کد خبر: 713
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲

طلای جهانی در مرز ۱۳۸۴ دلار

طلای جهانی در مرز ۱۳۸۴ دلار

گروه بازارپول : هر اونس طلا در بازارهای جهانی به علت تنش‌های اوکراین در اطراف بالاترین رقم در ۶ ماه اخیر در حال نوسان است و به ۱۳۸۳.۷۲ دلار رسید .

به گزارش رویترز، به دنبال کاهش ارزش اوراق بهادار به علت الحاق کریمه به روسیه پس از انجام همه‌پرسی و تشدید تنش‌ها میان مسکو و غرب، طلا در اطراف بالاترین رقم خود در ۶ ماه اخیر در حال نوسان است.

تشدید تنش‌های ژئوپلتیکی و نگرانی از کند شدن رشد اقتصادی که سبب کاهش تقاضا برای این فلز گران‌بها شد، قیمت طلا را در سال جاری ۱۵ درصد افزایش داده است.

هر اونس طلا در ساعات اولیه معاملات امروز به ۱۳۹۱.۷۶ دلار یعنی بالاترین رقم از ۹ سپتامبر، رسید اما در لحظه انتشار این خبر با ۸۰ سنت افزایش نسبت به روز گذشته ۱۳۸۳.۷۲ دلار معامله شد.

دیک پون تحلیلگر بازار طلا در هنگ‌کنگ گفت: فضای سیاسی در رابطه با اوکراین بسیار نفش افزایشی و تقویت‌کننده برای طلا دارد و تا مدتی ادامه خواهد یافت. من فکر می‌کنم که سخت نیست در هفته‌های آتی قیمت‌ها به ۱۵۰۰ دلار در هر اونس برسد.

ذخایر طلای گلدتراست، بزرگ ترین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا در جهان روز جمعه ۳.۲۹ درصد افزایش یافت و به ۸۱۶.۵۹ دلار رسید.

افزایش قیمت طلا به بیش از۱۴۰۰ دلار زودگذر خواهد بود

تحلیلگر برجسته موسسه مالیIJپیش بینی کرد، در صورتی که تشدید بحران اوکراین موجب افزایش قیمت طلا به بیش از ۱۴۰۰ دلار شود این مساله چندان دوام نخواهد آورد و بهای این فلز بار دیگر به کانال ۱۳۰۰ دلار باز خواهد گشت.

به گزارش پایگاه اینترنتی مارکت واچ، آلیستار مک کیج کارشناس ارشد موسسه مالی آی جی تاکید کرد، اعمال تحریم های غرب ضد روسیه می تواند موجب افزایش قیمت طلا به بیش از ۱۴۰۰ دلار در هر اونس شود ولی وجود برخی نگرانی ها و نااطمینانی ها موجب خواهد شد تا قیمت طلا بار دیگر با کاهش روبرو شود. در واقع هر گونه افزایش قیمت طلا به بیش از ۱۴۰۰ دلار موقتی و زودگذر خواهد بود.

بر اساس این گزارش وی افزود، انتشار آمارهای مربوط به وضعیت اقتصادی چین و برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا در دو روز آینده تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا در روزهای آتی خواهد داشت. اعمال تحریم های غرب ضد روسیه نیز می تواند قیمت طلا را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش طلا ، مردم کریمه در همه پرسی روز گذشته به پیوستن این منطقه به روسیه رای مثبت داده اند. آمریکا و اتحادیه اروپا نسبت به اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی ضد روسیه هشدار داده اند. افزایش تنش در روابط روسیه و غرب موحب افزایش چشمگیر برای تقاضای طلا در بازارهای جهانی شده است.