طبقات طردشده، فقرگسترده و قطبی‌شدن کلانشهر تهران

0
۳۷۱ بازدید

گروه امورزیربنایی: در پیرامون کلانشهر تهران شاهد طبقات طردشده، فقر گسترده و قطبی‌شدن کلانشهر تهران هستیم؛ شهری که با وجود تمامی شعارهای عدالت اجتماعی جزو معدود شهرهای دنیاست که به شدت قطبی است و بالای شهر و پایین شهری جدای از هم دارد.

عباس آخوندی در همایش هویت ایرانی اسلامی در معماری و شهرسازی که با حضور استادان معماری دانشگاهی در دانشگاه تهران برگزار شد با اعلام مطلب فوق ضمن نقد فضای شهری و معماری در ایران با تاکید بر بازتعریفی از «ایران‌شهر» اظهار داشت: بیش از ۳۶سال از انقلاب می‌گذرد و در این مقطع زمانی نیازمند بازتعریفی از پیرامون خود هستیم. اگرچه نقدهای فراوانی از برنامه‌ها و عملکرد دوره وزارتی من وجود دارد اما لازم است برای حصول به نتیجه‌ای قابل قبول از افراط و تفریط حذر کنیم.

وی با تقسیم‌بندی مسائل و چالش‌های شهرنشینی به سه مسئله قابلیت زندگی در شهرها، حرکت و کالایی‌شدن انسان گفت: برای حل این سه مسئله در دنیای معاصر نیازمند بازتعریفی از هویت هستیم تا در ادامه دچار لغزش و لکنت نشویم.

آخوندی تاکید کرد: ما تنها یک ایران برای خود و نسل‌های آینده داریم بنابراین باید آن را آراسته کرده و برای آراستن آن نیز نیازمند بازخوانی اندیشه ایران شهر در مفهوم کلی سرزمین خود هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در تعریف چارچوب‌های موردنیاز رویکرد پیشنهادی خود نسبت به «ایران‌شهر» توضیح داد: برای بازآفرینی «ایران‌شهر» نیازمند بازتعریفی از هویت، بازتعریفی از فرآیند مبتنی بر حکمروایی در سطح محلی و ملی بر مبنای پذیرش حق شهروندی و بازتعریفی از ساختار با پذیرش مقیاس‌های ملی در کنار مقیاس‌های محلی هستیم.

کلانشهرهایی قطبی‌شده که بدقواره رشد کردند

وی با اظهار تاسف از وضعیت شهرهای ایران که دچار بی‌نظمی و خالی از روح زندگی شده‌اند، تاکید کرد: وقتی در شهر راه می‌رویم با یادآوری آن همه میراث‌معنوی که در پشت ذهن داریم و مقایسه آن با شهری که بدقواره رشد کرده است دچار تعارض می‌شویم. حل این تعارضات نیز متوسل‌شدن به راه‌کارهای حکومتی نیست بلکه نیازمند بازخوانی اندیشه «ایران‌شهر» در روزگار معاصر هستیم.

آخوندی با یادآوری زندگی دشوار چهار میلیون نفر شهروند در حاشیه‌های تهران افزود: در پیرامون کلانشهر تهران شاهد طبقات طردشده، فقر گسترده و قطبی‌شدن کلانشهر تهران هستیم؛ شهری که با وجود تمامی شعارهای عدالت اجتماعی جزو معدود شهرهای دنیاست که به شدت قطبی است و بالای شهر و پایین شهری جدای از هم دارد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر بازتعریفی از فرآیندها که در آن حقوق شهروندی تعریف می‌شود تاکید کرد: در سرزمین ما (ایران شهر) آنچه داد و ستد می‌شود حقوق شهروندی است و نتیجه اینکه در این شهر، شهروندان حق انتخاب ندارند، محطی زیست تخریب شده و آزادی شهروندان در حقوقی همچون انتخاب شغل، مسکن، نوع تحصیل و حتی نوع زندگی نادیده گرفته می‌شود.

شهری که می‌خواهد جهانی شود جایی برای تحصیلکرده‌ها ندارد!

آخوندی گفت: جای تامل است شهری که می‌خواهد جهانی شود جایی برای شاغل‌شدن تحصیل‌کرده‌ها ندارد.

