایجاد شود و شهردار کسی است که تهران را به کارگاه عمرانی تبدیل کند.

سالاری افزود: از این رو کیفیت زندگی هر روز با مشکل مواجه است و علیرغم اینکه، شهری دارای ظرفیت‌های ملکی فراوان است، همه املاک آن را به کارگاه عمرانی تبدیل کرده است و همین است که امروز شهر تهران با ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی مواجه شده است.

وی ادامه داد: همکاران ما در سازمان نظام مهندسی باید بر حفظ صیانت و ارزش مهندسان اقدام کنند.

وی ادامه داد: نهاد مطالعاتی را که در دولت احمدی‌نژاد به صورت یکطرفه کنار گذاشته شده بود، سعی می‌کنم احیا کنم، سایر دستگاه‌ها هم در این موضوع باید به ما یاری برسانند.

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: در حالی که سازمان نظام مهندسی استان تهران دارای ۱۲۰ هزار عضو است اما نتوانسته‌ایم آنچنان از عملکرد این سازمان دفاع کنیم که نماینده‌ای در شورای نهاد داشته باشد چون رویکردها توجه به منافع سوداگری است.

وی با بیان اینکه بابت پولی که مردم داده‌اند خدمات ارائه نشده است، گفت: باید سعی کنیم اعتماد از دست رفته را احیا کنیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر شرایط مناسب راه‌اندازی سامانه شناسنامه فنی و ملکی نیست چرا که بدون ضمانت کیفیت این سامانه و صدور شناسنامه فنی و ملکی معنایی ندارد و باید بیمه‌ها هم وارد این موضوع شوند.