ظریف: گاهی مذاکرات روی یک کلمه متوقف می شود

0
۲۴۸ بازدید

محمد جواد ظریف هرگونه اظهار نظر درباره توافق را تا پیش از پایان مذاکرات امکان پذیر ندانست و گفت: در پایان مذاکرات است که معلوم می شود توافق می تواند صورت بگیرد یا خیر. گاهی تمام این مذاکرات روی یک کلمه متوقف می شود.
به گزارش ایرنا به نقل از خانه ملت، وزیر امور خارجه درباره پایان مذاکرات و دستیابی به توافق جامع گفت: اگر طرف مقابل دنبال بهانه جویی نباشد و نخواهد به یک روشی، کار را طولانی کند امکان رسیدن به تفاهم وجود دارد. من همیشه معتقد بودم احتمال رسیدن به توافق در فاصله کوتاهی وجود دارد.
به گفته وزیر امور خارجه در پایان مذاکرات است که معلوم می شود توافق می تواند صورت بگیرد یا خیر. گاه تمام این مذاکرات روی یک کلمه متوقف می شود.
ظریف همچنین درباره تغییر کنگره امریکا و تاثیر آن بر امکان رسیدن به توافق گفت: این تغییر برای ما تاثیری ندارد.
** گمانه زنی ها مذاکره را پیچیده تر می کند
ظریف درباره گزارش رسانه های امریکایی پیرامون توافقات حاصل شده میان تهران و ۱+۵ مبنی بر خارج شدن اورانیوم غنی شده از ایران گفت: تمام اینها خبرسازی و شایعه پراکنی است و هیچ مبنایی ندارد.
وی بیان کرد: مذاکرات ادامه دارد و تا زمانی که به پایان نرسد، معلوم نمی شود چه موضوعاتی مورد توافق قرار گرفته و چه موضوعاتی مورد توافق قرار نگرفته است.
وزیر امور خارجه درباره تاثیر انتشار چنین گزارش هایی توسط برخی رسانه ها گفت: این اظهارنظرها فقط موضوعات را پیچیده تر می کند.
ظریف همچنین در پاسخ به این سوال که آیا کمتر از شش ماه نیز امکان توافق وجود دارد، توضیح داد: من معتقد بودم همیشه احتمال رسیدن به توافق در فاصله کوتاهی وجود دارد؛ همچنانکه فکر می کنم حتی سال گذشته هم امکان حصول توافق وجود داشت زیرا برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و اگر طرف مقابل دنبال بهانه جویی نباشد و نخواهد به یک روشی، کار را طولانی کند امکان رسیدن به تفاهم وجود دارد.
وی با بیان اینکه چارچوب تفاهم مشخص است، در این خصوص که آیا می توان در ۴ ماه به یک توافق سیاسی رسید، گفت: ممکن است بشود یا نشود. دوستان در سطح معاونین مذاکره کردند؛ در این یک ماه و نیم کارهایی شده ولی تا تمام نشود، نمی توان چیزی گفت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8768