ظریف: با آمریکا فقط درباره موضوع هسته ای مذاکره می کنیم

0
۲۳۵ بازدید

«محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه حملات هوایی روز گذشته رژیم صهیونیستی به سوریه را نشان دهنده همداستانی این رژیم با گروه های تروریستی دانست و گفت: این اقدامات برای تقویت روحیه گروه های تروریستی است که ضربات بسیار جدی از مقاومت مردم سوریه و عراق دیده اند

به گزارش ایرنا، ظریف روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با «ولید معلم» وزیر امورخارجه سوریه، حملات هوایی روز گذشته رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم کرد و گفت: اقدام دیروز رژیم صهیونیستی نشان دهنده هم جهتی و هم داستانی این رژیم با گروه های تکفیری و تروریست های افراطی است.

وی ادامه داد: این اقدام برای تقویت روحیه گروه های تروریستی است که ضربات بسیار جدی از مقاومت مردم سوریه و عراق تحمل می کنند.

ظریف خاطرنشان کرد: باید دوستان منطقه ای به این واقعیت پی ببرند که چاره ای جز مبارزه تمام عیار با تروریست ها نیست و خطر این گروه ها بیش از هر کس متوجه کسانی است که در ایجاد آنها نقش داشته اند.

وزیر امورخارجه ادامه داد: امروز براساس اعلام سازمان ملل متحد شهروندان ۸۰ کشور جهان در سوریه و عراق به عنوان نیروی داعش یا جبهه النصره فریب دروغگویانی را خوردند که به اسم اسلام تصویر رحمانی این دین بزرگ را مشوه کردند و به قتل و آدم کشی دست می زنند.

وی خاطرنشان کرد: این خطر جهانی است و وقتی این افراد به کشورهای خود بازمی گردند، منبع تهدید برای کشورهای خودشان خواهند بود.

ظریف ادامه داد: در گفت و گوی امروز با آقای ولید معلم درباره روش های پیگیری مبارزه هم سیاسی، هم فرهنگی و همچنین همکاری های فرهنگی صحبت کردیم و علاوه بر آن تحولات چند ماه گذشته را مورد بررسی قرار دادیم.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تجاوز رژیم صهیونیستی علیه سوریه را محکوم کرده و معتقد است این حرکت در کنار شکست های هفته گذشته داعش در مقابل مقاومت سوریه و عراق بوده و برای دادن قوت قلب به تروریست ها و نیروهای افراطی است.

ظریف ادامه داد: آنچه در نهایت بسیار مهم است مقاومت مردم سوریه برای دفاع از کشور و حیثیت ملی شان است و مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران از ابتدا در کنار ملت و دولت سوریه قرار داشته اند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال پایان دادن به خونریزی و رسیدن به راه حل سیاسی است و خوشحال هستیم که دولت سوریه هم همین نظر را دارد و امیدواریم با کمک یکدیگر با همکاری کشورهایی که به دنبال صلح و ثبات در منطقه هستند به این هدف برسیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که درباره پرونده هسته ای گفته می شود بسیاری از مسائل غیرفنی مثل سوریه در مذاکرات مطرح شده است و نظرتان در این باره چیست؟ گفت: ما اعلام کرده ایم، رهبر معظم انقلاب و دولت هم اعلام کرده اند که مذاکرات ما با آمریکا منحصر به بحث هسته ای است.

وزیر امور خارجه افزود: ممکن است گفت و گوها و موضوعات دیگر به صورت گذرا در این نشست ها مطرح شود اما ما دیدگاه های خود را همین طور که به صورت علنی می گوییم در این جلسات هم می گوییم.

ظریف ادامه داد: خطر تروریست و برخورد دوگانه با افراط را صریحا در مذاکرات می گوییم اما مذاکرات هسته ای منحصر به موضوع هسته ای بوده و موضوع دیگری مورد مذاکره قرار نگرفته است و ما گفت و گوی طولانی درباره موضوعات دیگر نداشته ایم.

رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران سپس ادامه داد: موضوع پرونده هسته ای به قدر کافی پیچیده است که آن را با موضوعات دیگر درگیر نکنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7851