وی در بیان راهکارهای خود برای برون‌رفت از مسائل پیش‌ آمده در طی سالیان اظهار کرد: اگر بپذیریم شهر سازمانی اجتماعی است تک تک شهروندان باید صاحب هویت باشند. هویت مهم است زیرا نشانه‌ای از حقوق شهروندی، ناظر بر سبک زندگی و ناظر بر حس تعلق محله‌ای است.

وزیر راه و شهرسازی با مهم خواندن بازتعریف هویت به مقابله هویت فردی در روزگار معاصر با مفهوم جهانی شدن اشاره کرد و گفت: انسان در دوران معاصر از جای خود کنده شده و با چالش‌های فراوانی روبه روست؛ در جوامع سنتی بسیاری از تعارض‌ها در چارچوب بستر فرهنگی مدیریت می‌شد اما در جهان مدرن و سیال همه‌چیز تغییر کرده است.

آخوندی ادامه داد: بسیاری از کشورها در بازتعریف‌های جامعه خود دچار جنگ‌های ممتد و چالش‌های فراوانی شدند. بخش عمده‌ای از منازعات جهان معلول بازتعریف و بازیابی هویت اقوام و ملت‌هاست. تصور همگان اینگونه بود که در جهانی‌شدن، جهان به سوی صلح می‌رود ولی تجربه نشان داد همانقدر که آگاهی افزایش می‌یابد تمایل برای بازتعریف و تلاش برای جایابی‌های جدید تعارضات بیشتری را در پی دارد.

وی با اشاره به مهاجرت‌های بی‌رویه در سالیان اخیر به چنگ زدن به اندیشه ایران شهری تاکید کرد و در توضیح دلایل خود با ذکر نمونه‌هایی گفت: در خاورمیانه و شمال آفریقا تمدن مصری و زبان از بین رفت همانطور که تمدن روم در آناتولی نابود شد اما تمدن ایرانی و زبان ایرانی هنوز باقی است و این واقعیت نشان دهنده باسابقه بودن تمدن این سرزمین است.

آخوندی با یادآوری انگیزه‌های فردوسی در بازتعریف اندیشه ایران شهر و شاهکار شاهنامه تاکید کرد: فردوسی نیز چهار قرن پس از اسلام به دنبال بازتعریفی بر مبنای هویت بود.

وزیر راه و شهرسازی در رد اندیشه‌هایی که ایران‌شهر فردوسی را در تقابل با اسلام قرار می‌دهند اظهار داشت: اینکه ایران شهر در تقابل با اسلام قرار می‌گیرد رویایی واهی است زیرا اندیشه بازخوانی‌شده فردوسی زمانی نگارش شد که سه قرن از اسلام می‌گذشت.

وی در بیان چالش‌های حرکت و جابه‌جایی درون‌شهری و بین‌شهری به نبود یکپارچگی عمودی- افقی و میان‌بخشی در سیستم حمل و نقل درون شهری و میان‌شهری اشاره کرد و افزود: چالش گفتگوی اجتماعی با توجه به دو رویکرد به شهر می‌تواند بررسی شود؛ شهر به عنوان سازمان اجتماعی و شهر به عنوان مجموعه کالبدی که در مجموعه کالبدی شهر نیازی به گفتگو ندارد حال آنکه سازمان‌اجتماعی که سلول‌های تشکیل‌دهنده آن شهروندان هستند نیاز به فضاهای باز گفتگو و مبادله در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و در نهایت به گشت زندگی دارد.

هویت ایرانی چندلایه است

وی با تاکید بر لایه لایه بودن هویت ایرانی تاکید کرد: در اندیشه ایران شهری تقدس‌زدایی کنیم زیرا این اندیشه نقاط تاریک و روشن دارد و دلیلی وجود ندارد این اندیشه را بی عیب و مقدس بدانیم زیرا مقدس مآبی این اندیشه آن را در اجرا با شکست روبه رو می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در مطالعه شاهنامه نقدهای فراوانی از پهلوانان ایرانی وجود دارد و همین مسئله گواه این نکته است که شاهنامه به دنبال تقدس‌گرایی نیست و به پیرامون خود نگاهی واقع‌گرایانه دارد. در اندیشه ایران شهری کمتر خرافه‌پرستی داریم و در آن سهم دانش فراوان است.

 
 
 
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12884