طعم تلخ تنهایی در جامعه ایران

0
۱,۳۶۹ بازدید

اگر چه یک انسان مدرن در جامعه کنونی همچنان با رنج‌هایی مثل «تضاد»، «تناقض» و «تعارض» روبرو است اما همین انسان از درد ورنج سالهای تاریک بی نوایی عبور کرده است واهنگ مدرنیته تحولات ساختاری را برای رفاه او فراهم کرده است.ولی با این حال طعم تلخ تنهایی همچنان مردمان ملل های عقب مانده را رها نکرده است.امروز سایه شوم فقر، بیکاری و آسیبهای اجتماعی بیش از هر دستاورد صنعتی و اقتصادی بر گرده مردم ما احساس می شود. اعتیاد، طلاق و ناهنجاریهای اجتماعی، نه تنها در این مدت کنترل نشده اند که با افزایش نگران کننده ای نیز همراه بوده اند.

سجادبهزادی، دانش آموخته دکتری جامعه شناسی سیاسی

در گذار از سنت به مدرنیته و دل نگرانی های این روزهای جامعه ایرانی، بنظر می رسد هر کدام از ما بیش از هر زمان تنهاییم.

به باور نویسنده اگر چه یک انسان مدرن در جامعه کنونی همچنان با رنج‌هایی مثل «تضاد»، «تناقض» و «تعارض» روبرو است اما همین انسان از درد ورنج سالهای تاریک بی نوایی عبور کرده است واهنگ مدرنیته تحولات ساختاری را برای رفاه او فراهم کرده است.ولی با این حال طعم تلخ تنهایی همچنان مردمان ملل های عقب مانده را رها نکرده است.امروز سایه شوم فقر، بیکاری و آسیبهای اجتماعی بیش از هر دستاورد صنعتی و اقتصادی بر گرده مردم ما احساس می شود. اعتیاد، طلاق و ناهنجاریهای اجتماعی، نه تنها در این مدت کنترل  نشده اند که با افزایش نگران کننده ای نیز همراه بوده اند.

آمارها می گوید امروزه جامعه ایرانی در دو پدیده مختلف تنهاترین وحتی تلخ ترین دوران خود را سپری می کند.

یک: تنهایی در تجرد

در یکی دو دهه اخیر، تغییر سبک زندگی ومشکلات معیشتی سبب شده است که بسیاری از جوانان جامعه ایران به سوی «تجرد قطعی» کشیده شوند. “یک و نیم میلیون نفر در آستانه تجرد قطعی” آماری است که اخیرا یکی از نمایندگان مجلس مطرح کرد.قاصی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: “ما امروز ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج داریم که  متأسفانه نزدیک به یک و نیم میلیون نفر آنها در آستانه تجرد قطعی قرار دارند.” به گفته مرکز آمار ایران، دهه شصتی ها بیشترین سهم از جمعیت کشور را دارند و یک سوم مردهای دهه شصتی و ۱۹ درصد زنان این دهه هنوز ازدواج نکرده اند.چقدر ما تنهاییم ؛چرا ما تنهاییم؟

دوم: تنهایی در تاهل

گفته می شود در جهان امروز معیار توسعه دیگر آسفالت خیابان ها ، برج های عظیم  و کارخانه ها نیست و اگر مردم سرزمینی چنین معیارهایی را عامل توسعه خود می دانند نشانگر آن است که هنور با مفهوم توسعه فاصله داشته و به این زودی ها به توسعه و پیشرفت نخواهند رسید. میزان توسعه یافتگی یک جامعه در جهان امروز را مثلا باید از وضعیت زنان دانست.مسائلی مانند خشونت خانگی  علیه زنان، سن ازدواج، فرصت های اشتغال، نگاه مردان به جنسیت و زنانگی از عوامل مهم توسعه یا عدم توسعه یک کشور است.

در سال ۷۷ در کنار ثبت هر هزار ازدواج  ۸۰ مورد طلاق در ایران صورت گرفته است. ۲۰ سال بعد یعنی در سال ۹۷، این عدد حدود چهار برابر شد و به ۳۱۸ مورد طلاق در هر هزار ازدواج رسید. شواهد نشان می دهد که بنظر می رسد ،آمار این بحران در سال ۹۸ رشد بیشتری نیز داشته است.

در آمار دیگری که روزنامه جوان منتشر کرده است  گفته می شود یک‌سوم از نوزادان ایرانی سقط جنین می‌شوند.طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، هر روز هزار جنین در کشور توسط والدین کشته می‌شود که تنها حدود ۱۰ مورد آن قانونی است. به عبارتی با توجه به آمار ۱۸ هزار فوتی تصادفات سالانه ۲۰ برابر بیشتر از فوتی‌های ناشی از سوانح رانندگی، سقط جنین داریم.چقدر ما تنهاییم؛چرا ما تنهاییم؟

حالا مانده است که شما تورم را به تنهایی اضافه کنید.مرکز آمار ایران گزارش داده است  ایران چهارمین کشور پر تورم جهان شده است. معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار اعلام کرد “قیمت ۴۷۵ کالا با توجه به نرخ تورم، با سرعت متوسط ۲۶درصد در حال صعود است که این عدد، ما را در لیست ۴ کشور پرتورم جهان قرار می‌دهد.”

این آمارهای سیاه که همگی از سوی مراکز و مراجعه رسمی داخلی منتشر شده است چه پیامی را می خواهد به ما برساند؟آیا مسیری که ما تاکنون طی کردیم اشتباه بوده است و جهان بینی ما دچار اشتباه است یا همه چیز عادی است و جای نگرانی نیست؟پاسخ دقیق وحقیقی برای این پرسش می تواند چشم انداز آینده جامعه ایران را نشان دهد و نشان می دهد که در روزها و سالهای آینده ما تنها تر و رنج هایمان سنگین تر خواهد شد؛یا اینکه نگرانی ها بیهوده است و از این گردنه ی سخت به خوبی عبور خواهیم کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=108321

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید