ظریف: حفظ امنیت منطقه اولویت تهران در سیاست خارجی است

0
۲۷۸ بازدید

  وزیر امور خارجه گفت: حفظ ثبات و امنیت منطقه و تقویت مناسبات دوستانه با همه کشورهای همسایه اولویت تهران در سیاست خارجی است.

 به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی وزیران خارجه ایران و ایتالیا روز پنجشنبه در نیویورک دیدار و درباره موضوعات مختلف منطقه ای و بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کردند.
ثبات و امنیت در عراق، تروریسم و افراطی گری، جنایات گروه تروریستی -تکفیری داعش و روند مذاکرات هسته ای در این دیدار مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار گرفت.
ظریف ضمن استقبال از مشورت های نزدیک دو طرف، دیدگاه ایران در خصوص مبارزه با تروریسم و تحرکات اخیر ائتلاف را بیان کرد و لزوم پایبندی به موازین بین المللی را مورد تاکید قرار داد.
وزیر امورخارجه همچنین با تاکید بر حق طبیعی ملت ایران برای بهره مندی از فناوری صلح آمیز هسته ای، دیدگاههای کشورمان در خصوص شرایط دستیابی به راه حل جامع در مذاکرات را بیان کرد.
فدریکا موگرینی وزیر خارجه ایتالیا که اخیراً به سمت مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی تعیین شده و تا قبل از سال آینده میلادی در سمت جدید بطور رسمی مشغول به کار می شود، نیز با اشاره به نقش ایران در کمک به ثبات منطقه از جمله طی ماههای اخیر در عراق، تبادل نظر و مشورت با ایران در خصوص شرایط و بحران های منطقه ای را مهم خواند.
دیدگاه
آمریکا میان شعارها و واقعیت ها
سخنرانی رییس جمهوری آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بخشی از مواضع این کشور در قبال مسائل مهم جهانی مانند اوضاع اوکراین و گسترش تروریسم را نمایان کرد.
 “باراک اوباما” رییس جمهوری آمریکا، چهارشنبه دوم مهرماه در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.
وی به ترتیب به تغییرهای دنیای کنونی در عصر اطلاعات، بحران اوکراین (یا به گفته او تجاوز روسیه به اروپا)، گسترش بیماری ابولا در غرب آفریقا، گفت و گوهای هسته ای با جمهوری اسلامی ایران، سیاست نگاه به آسیای دور واشنگتن، مبارزه با تروریست ها در سوریه و عراق، موضوع فلسطین و وقایع شهر “فرگوسن” آمریکا پرداخت.
در حالی که هواپیماهای آمریکایی ۱۰ سال پس از حمله و اشغال افغانستان و عراق، این بار به بهانه مبارزه با گروه تروریستی- تکفیری “داعش” از اواخر شهریورماه در خاک عراق و از اول مهرماه در سرزمین سوریه به انجام عملیات نظامی و حملات هوایی مشغولند، اوباما با اشاره به بحران اوکراین تاکید کرد “تجاوز روسیه به اروپا یادآور روزهایی است که دولت های بزرگ، به منظور جاه طلبی های سرزمینی کوچک ترها را زیر پا می گذاشتند”.
وی همچنین بدون اشاره به اعتراف مقام های آمریکایی مانند وزیر امورخارجه پیشین خود درباره پاگیری داعش به دست واشنگتن، کوشید در قامت رهبر مبارزه با تروریسم یا آنچه “ائتلاف بین المللی علیه داعش” می خوانند، ظاهر شود و تاکید کرد “ما (آمریکا) آینده را خارج از کنترل خود نمی بینیم”.
در این میان، برخی گفته های اوباما بیش از دیگران خودنمایی می کند.
** مناسبات اوکراین- روسیه
رییس جمهوری آمریکا ۲ پرسش کلیدی را مطرح کرد که “آیا ملت هایی که امروز در اینجا گرد هم آمده اند قادرند هدف مربوط به شکلگیری سازمان ملل متحد را بازیابی کنند و آیا برای حذف سرطان افراط گرایی خشونت آمیز گرد هم خواهیم آمد؟”.
البته وی اندکی بعد با گفتن اینکه “سازمان ملل متحد برای اطمینان از اینکه هیچ کشوری نتواند همسایگان خود را زیر سلطه بگیرد، تشکیل شد” به درگیری های یک سال گذشته روسیه و اوکراین پرداخت و کوشید به پرسش نخست پاسخ دهد.
این، در حالی است که در هنگامه درگیری های داخلی اوکراین، مقام های آمریکایی مانند سناتورها و وزیر امورخارجه بارها در میان معترضان به دولت پیشین حاضر شدند.

