کد خبر: 102353
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸

طرح شناسایی ظرفیت های تولید ملی گام بزرگ بخش صنعت

طرح شناسایی ظرفیت های تولید ملی گام بزرگ بخش صنعت

گروه تولید-وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه اقتصاد مقاومتی با محوریت سرمایه گذاری و اجرای طرح های توسعه ای در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور، گفت: باید متناسب با مزیت ها و ظرفیت های موجود، توسعه صنعتی و معدنی مناطق در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا رحمانی افزود: در دوره جدید قدم های بزرگی در بخش صنعت برداشته شده که به عنوان نمونه طرح شناسایی ظرفیت های تولید ملی یکی از آن هاست و همچنین توجه به توسعه صنعتی مناطق محروم و کمتر برخوردار است، که حتما آثار خوبی برای آینده تولید کشور خواهد داشت.

وی ادامه داد: آنچه به طور کلی از سوی وزارت صمت دنبال می شود، ایجاد طرح های پیشران در مناطق مختلف کشور به ویژه مناطق محروم است تا بتواند موتور محرک سایر بخش های تولیدی و صنعتی آن مناطق باشد که البته ضرورت دارد متناسب با مزیت ها و ظرفیت های موجود، توسعه صنعتی مناطق در دستور کار قرار گیرد.

رحمانی خاطرنشان کرد: رسالتی بر عهده داریم تا همزمان با برنامه جامع توسعه ۱۲ استان محروم کشور، سایر استان ها را نیز به لحاظ مزیت های موجود در راستای توسعه صنعتی، معدنی و تجاری مورد توجه جدی خود قرار دهیم.

وزیر صمت تصریح کرد: این اقدام یک کار زیر بنایی است که باید با همراهی همه بخش های مختلف وزارتخانه به سرانجام برسد چرا که ما در برابر همه مردم، استان های مختلف کشور و جوانان این مرز و بوم وظایف و مسئولیت هایی داریم که باید بتولنیم از پس آن بربیاییم.

رحمانی گفت: طرح شناسایی ظرفیت های تولید ملی آثاری خواهد داشت که مصداق عینی تحقق آرمان های امام خمینی(ره) در خصوص توسعه مناطق محروم و همچنین در راستای سیاست های اقتصادی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است.

وی افزود: برنامه ها و اقدامات در دستور کار در حوزه مناطق محرم باید فراتر از کارهای جاری و برنامه های روزانه وزارتخانه دنبال شود؛ در همین جهت می توانیم از ظرفیت های بالقوه سایر نهادها و دستگاه ها نیز برای پیشبرد اهداف این مهم بهره برداری کنیم.

رحمانی ادامه داد: یکی از ضروریات ملموس بودن آثار تلاش های ما در حوزه تولید تسریع در روند کارهاست که باید در این راستا گام برداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: باید با پیگیری های لازم و ایجاد زمینه های مناسب در خصوص ایجاد توازن در تخصیص منابع از جمله از محل صندوق توسعه ملی برای راه اندازی صنایع و واحدهای معدنی در تمام مناطق کشور برنامه ریزی و اقدام نماییم.

رحمانی اضافه کرد: راهبرد اصلی وزارت صمت پیرو منویات مقام معظم رهبری ایجادخودکفایی در بخش های مختلف صنعتی کشور و قطع وابستگی هاست؛ در همین راستا تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز واحد به عنوان یک دغدغه مطرح است که حتما باید از روش های نوین تامین مالی به بهترین شکل ممکن استفاده نماییم.

وی ادامه داد: صندوق های سرمایه گذاری یکی از راه های مناسب در این خصوص است که می تواند به نوعی مشارکت عمومی را نیز در توسعه صنعتی کشور فراهم کند و یکی از روش های بسیار خوب در مدیریت نقدینگی در سطح جامعه است که راه را برای تزریق این منابع به بخش تولید کشور باز می کند.

وزیر صمت با اشاره به اهمیت سازمان های توسعه در کشور، خاطر نشان کرد: به طور معمول تعداد سازمان های توسعه ای در کشور های توسعه یافته بسیار بیشتر از سایر کشورهاست و این نشان دهنده اهمیت کار و خروجی این واحدهاست.

وی اضافه کرد: سازمان ایدرو به متولی توسعه سرمایه گذاری صنعتی در مناطق محروم کشور وظیفه خطیری دارد و باید در اجرای برنامه و سیاست ها کاملا جدی و موثر عمل نماید.

رحمانی خاطرنشان کرد: اقدامات بسیار وسیع واثرگذاری در وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال انجام است که باید به اطلاع مردم برسد چرا که حمایت مردم به ما قوت و قدرت می بخشد.

وزیر صمت در پایان تصریح کرد: خدمت به مردم مناطق محروم و توسعه این مناطق یک اقدام ماندگار و کاملا ارزشمند است که هم آثار دنیوی داشته و در راستای منویات مقام معظم رهبری و مطالبه جدی مردم است و هم آثار اخروی برای تلاشگران در این حوزه خواهد داشت.