ظریف: تلاش برای طرح مسائل جدید، حصول پیشرفت در نگارش توافق را با مشکل مواجه می‌کند

0
۲۲۵ بازدید

وزیر خارجه گفت: اگر طرف‌های مذاکره به توافق‌های صورت گرفته در لوزان پایبند باشند به توافق نهایی دست پیدا می‌کنیم.

به گزارش ایسنا ، محمد جواد ظریف که در مسکو و در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای با المنار گفت‌وگو کرد، در پاسخ به این سوال که آیا تصور می کنید مذاکرات هسته ای در مهلت مقرر به یک نتیجه مثبت نهایی دست پیدا خواهد کرد؟ گفت: ما برای همه مسائل موجود راه حلی یافته ایم و هم اکنون در مرحله نگارش این توافق هستیم. به نظر من همیشه راهکاری برای نگارش توافق در خصوص مسائل فنی هسته‌ای پیدا می‌شود اما آنچه که حصول پیشرفت در نگارش توافق را با مشکل مواجه می‌کند زیاده خواهی‌ها یا همان تلاش برای طرح مسائل جدید است.

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما ظریف در ادامه گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی المنار تصریح کرد: امیدوارم اگر همه طرف های مذاکره به توافق‌هایی که در لوزان به دست آمده پایبند باشند و برای مشخص ساختن جزئیات این توافقات تلاش کنند می‌توانیم گام های رو به جلویی داشته باشیم و به توافق دست پیدا کنیم. ما در نشستی سه جانبه در مسکو با روسیه و چین درباره راه‌های تسهیل پیگیری روند مذاکرات گفت‌وگو کرده‌ایم و امیدوارم که با اقدام‌های اساسی ایران، روسیه و چین بتوانیم رو به جلو حرکت کنیم.

محمد جواد ظریف در پاسخ به این سوال که آیا هنوز مشکلات پیش روی شما ادامه دارد؟ گفت: همکاران من در این لحظه در وین مشغول مذاکره با کشورهای ۱+۵ هستند و امیدوارم که بتوانیم در این مذاکرات پیشرفت داشته باشیم.

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که آیا معتقدید نشست ژنو در خصوص یمن فرصت مناسبی برای دستیابی به توافق سیاسی میان گروه های یمنی ایجاد می کند یا اینکه رژیم سعودی و همپیمانانش همچنان بر شروط خود که دستیابی به راه حلی برای بحران یمن را به تاخیر می اندازد پافشاری می کنند؟ خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی کشورهای منطقه دچار توهم هستند و تصور می کنند که می توانند از طریق توسل به گزینه نظامی مساله یمن را حل و فصل کنند. در واقع راه حل‌های نظامی آن ها صرفاً به بمباران شهروندان غیر نظامی و بیگناه یمنی محدود می شود. همگان باید این مساله را درک کنند که تنها راه حل مساله یمن راه حل سیاسی است و همگان باید بدون داشتن پیش شرط و با هدف دستیابی به راه حلی برای مساله یمن، پای میز مذاکرات حاضر شوند. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13105