کد خبر: 11978
تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

طرح قطع واردات سیگار شکست خورد

طرح قطع واردات سیگار شکست خورد

طرح قطع واردات سیگار تا پایان سال 1394 از سال گذشته در وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید زده شد و علی‌اصغر رمزی، سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور این موضوع را اعلام کرد اما

به نظر می‌رسد پیش از آنکه اقدامی جدی در جهت تحقق این طرح که جرقه آن در برنامه پنجم توسعه زده شده صورت گیرد، حداقل در مدت زمان اعلام شده طرحی شکست خورده است.

قانون برنامه پنجم توسعه دولت را موظف کرده تا پایان سال جاری واردات سیگار را به صفر برساند و این در حالی است که چنین قدرتی در کشور برای تامین کامل نیاز داخل وجود ندارد.

در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده سیگار در کشور شرکت دخانیات ایران است که بخش عمده‌ای از تولیدات داخلی را در برمی‌گیرد. در همین زمینه پیش بینی شده بود که میزان کل تولید سیگار در کشور در سال گذشته حدود 24 میلیارد و 600 میلیون نخ باشد که باید بخش اعظم آن توسط شرکت دخانیات تولید می‌شد اما به رغم این هدف‌گذاری تولید شرکت دخانیات در طول سال گذشته به 10 میلیارد نخ هم نرسید تا کمتر از 40 درصد از برنامه‌ پیش بینی شده محقق شود.

نعمت‌الله شهبازی، سرپرست شرکت دخانیات در این باره به ایسنا گفته بود که به دلیل واردات بی رویه، افزایش قاچاق و در عین حال شرایط نابرابر رقابتی شرکت دخانیات در سال جاری با کاهش شدید تولید مواجه شد.

علاوه بر این در صورتی که از همه ظرفیت شرکت دخانیات به خوبی استفاده شود، سرپرست این شرکت معتقد است که تنها 50 درصد از نیاز داخلی را می‌توان با تولیدات این شرکت محقق ساخت.

در حال حاضر برخی از آمارها مصرف حدود 60 میلیارد نخ سیگار در ایران را نشان می‌دهد در حالی که تولید سیگار توسط بزرگترین شرکت تولید کننده ایران کمتر از یک ششم این مقدار است.

به این ترتیب باید دید که دولت برای قطع واردات سیگار چه برنامه‌ای برای جایگزینی سیگارهایی دارد که پیش از این به میزان 50 میلیارد نخ به کشور وارد می‌شده است.

سرپرست شرکت دخانیات ایران در این باره نیز گفته بود که یقینا نمی‌توانیم تا پایان سال 1394 واردات سیگار را به صفر برسانیم، چراکه میزان تولید داخل در حال حاضر بسیار کمتر از مصرف کشور است؛ بنابراین نمی‌توان به سرعت دروازه‌های کشور را به روی واردات سیگار بست.

در نهایت نگاهی به آمار گمرک ایران پرده از مسائل برمی‌دارد و بیش از پیش ثابت می‌کند که قطع واردات سیگار حداقل تا پایان سال جاری امری نشدنی است و دولت نیز فعلا برنامه‌ای برای قطع کامل واردات ندارد.

این پیش بینی زمانی بیشتر تایید می‌شود که حتی سرپرست شرکت دخانیات نیز صراحتا گفته بود که قطع واردات سیگار تا پایان سال جاری امکان پذیر نیست.آمار گمرک نیز حاکی از آن است که واردات سیگار در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن یعنی سال 1392 نیز 43 درصد افزایش یافته است.