طرح «اقدام ملی» به سرنوشت مسکن مهر دچار نشود!

0
۳۱۲ بازدید
MASKAN MELI

وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن، طرح اقدام ملی تأمین مسکن را در قالب احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی کرد . حال با توجه با ناتمام ماندن ماجرای مسکن مهر برای این که در مورد اقدام ملی مسکن نیز به ماجراهای قبل دچار نشویم، به یک اقدام عملی و عاجل نیاز است.

گزارش جهان اقتصاد از نگرانی ها درباره «آغاز یک طرح در پایان دولت»

فریده خدادادی- طرح  اقدام ملی مسکن با هدف ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور از زمستان سال گذشته مطرح شد. طرحی که از همان ابتدا با واکنش های مختلفی از سوی مسئولین و کارشناسان همراه بود. این طرح به صاحبخانه شدن بخش کوچکی از متقاضیان خرید مسکن کمک می‌ کرد به طوری که بسیاری از مردم در راستای خانه دار شدن از آن استقبال کردند ومنتظر هستند که به آن ها تحویل شود اما شواهد امر چیز دیگری را نشان می دهد.

 به گزارش جهان اقتصاد؛ ۵ شهریورماه سال ۹۸  بود که طرح اقدام ملی مسکن توسط دولت دوازدهم در طی ۲ سال آغاز شد. وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن، طرح اقدام ملی تأمین مسکن را در قالب احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی کرد و از طرفی  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مدیریت احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از این برنامه را در شهرهای کشور با اولویت شهرهای با جمعیت کمتر از یکصد هزار نفر بر عهده گرفت. پس از اعلام این طرح از سوی رییس جمهور سامانه طرح ملی مسکن برای ثبت نام متقاضیان ۱۰ استان کشور باز شد و در دور نخست نام نویسی یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از طریق سایت  معرفی شده از سوی وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کردند که ۴۶۰هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. این پروژه از طریق آورده متقاضیان و یکصد میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود.

 آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان بوده است. ساخت این واحدها بر اساس طرحی که عنوان شده بود باید تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام برسد و اکنون با گذشت ۱۸ماه از عنوان شدن این طرح و پایان ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم پرداخت مبالغ اولیه با وجود این که برخی از پروژه ها در بعضی از شهرها آغاز یا افتتاح شده است، هنوز خبری از عملیاتی شدن این پروژه  در بعضی از نقاط کشور نیست.

این در حالی است که هنوز پرونده مسکن مهر از دولت های پیشین بلاتکلیف مانده است و با نزدیک شدن به ماه های پایانی فعالیت دولت دوازدهم و نوسانات قیمت مسکن در بازار و بالارفتن قیمت مصالح ساختمانی ممکن است این طرح نیز به حال خود رها شود و ماجرای مسکن مهر دوباره تکرار شود اما مسئولین این حوزه از آخرین وضعیت مسکن ملی طور دیگری سخن می گویند.

** وضعیت مناسب کلیت طرح اقدام ملی

اخیرا محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرده است که بالغ بر ۵۰۴ هزار واحد اقدام ملی مسکن آغاز شده و اغلب پروژه ها در حال اجرا است؛ بعضی در مراحل اسکلت و دیوارچینی قرار دارد، برخی درحال آماده سازی زمین و تعدادی هم در مراحل فوندانسیون است، عنوان کردن مساله مبنی براین که بسیاری از پروژه ها هنوز شروع یا حتی جانمایی نشده ،اطلاعات درستی نیست. زیرا ممکن است تعداد معدودی از پروژه ها به دلیل برخی مشکلات شروع نشده باشد، اما کلیت طرح در وضعیت مناسبی قرار دارد.

وی گفته است که کسانی که برای مسکن ملی ثبت نام کردند دو گروه هستند. برای حدود ۱۳۵ هزار نفر زمین واگذار شده که تحت عنوان گروه های ساخت عموما در شهرهای کوچک در حال ساخت هستند که پروژه های آن ها بین۳ تا ۱۰ واحد است.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرده است که حدود ۳۲۶هزار واحد نیز در قالب ۷۸۰۰ پروژه در سراسر کشور تعریف شده که در حال اجرا است. تمام متقاضیانی که پول واریز کرده اند به پروژه وصل شده و معلوم است پروژه شان کجاست. این اطلاعات بجز استان در سامانه ملی نیز قابل رصد است. بدین صورت که در نقشه کشور به صورت GIS می توان این طرحها را مشاهده کرد.

**سایر استان ها در حال آماده سازی مقدمات طرح اقدام ملی

محمودزاده با بیان اینکه در بعضی استان ها مراحل اجرای طرح اقدام ملی مسکن سریعتر پیش می رود، بیان کرده است که تعدادی از پروژه ها در بعضی استانها به مرحله سوم گرفتن اقساط رسیده است و حتی بعضی طرح ها از جمله استان یزد به زودی افتتاح می شود، کما اینکه از ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد نیز حدود سه ماه قبل در سایر مناطق از جمله استان کرمان افتتاح شد، از طرف دیگر استان هایی هستند که با توجه به مشکلات ابتدایی، اخیرا درحال آماده سازی مقدمات طرح هستند.

