ضرورت پشتیبانی اروپا از مبادلات اقتصادی با ایران

0
۴۵۰ بازدید

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با دبیر دولت و وزیر مشاور در امور خارجه فرانسه بر ضرورت پشتیبانی فرانسه از مبادلات اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد و گفت: اروپا همچنان باید به تعهدات برجامی خود پایبند باشد.

به گزارش وزارت راه وشهرسازی، عبای آخوندی با اشاره به قراردادهای خرید هواپیما گفت: ایران بر تداوم پشتیبانی‌های لازم از جمله تامین قطعات و ارائه اطلاعات فنی تاکید دارد.

وی با اشاره به قرارداد با ایرباس و همچنین مذاکره با شرکت آلستوم و شرکت ونسی، گفت: علاوه بر مذاکرات حمل و نقلی دو کشور مذاکرات خوبی در حوزه مسکن و شهرسازی داشتند و بر همین اساس ایران خواستار پایبندی فرانسه بر انجام تعهدات خود است.

وی با تاکید بر ضرورت پشتیبانی فرانسه از مبادلات اقتصادی دو کشور، گفت: با توجه به تهدیدهای اخیر آمریکا که بر عملکرد شرکت‌های اروپایی تاثیرگذار است، ایران خواستار مواضع سیاسی دولت فرانسه، آلمان و در سطح بالاتر اتحادیه اروپا است.

آخوندی به تلاش ایران برای رساندن سهم ریل به ۳۰ درصد در حمل ونقل اشاره کرد و گفت: نوسازی ناوگان ریلی در حوزه بار و مسافر نیازمند جذب سرمایه‌گذاری است و ایران برنامه‌های مهمی برای نوسازی ناوگان جاده‌ای، هوایی و دریایی خود دارد که امیدواریم عامل همکاری گسترده ایران با اروپا در زمینه زیرساخت‌ها شود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به قراردادهای ایرباس و ای. تی. آر اشاره کرد و اظهار داشت: مذاکرات با این دو کمپانی ادامه دارد و ایران بر تداوم پشتیبانی‌های لازم از جمله تامین قطعات و ارائه اطلاعات فنی تاکید دارد.

آخوندی با بیان اینکه براساس برجام قطعات و سایر خدمات وابسته از سوی شرکت‌های طرف قرارداد باید در اختیار ایران قرار بگیرد، تصریح‌ کرد: نباید برای هر سرویس کوچکی نیازمند مکاتبه و مذاکرات جدید باشیم.

ژان باپتست لمون با اشاره به اجرای بخشی از قراردادهای خرید هواپیما از ایرباس و ای. تی. آر گفت: ایران و فرانسه می‌توانند در زمینه هوایی همکاری‌های نزدیکی با یکدیگر داشته باشند با این حال برای ادامه قراردادها به تایید دولت ایران و پیش پرداخت برای تحویل باقی هواپیماها نیازمندیم.

لمون از تلاش برای حل مشکل تامین مالی پروژه‌های هوایی و ریلی خبر داد و گفت: در همین راستا جلساتی درپاریس با مسوول مالی بخش دولتی فرانسه داشتم وهیات فرانسوی در پاییز امسال به ایران می‌آیند تا با موسسات مالی ایرانی مذاکره کنند تا حجم مبادلات اقتصادی با ایران به خصوص در زمینه حمل و نقل افزایش یابد.

وزیر مشاور در امور خارجه فرانسه همچنین در خصوص همکاری با ایران در بخش ریلی و طراحی ایستگاه های قطار درون شهری ابراز تمایل کرد و گفت: توسعه روابط ایران و فرانسه در یکسال اخیر می‌تواند نشانه یک آغاز همکاریهای بسیار خوب باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=66199