کد خبر: 4329
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳

طلا در این هفته از چه عواملی تاثیر می پذیرد

طلا در این هفته از چه عواملی تاثیر می پذیرد

گروه بازارپول  : تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده بیشتر تحت تاثیر تنش های سیاسی بین المللی و انتشار آمارهای اقتصادی در چین؛ آمریکا و اروپا خواهد بود

.
به گزارش پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز؛ قیمت طلا روز گذشته به مرز ۱۳۱۰ دلار رسید تا در هفته ای که گذشت رشد ۱٫۲۵ درصدی را تجربه کند. قیمت نقره نیز به ۱۹٫۹۴ دلار در هر اونس رسید تا قیمت این فلز نیز در هفته گذشته با کاهش ۲٫۱ درصدی روبرو شده باشد.
بر اساس این گزارش در نظرسنجی جدید کیتکو نیوز نیز اکثر کارشناسان اقتصادی به افزایش قیمت طلا در هفته آینده رای داده اند. تصمیم روسیه برای تحریم واردات محصولات کشاورزی از آمریکا و اروپا موجب تشدید تنش در روابط روسیه و غرب شده است و این مساله تاثیر زیادی بر افزایش مجدد قیمت طلا داشته است.
پایان آتش بس در نوار غزه و از سر گرفته شدن درگیری ها در این منطقه نیز موجب نگرانی شدید سرمایه گذاران شده است. دستور اوباما برای حمله هوایی آمریکا به شمال عراق برای جلوگیری از پیشروی داعش نیز عامل مهمی بر روند قیمت طلا بوده است و به نظر می رسد طی هفته آینده نیز این عوامل تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشند.
موسسه مالی بارکلی نیز اعلام کرد: تحولات سیاسی بین المللی به خصوص در خاور میانه و اوکراین تاثیر زیادی بر روند قیمت طلا و نفت و سایر کالاها خواهد داشت و انتشار آمارهای اقتصادی مهم در آمریکا؛ چین و اروپا نیز بر این روند تاثیر گذار خواهد بود.
موسسه بارکلی افزود: سطح حمایتی قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۳۰۰ دلار خواهد بود. سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در کوتاه مدت ۱۳۲۵ دلار است و در صورت شکسته شدن این سطح طلا به زودی به بیش از ۱۳۴۵ دلار خواهد رسید.
کوین گرادی تحلیلگر ارشد موسسه فونیکس فیوچرز نیز تاکید کرد: علی رغم تنش های سیاسی بین المللی نیروهای ساختاری بازار طلا هنوز ضعیف و بی ثبات است. تا زمانی که قیمت طلا بار دیگر به ۱۲۸۰ تا ۱۲۸۵ دلار نرسد تقاضای فیزیکی با افزایش روبرو نخواهد شد.
به گزارش طلا ، دانیل پاویلونیس تحلیلگر ارشد موسسه آر جی او فیوچرز نیز تاکید کرد: افزایش ارزش دلار و بهبود شرایط اقتصادی آمریکا فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده و مانع از رشد فزاینده قیمت این فلز زرد می شود.
نقش تنشهای سیاسی در خرید طلا
عملکرد طلا و نقره از ابتدای سال ۲۰۱۴میلادی تاکنون بهتر از بازار سهام بوده و به نظر می رسد با توجه به تشدید تنش های سیاسی در مناطق مختلف جهان سرمایه گذاری در بازار طلا و نقره منطقی خواهد بود.
به گزارش پایگاه اینترنتی نیوز ایندکس؛ در حالی که به فصل پاییز نزدیک می شویم و تقاضای فیزیکی طلا معمولا در این فصل با افزایش روبرو می شود تنش های بین المللی به خصوص در اوکراین و خاورمیانه رو به افزایش و شدت است و سرمایه گذاری در بازار فلزات گرانبها بیش از هر زمان دیگری توجیه پذیر شده است.
بر اساس این گزارش توصیه تحلیلگران اقتصادی به سرمایه گذاران بین المللی این است که اکنون بهترین فرصت برای سرمایه گذاری در بازار طلا و نقره است. در صورتی که تنش های بین المللی تشدید شود این مساله تاثیر زیادی بر افت شاخص سهام در بازارهای مالی بین المللی خواهد داشت و در نهایت موجب رشد فزاینده قیمت طلا خواهد شد.
داعش مانند یک سرطان در حال نفوذ و گسترش در عراق است. هدف بعدی این گروه تصرف بر بغداد و در اختیار گرفتن کنترل این شهر است. داعش می تواند مانند آنچه که صدام در سال ۱۹۹۰ میلادی انجام داد به کویت حمله کند و این کشور را هدف بعدی خود قرار دهد.
در چنین شرایطی خطر کاهش شدید شاخص سهام در بازارهای بین المللی احساس می شود و سرمایه گذاری در بازار طلا و نقره بیش از هر زمان دیگری منطقی است.