وی با اشاره به ۴۰۰ هزار واحد برنامه ریزی شده برای طرح اقدام ملی مسکن گفته است  که از ۴۰۰ هزار واحد قرار است یک صد هزار واحد در بافت فرسوده ،۳۰۰ هزار واحد در سایر مناطق اجرا شود اما امروز ۵۰۴ هزار واحد با پیشرفت فیزیکی متفاوت در شهرهای مختلف کشور در حال اجرا است، در واقع ۲۰۴ هزار واحد اضافه بر تعهدات خود می سازیم که ممکن است پروژه هایی که با مشکلاتی مواجه شده در این بخش قرار داشته باشد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن در تمام نقاط کشور از جنوب سیستان و بلوچستان گرفته تا شرق و غرب ایران در حال اجرا است و روزانه پیشرفت می کند. هم اکنون بدنه مدیریتی و تخصصی و مهندسین کشور در جریان پروژه ها هستند و به همین نسبت مردم در جریان موضوعات قرارمی گیرند.

محمودزاده یادآور شد که طرح اقدام ملی مسکن از حدود یک سال و نیم گذشته از صفر شروع شده که همه کارها ازقبیل برنامه ریزی، تامین زمین، اخذ مصوبات لازم تماما در همین مدت انجام شده است، بنابراین هرچقدر طرح جلو می رود روی غلتک می افتد و مشکلات کمتر می شود.

وی گفته است که طرح اقدام ملی مسکن براساس شرایط اقتصاد بدون نفت طراحی شده و در واقع به امید منابعی که وجود ندارد،  نشستیم، در مجموع به نظرم شرایط طرح خوب و قابل قبول است و می توانم بگویم به زودی نمود این پروژه را در شهرها و مجموعه کشور، پررنگتراز قبل خواهیم دید و به صورت جدی به ثمر می نشیند.

وی با بیان اینکه متعهد به اجرای ۳۰۰ هزار واحد اقدام ملی در مناطقی به جز بافت فرسوده شدیم و هم اکنون ۵۰۴هزار واحد در حال اجرا داریم گفت: ممکن است معدودی از واحدهای اقدام ملی مسکن به دلیل برخی مشکلات شروع نشده باشد اما طرح در قالب کلی، وضعیت مناسبی دارد و در برخی استانها از جمله یزد به زودی افتتاح خواهیم داشت.

** بنده نسبت به طرح اقدام ملی خوشبین نیستم

به تازگی نیز محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌وگو با  ایلنا، درباره نظارت مجلس شورای اسلامی بر روی پروژه‌های مسکن مهر و  وطرح اقدام  ملی مسکن گفته است که در حال فشارآوردن هستیم که مسکن مهر تمام شود جلساتی هم در این باره گذاشته است، در خصوص طرح اقدام ملی مسکن هم جلساتی را با وزارت راه و شهرسازی داشتیم واقعیت این است که زیاد به این طرح خوشبین نیستم.

رئیس کمیسیون عمران خاطر نشان کرده است که هفته گذشته جلسه ای با مسئولان این طرح و وزارت خانه برگزار شده است، باید بگویم در این طرح پیش بینی کردند ،۵۰۰ هزار مسکن در سال ساخته می‌شود اما عملاً آن چیزی که اتفاق افتاده است ۵۰ هزار است؛  این فاصله از آن چیزی که وعده داده بودند بسیار زیاد است.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر باز پرداخت این طرح  18 درصد نمی شود که با این سود نمی‌توانیم  کسی را صاحب خانه کنیم ، زیرا هنگامی که سود ۱۸ درصد به شما می دهند معنی اش این است که که باید ۲ میلیون تومان باز پرداخت در ماه داشته باشد  که برای هرکسی مقدور نیست. 

رضایی کوچکی گفت:  در طرح اقدام ملی مسکن حدود ۲۴ هزار نفر ثبت نام کردند اما به دلیل سود بالای بازپرداخت تنها ۴ هزار نفر واریزی داشتند. 

پیش تر مسعود نجفی، کارشناس حوزه مسکن در گفت و گو با خبرنگار جهان اقتصاد گفته بود که چرا در کشوری مانند ایران که در مقایسه با سایر کشورها  با مسایلی مانند زمین و منابع مواجه نیست، در مورد مسکن با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند؟

به گفته این کارشناس بروز این مساله تنها به عدم عزم جدی و واقعی دولت درباره رفع مشکل مسکن باز می گردد.

در حال حاضر با توجه با ناتمام ماندن ماجرای مسکن مهر برای این که در مورد اقدام ملی مسکن نیز به ماجراهای قبل دچار نشویم، به یک اقدام عملی و عاجل نیاز است چرا که مردم با اعتمادی که به دولت ها داشتند نسبت به سرمایه گذاری در این پروژه ها اقدام کردند و نباید امیدشان ناامید شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=133870