طرح خودکفایی جو کلید خورد

0
۲۶۷ بازدید

یک مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی از تدوین طرح افزایش ضریب خوداتکایی جو درکشور خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، ما موفق می‌شویم نیاز کشور به واردات جو را تقریبا برطرف کنیم

کاوه خاکسار در گفتگو با مهر در مورد آخرین وضعیت برداشت جو از مزارع کشور اظهارداشت: تاکنون حدود یک میلیون و ۸۰۰هزار تن جو از نزدیک به حدود ۸۵۰هزار هکتار ، برداشت شده است.

وی، میزان خرید تضمینی این محصول را تاکنون حدود ۲۰۰هزارتن اعلام و اضافه کرد: خرید تضمینی به منظور تنظیم بازار انجام می‌شود و هرچه این خرید کمتر انجام شود به معنای آن است که کشاورزان تولید خود را با قیمت مناسب در بازار به فروش رسانده‌اند.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که وزارت جهادکشاورزی چه برنامه‌ای برای کاهش نیاز کشور به واردات جو دارد؟ با اشاره به تدوین طرح افزایش ضریب خوداتکایی جو در کشور، اضافه کرد: به اعتقاد بنده، با اجرای طرح مذکور ما موفق می‌شویم نیاز کشور به واردات جو را تقریبا برطرف کنیم.

خاکسار با بیان اینکه جو محصولی است که مورد استفاده دام قرار می‌گیرد، و رشد تقاضا برای آن بستگی به طرح‌های افزایش تولید در امور دام دارد، گفت: با اجرای طرح مذکور نیاز کشور به واردات جو تا سال ۱۴۰۴برطرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاکید وزارت جهادکشاورزی بر روی افزایش سطح زیرکشت نیست، ادامه داد: ما قصد داریم با افزایش عملکرد در واحد سطح تولید جو را بالا ببریم.خاکسار با بیان اینکه اجرای طرح مذکور هنوز آغاز نشده است، اضافه کرد: این طرح جزو ۸طرح اقتصاد مقاومتی است که بناست در برنامه ششم توسعه در دستور کار قرار گیرد و اعتبار مورد نیاز آن تامین شود.

این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی، نیاز سالیانه کشور به جو را حدود ۴میلیون و ۲۰۰هزار تن اعلام کرد و گفت: میزان تولید این محصول سال قبل حدود دو میلیون و ۶۵۰هزار تن بوده است اما در سال‌جاری پیش بینی تولید آن احتمالا به حدود ۳میلیون تن خواهد رسید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13383