ضرورت جدائی مساله «تولید مسکن» از سیاسی کاری

0
۹۵۸ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی گفت: برای ما تولید مسکن مورد تأکید مداوم قرار دارد و این مسیر به صورت کاملاً پیوسته فعالیت صورت گیرد، این است که تولید مسکن را به یک جریان پایدار تبدیل کنیم؛ یعنی به گونه‌ای که سیاسی نشود و اینکه دغدغه مردم برای خانه‌دار شدن را برطرف کنیم.

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این وزارتخانه سیاسی نیست و اجازه نمی دهد که برای این وزارتخانه حاشیه‌سازی صورت بگیرد گفت: در طرح اقدام ملی مسکن همه ظرفیت‌ها را پای کار آورده‌ایم و تا الان ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در مراحل مختلف قرار دارد.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی گفت: برای ما تولید مسکن مورد تأکید مداوم قرار دارد و این مسیر به صورت کاملاً پیوسته فعالیت صورت گیرد، این است که تولید مسکن را به یک جریان پایدار تبدیل کنیم؛ یعنی به گونه‌ای که سیاسی نشود و اینکه دغدغه مردم برای خانه‌دار شدن را برطرف کنیم.

وی افزود: به لحاظ اهداف کمی روی دو هدف در هنگام رأی اعتماد به آن تأکید کردیم. اول اینکه مسکن مهر نیمه‌تمام تکمیل شود به کسانی که ثبت‌نام و قرارداد دارند واگذار شود و ۴۰۰ هزار واحد در قالب طرح اقدام ملی مسکن احداث شود که نکته‌ای که وجود دارد این است که بتوانیم رونق ساخت و ساز را به همراه داشته باشیم.

اسلامی خاطرنشان کرد: تا زمانی که دو میلیون و ۲۶۰ هزار واحد مسکونی جزء تعهدات بود توانسته ایم تا امروز نزدیک به یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی از مسکن مهر تحویل شده است که حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در دولت یازدهم و دوازدهم بوده و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در دولت نهم و دهم واگذار شده بود. موضوعی که در دستور کار قرار دارد این است که واحدهای مسکونی مهر تحویل شود. به استثناء آن واحدهایی که از کنترل ما خارج است و پرونده حقوقی و قضایی دارند و مسائل اختلافی است که بین متقاضیان و تعاونی‌های مسکن هستند.

وی ادامه داد: آمار این واحدهای مشکل‌دار حدود ۸۶ هزار واحد مسکونی است و این واحدها عمدتاً قرارداد سه‌جانبه نداشتند و مشکلی بود که متقاضیان با تعاونی‌های مسکن داشتند.

وزیر راه و شهرسازی که با رادیو سخن می گفت، اضافه کرد: موضوعی که وجود دارد و حائز اهمیت است این است که مسکن مهر را از بحران و توقف خارج کردیم چرا که وقتی پروژه‌ها متوقف می‌شوند، مشکلاتی عارض می‌شود و با این شرایط تورمی که در کشور رخ داد واقعاً قراردادها قابل انجام نبود. پس امکان اینکه این واحدها را با آن مفروضات انجام دهیم وجود نداشت.

اسلامی ادامه داد: بنابراین سخت می‌شود تا همه این موارد را مرتفع کرد. پس از یک سال گذشته و از رأی اعتماد مجلس به بنده حدود ۱۴۰ هزار واحد مسکن مهر به مردم تحویل شده است و در روزهای آینده دو پکیج ۱۰ هزار واحدی در پردیس به مردم تحویل می‌شود.هدف ما این است که تا پایان سال ۹۸ واحدهای مسکن مهر را به اتمام برسانیم و برنامه اجرایی برای مسکن مهر نداشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۳۰ هزار تا ۱۴۰ هزار واحد مسکونی هم آماده تحویل است که به محض تأمین تأسیسات زیربنایی و انشعابات واگذار می‌شود، گفت: حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی داشتیم که اینها را به ترتیب تکمیل و برای آنها متقاضی جدید ایجاد کردیم .البته برخی هم فاقد متقاضی می‌مانند تا برای آنها هم تکلیفی روشن کنیم.

اسلامی ادامه داد: در حال حاضر ‌آمار واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی ۶۸ هزار واحد است که یک تعداد را به کمیته امداد، تعدادی را به بازنشستگان تأمین اجتماعی و تعدادی را به بهزیستی دادیم. تعدادی هم در حال توافق هستیم تا به نیروهای مسلح واگذار کنیم.