اوباما در شرایطی روسیه را به مداخله نظامی در امور همسایه خود متهم می کند که خود از کیلومترها دورتر سربازان و جنگ افزارهایی را برای استقرار در برابر مسکو به شرق اروپا گسیل کرده و هنوز به اعتراض کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان درباره نقض حاکمیت سرزمینی و کشتار غیرنظامیان به سبب حملات هوایی به خاک این کشورها پاسخی نداده است.
وزیر امورخارجه روسیه نیز چهارشنبه گفته های اوباما را “صلح طلبانه” ندانست و به نوشته خبرگزاری “ریانووستی” تاکید کرد “آمریکا نباید در بحران اوکراین دخالت کند زیرا این مساله را باید خود اوکراینی ها حل کنند”.
** گفت و گوهای هسته ای ۱+۵ و ایران
در حالی که اوباما در سخنرانی پارسال در ۱۱ بند گوناگون، ۲۶ بار از کلمه “ایران” و “ایرانی” استفاده کرده بود امسال فقط سه بار به این واژه ها آن هم در یک بند اشاره داشت.
وی پارسال به موضوع شهدای ایرانی بر اثر حملات شیمیایی، پشتیبانی ایران (و روسیه) از سوریه، یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، بدبینی تاریخی ایران- واشنگتن و موضوع هسته ای (تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای، تحریم ها، فتوای رهبر معظم انقلاب و…) پرداخته بود اما این بار فقط از گفت و گوهای هسته ای گفت.
برخلاف دوره پیشین که وی در بخش های همپیوند با ایران چهار بار از اصطلاح سلاح اتمی (nuclear weapon) بهره برد، امسال یک بار این واژه را بر زبان راند؛ آن هم وقتی می خواست بگوید: یافتن راه حلی دیپلماتیک برای موضوع هسته ای با ایران، بخشی از تعهد آمریکا برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای است.
** تروریسم و مبارزه با داعش
اوباما که پیش از برگزیده شدن به عنوان رییس جمهوری آمریکا مخالف سرسخت مداخله نظامی در افغانستان و عراق بود، طی سخنرانی در نشست سازمان ملل متحد “سرطان افراط گرایی خشونت آمیز که بسیاری از بخش های جهان اسلام را ویران ساخته است”، را “دربردارنده چرخه ای از جنگ” دانست.
رییس جمهوری آمریکا که پارسال در قطر گفت و گوها با طالبان افغانستان (پشتیبان گروه القاعده) را صورت داده بود، دوباره از مبارزه با القاعده سخن گفت و در عین حال تاکید کرد “آمریکا هیچگاه در جنگ با اسلام نبوده و نیست”.
اوباما همچنین با اشاره به رویارویی واشنگتن با القاعده در افغانستان، کوشید انتشار افراط گرایی به کشورهای دیگر را به شرایط نابسامان آن مناطق پیوند دهد.
وی گفت: اندیشه افراط گرایی به دیگر نقاط به ویژه خاورمیانه و شمال آفریقا پراکنده شده است؛ جایی که جوانان بیکارند، آب و غذای کم، فساد شایع و درگیری های فرقه ای افزایش یافته است.

البته از نخستین روزهای ورود داعش به سوریه برای مبارزه با دولت مرکزی این کشور، جوانان بسیاری از اروپا و حتی آمریکا به این گروه پیوسته و حتی وظیفه سر بریدن گروگان های غربی را بر عهده داشته اند.
رییس جمهوری آمریکا که پس از بی فرجام ماندن نقشه پارسال خود برای مداخله نظامی در سوریه به دلیل موافقت دمشق با نابودی سلاح های شیمیایی اش، اینک به بهانه مبارزه با داعش خاک این کشور را شخم زده و تاسیسات زیربنایی مانند پالایشگاه های نفت و ساختمان ها را بمباران می کند، دوباره بر تسلیح گروه های مخالف دولت سوریه تاکید کرد؛ غافل از اینکه همین راهبرد سه سال پیش در لیبی بی نتیجه ماند.
آن زمان آمریکا و هم پیمانان آن در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به شبه نظامیان مخالف دولت سلاح هایی دادند که اینک مهمترین دلیل تداوم ناآرامی ها و درگیری های گروه های گوناگون در این کشور و نیز همسایگان آن مانند مالی و الجزایر است.
اوباما در حالی گفت “تنها راه حل پایدار برای پایان دادن به جنگ سوریه، انتقال سیاسی فراگیر در پاسخ به خواسته های مشروع تمام شهروندان سوری بدون در نظر گرفتن قومیت یا عقیده است”. این در حالی است که “بشار اسد” در خردادماه پس از برگزاری انتخابات رقابتی که در قانون اساسی تازه سوریه پیش بینی شده است، به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شد.
اوباما اندکی بعد وادار به اعتراف شد که “آمریکا در داخل مرزهای خود مشکلات زیادی دارد”.
او گفت: در تابستان و در هنگامه بی ثباتی ها در خاورمیانه و شرق اروپا جهان به شهر “کوچک” فرگوسن در ایالت میسوری توجه کرد؛ جایی که یک مرد جوان کشته شد… بله، ما تنش های نژادی و قومی خود را داریم”.
** فلسطین و رژیم صهیونیستی
گفت و گوهای سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین اوایل امسال به دلیل کارشکنی صهیونیست ها در توقف شهرک سازی ها و نیز عهدشکنی در آزادسازی اسرای فلسطینی شکست خورد و انتقادهای آمریکا از مسوولان این رژیم نیز نتیجه ای نداشت.
اندکی پس از توافق همه گروه های فلسطینی درباره تشکیل دولت وحدت ملی، جنگ ۵۱ روزه علیه غزه به بهانه کشته شدن سه نوجوان صهیونیست آغاز شد که در آن بسیاری از زنان و کودکان بیگناه در باریکه غزه به خاک و خون کشیده شدند.
با این همه رییس جمهوری آمریکا چشم خود را بر این فجایع بست و در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد فقط بر “تشکیل ۲ دولت در کنار هم که در صلح و امنیت زندگی کنند” تاکید کرد.
** فرجام سخن
اوباما در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیش از هر امر دیگر به دنبال توجیه سیاست ها و رفتارهای دوگانه آمریکا در گوشه و کنار جهان بود.

وی کوشید برای آنچه ائتلاف علیه داعش می گویند، هم پیمانان تازه ای دست و پا کند؛ آن هم در شرایطی که تنهاتر از زمانی است که خواست با وجود مخالفت های روسیه و صادر نشدن مجوزهای لازم از سازمان ملل متحد در لیبی مداخله کند.
بسیاری از هم پیمانان واشنگتن اوضاع این روزهای لیبی را می بینند و نگرانند از اینکه همانگونه که اوباما نیز در سخنان خود اشاره داشت، مداخله نظامی سبب گسترش روزافزون افراط گرایی در کشورهای دیگر شود.
از سوی دیگر، شاخه های گوناگون گروه های تکفیری در کشورهای منطقه می تواند برای شهروندان غربی مشکل ساز شوند؛ آنگونه که بی درنگ گروه “جندالخلافه” در الجزایر یک فرانسوی را گروگان گرفت و اندکی بعد او را در واکنش به همراهی پاریس با واشنگتن در مبارزه با داعش سر برید.
البته اینکه اوباما بر پشتیبانی از کارآفرینی، جامعه مدنی، آموزش و پرداختن به مسائل جوانان به عنوان راه هایی برای رهایی از خشونت تاکید دارد، نکته ای درست است. با این همه باید دید طی سال های گذشته چه قدرت هایی با مداخله های مستقیم نظامی و غیرمستقیم تبلیغاتی، اقتصادی، رسانه ای و نرم افزاری جلو پیشرفت همه جانبه کشورهای منطقه خاورمیانه را گرفتند.
راهبرد آمریکا برای اتخاذ سیاست های دوگانه در قبال تروریسم در نگاه جداگرانه آن به ۲ گروه تروریست های خوب و بد نمودی روشن یافته است و با این رویکرد است که واشنگتن خود را برای مداخله در امور مناطق و کشورهای دیگر محق می داند اما در برابر اقدام های دیگر کشورها برای افزایش دامنه نفوذ خود (مانند روسیه و چین) موضع منفی می گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5491