ظریف: همه معتقدند موضوع هسته ای ایران قابل حل است

0
۲۳۱ بازدید

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با بیان این که فناوری هسته ای جمهوری اسلامی ایران فناوری صلح آمیز و دستاورد بومی دانشمندان ایرانی است

، گفت: همگان به این باور رسیده اند که نمی شود آرزو کرد این دستاورد نباشد و معتقدند که موضوع هسته ای قابل حل است.
 به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف پس از دیدار با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران افزود: در این دور از مذاکرات در حال بررسی راه حل برای پایان دادن به اختلافات هستیم، البته اختلافات قابل توجهی وجود دارد اما بدان معنا نیست که این اختلافات غیر قابل حل و فصل است.
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: در گفت و گوهای طولانی که با خانم اشتون داشتم و همچنین مذاکراتی که میان معاونان برگزار شد، درباره موضوعات باقیمانده و راه های متفاوتی که برای حل و فصل این موضوعات مطرح شده بودند، بررسی شد.
وی اظهار داشت: ضروری است درباره روش هایی که هم جدی و هم نوآورانه است برای حل و فصل این اختلافات بحث کنیم اما این بحث ها زمانبر هستند و ممکن است این راه حل ها به گفت و گوی بیشتری نیاز داشته باشد.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: البته این به معنای آن نیست که هنوز به راه حلی که مورد توافق همه باشد رسیده باشیم، به این معنا هم نیست که راه حل، غیرقابل دسترسی باشد.
***جلسه پنج شنبه، فرصتی برای رسیدن به نقطه مشترک
ظریف افزود: از این رو ضروری است بر روی راه حل ها کار شود و در مذاکرات سه شنبه درباره راه حل های متفاوتی که هر یک از کشورها مطرح می کردند، بحث های جدی صورت گرفت البته تاکنون به یک جمع بندی مشترک نرسیده ایم اما معتقدم در صورت وجود اراده سیاسی دستیابی به آن ممکن است.
رییس دستگاه دیپلماسی با اعلام اینکه از ظهر امروز(چهارشنبه) به بعد ملاقات های سه جانبه با وزیر خارجه آمریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می شود، گفت: روز پنج شنبه هم جلسه ای با مجموعه کشورهای ۱+۵ در حد مدیران سیاسی خواهیم داشت، زیرا معتقدیم حضور همه اعضای ۱+۵ برای رسیدن به راه حل ضروری است و ما می توانیم از این فرصت برای رسیدن به نقطه مشترک استفاده کنیم.
ظریف افزود: این خواست جمهوری اسلامی ایران بود که علاوه بر مذاکرات با خانم اشتون و آمریکا، یک بار هم مذاکره با همه اعضای گروه ۱+۵ داشته باشیم، به این دلیل روز پنج شنبه هم به مدت مذاکرات افزوده شد و این نشان دهنده اراده سیاسی در همه طرف ها است.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا با توجه به سیاست های کلی نظام و نقطه نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی که داشتن هرگونه سلاح کشتار جمعی را از نظر شرعی حرام اعلام کردند، نیازی به سلاح های هسته ای نداشته و برهمین اساس احساس می کند که رسیدن به یک راه حل مفید است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5925