چرا از طرح کارت اعتباری خرید کالا استقبال نشد؟

0
۴۳۸ بازدید

قیمت اقساط کارت‌های اعتباری خرید کالای اعتباری و ماهیت کالاهایی که توسط آنها می‌توان خریداری کرد، دو موضوعی هستند که به زعم سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی باعث استقبال بی‌رمق مردم از این طرح شده است.

حمیدرضا غزنوی در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: طرح کارت های اعتباری خرید کالای داخلی می تواند مشوق خوبی برای تحرک تولید باشد اما از جمله مواردی که باعث کندی روند آن می شود، مقدار اقساط این طرح است، زیرا افرادی که عموما متقاضی این طرح هستند عموما از قشری هستند که به علت سطح درآمدی که دارند پرداخت اقسط در نظر گرفته شده برایشان دشوار است.

وی گفت: با نگاهی به اعتباراتی که بر خرید کالاهای مختلف در اختیار مردم قرار گرفته می توان دید که خودرو با استقبالی بسیار بالا روبرو شد و کارت‌های خرید کالای داخلی همچنان بی رمق است که علت آن این است که قشری که خوردرو را خریداری کردند آن را به صورت یک کالای سرمایه ای نگاه می‌کنند.

غزنوی افزود: خریداران خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی، اگر آن را بفروشند هم به پول نقد می‌رسند. در حالی که لوازم خانگی این گونه نیست. نه کالای سرمایه ای به شمار می‌رود و نه چندین سال باقی می ماند. از سوی دیگر با فروش آن به پول نقد مستقیم می‌توان رسید، چرا که بعد از خرید برای فروش مجدد حداقل ۴۰ درصد از مبلغ اصلی کم می شود.

وی اظهار کرد: برای رسیدن به اهداف این طرح باید تشویق ها را بیشتر کرد تا مردم به خرید اعتباری ترغیب شوند. همچنین نیاز است تا دامنه مخاطبان هم وسیع تر باشد.

غزنوی درباره نگرانی هایی که ممکن است برای تضمین بازگشت اقساط این طرح به وجود آید، گفت: پول کارمندان دولت که دست دولت است و بقیه مردم هم می توانند تضمین های مورد نظر را مانند دیگر وام هایی که دریافت می کنند بدهند و کارت را دریافت کنند.

بر اساس آمار بیش از ۹۰ درصد کالا هایی که از طریق کارت های اعتباری خریدکالای داخلی مورد تحت پوشش و مورد خرید قرار می گیرند، لوازم خانگی هستند و ما بقی آن ها را فراورده های معدنی مانند کاشی و سرامیک، محصولات نساجی و … تشکیل می‌دهند.

همچنین جهت گسترش مخاطب و افزایش استقبال از این طرح بعد از تشکیل یک جلسه اضطراری در خصوص علل شکست کارت های اعتباری بخشنامه ای بود که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در خصوص اصلاح این طرح صادر کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36445