کد خبر: 12467
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

طیب نیا در جستجوی نسخه جدیدتری برای درمان بازار سرمایه

طیب نیا در جستجوی نسخه جدیدتری برای درمان بازار سرمایه

سنا : بازار سهام در حالی به رغم همه ظرفیت های پیدا و پنهان ، طی هفته های اخیر دچار رکود و ادامه سیر نزولی قیمت ها و شاخص بورس همراه شده که حواشی عرضه اولیه پتروشیمی مبین و تغییر رویه سفارش ها و ابطال معاملات و .... موجب شکل گیری موجی از انتقادات و گلایه و سئوال و کنجکاوی ها شده است.

به گزارش بورس پرس، در پی شرایط هفته های اخیر بازار سهام و مسائل روز مرتبط با پتروشیمی مبین ، وزیر اقتصاد پنجشنبه شب با مدیران بورس و جمعی از فعالان حقوقی جلسه ایی مهم برگزار کرد که با نتایج مثبتی همراه بود.بازار سهام در حالی به رغم همه ظرفیت های پیدا و پنهان ، طی هفته های اخیر دچار رکود و ادامه سیر نزولی قیمت ها و شاخص بورس همراه شده که حواشی عرضه اولیه پتروشیمی مبین و تغییر رویه سفارش ها و ابطال معاملات موجب شکل گیری موجی از انتقادات و گلایه و سئوال و کنجکاوی ها شده است.

این جریان و بازتاب رسانه ایی آن به همراه وضعیت ناخوشایند بازار موجب شد تا آخرین رویداد با برگزاری جلسه 5 شنبه شب وزیر اقتصاد با مدیران بورس و جمعی از مدیران شرکت های حقوقی و اعضاء شورای عالی بورس همراه باشد. جلسه ایی مهم که با طرح مسائل روز، نتیجه ای مثبت داشت.در این رابطه یکی از حاضرین جلسه گفت: در این جلسه مدیران سازمان و شرکت بورس، فناوری بورس تهران ، برخی اعضاء شورای عالی بورس و مدیران چند شرکت بزرگ حضور داشتند و درباره آخرین وضعیت بازار و موضوع پتروشیمی مبین ، نکاتی را با وزیر اقتصاد در این میان گذاشتند.

وی ادامه داد: 25 درصد از زمان این جلسه به اختلالات روزهای بعد از عرضه اولیه (خرید 18 میلیون سهم توسط 43 نفر در روز یکشنبه و ابطال معاملات و فشارهای ناشی از ورود تقاضاهای خرید 4-5 میلیارد سهمی خرید مبین به سامانه و تغییر سفارش های خرید از 10 به 100 هزار سهم و سپس محدودیت 100 هزار سهمی برای فعالان) و مشکلات فنی سامانه اختصاص داشت و وزیر در جریان مسائل قرار گرفت و قرار شد اقداماتی برای جلوگیری از این عدم تکرار مشکلات انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: 75 درصد از زمان هم به مشکلات هفته های اخیر بازار و مسائلی چون کمبود نقدینگی ، عدم اثر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه ، مواضع حقوقی ها و کاهش قیمت ها و روند نزولی شاخص مرتبط بود. این درحالی است که فعالان بازار هم باید تغییر شرایط را پذیرفته و منتظر اخبار خوش بعد از مذاکرات و ساماندهی صنعت بانکداری و حل مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی باشند.وی با اشاره به حمایت حاضرین از تلاش های رئیس سازمان بورس برای حل مشکلات صنایع بازار و در پیش گرفتن رویه هایی برای حل محدودیت ها ، خاطر نشان کرد: با این همه مقرر شد ضمن انجام بررسی ها برای حل مشلکلات بازار، اقداماتی برای خروج از شرایط کنونی به عمل آید.

براساس این گزارش، یکی دیگر مدیران حاضر در این جلسه هم گفت: در این جلسه به رغم انتقادات برخی فعالان حقوقی به تصمیمات اتخاذ شده و تغییر رویه ها ، فضای مثبتی شکل گرفت و قرار شد به منظور تقویت اعتماد به بازار برنامه هایی اجرا شود. همچنین ضمن بررسی اقداماتی برای حل مشکل سامانه ، افزایش دامنه نوسان از 4 به 5 درصد در آینده ایی نزدیک عملی می شود.وی خاطر نشان کرد: جمع بندی این جلسه مثبت و می توان به بهبود شرایط بازار در آینده امیدوار بود. چرا که وزیر اقتصاد به ناکارآمدی سیستم معاملات و مقررات و تغییر رویه ها اشاره و خواهان اصلاحاتی شده است.