*مکان یابی مناسب زمین های طرح اقدام ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن، گفت: یکی از موارد مهم در این طرح این بود که در مکان‌یابی به گونه‌ای عمل کنیم که امکانات زیربنایی برای آن وجود داشته باشد و دوم اینکه تقاضای واقعی را احصاء کنیم. در حال حاضر با نیروهای مسلح و ستاد اجرایی هم در طرح اقدام ملی مسکن به توافقاتی رسیده‌ایم که بالای ۷ هزار واحد مسکونی از طرح اقدام ملی را شروع کرده‌اند و با بنیاد مستضعفان با یک رقم ۵۰ هزار واحد مسکونی به تفاهم خواهیم رسید. پس با اقشار زیادی از افراد که در سازمان‌ها مشغول به فعالیت و فاقد خانه هستند به تفاهماتی رسیده‌ایم که به اهداف کمی خانه‌دار شدن برسیم.

وی تأکید کرد: نکته مهمی که وجود دارد این است که زمین‌های مورد نیاز در طرح اقدام ملی قابلیت بهره‌برداری سریع داشته باشد و کاربری آن مناسب باشد و از شهریور تاکنون فراخوان هم با انبوه‌سازان داشتیم.

اسلامی افزود: انبوه‌سازان هم یک تفکراتی داشتند که با آنها جلسات گوناگونی داشتیم و در حال هدایت به یک سمتی مناسب هستیم تا بتوانیم این ظرفیت مطلوب را در شهرهای گوناگون فعال کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که نظر شما در خصوص مسکن مهر چیست، گفت: طرح جامع مسکن در وزارت راه و شهرسازی تهیه شده است و با نگاه به منحنی سالیانه، بالاترین تعداد واحد مسکونی تولید شده در کشور ۹۲۰ هزار واحد مسکونی بوده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در مسکن مهر تمام حاکمیت پای کار آمده بود و منابع قابل توجهی در حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان به این پروژه تزریق منابع شد و نکته‌ای که وجود دارد و نیکزاد وزیر اسبق راه و شهرسازی هم قبول دارد مشکل در نقاط استقرار بوده است و جانمایی مسکن مهر به دلیل عدم وجود تأسیسات زیربنایی تا حدودی دارای مشکل  بوده است.

اسلامی ادامه داد: ما در طرح اقدام ملی مسکن به دنبال این هستیم که نقاطی انتخاب شود که مشکل زیرساخت و تأسیسات زیربنایی نداشته باشد. به هر حال هر کاری قبل از اینکه انجام شود دارای ایراد نیست چرا که دیکته نانوشته که غلط ندارد.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی وزارتخانه‌ سیاسی نیست و اجازه نمی‌دهیم که کسی برای این وزارتخانه حاشیه‌سازی کند و این وزارتخانه هم وارد حاشیه نمی‌شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نکته مهمی که در خصوص طرح اقدام ملی مسکن وجود دارد این است که ما همه ظرفیت‌ها را پای کار آورده‌ایم و تا الان هم ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن در مراحل مختلف قرار دارد. پس با حضور علاقه‌مندان و تعداد زیادی از نهادها مواجه شویم که پای کار آمده‌اند و این همان کاری بود که ما می‌خواستیم رونق در بخش ساخت‌وساز رخ دهد.

اسلامی در پاسخ به این سؤال که رهبر معظم انقلاب در سال ۹۲ به دولت توصیه کردند که اگر با اصل مسکن مهر و یا نحوه تزریق منابع بانکی به آن مخالفتی وجود دارد باید ببینیم که چند میلیون نفر چشم انتظار این واحدهای مسکونی هستند، گفت: از زمانی که ما وارد وزارت راه و شهرسازی شدیم با ۵۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه‌تمام مواجه بودیم، از این ۵۰۰ هزار واحد مسکونی ۱۴۰ هزار واحد مسکونی را در یک سال گذشته تا الان تحویل دادیم و ۱۳۰ هزار واحد مسکونی هم آماده تحویل است که باید انشعابات آن وصل شود.

وی ادامه داد: در یک سال گذشته در پردیس حدود یک هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های عمومی مثل بلوار، ایجاد معابر و دیوار حائل کرده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که چرا در ۵ سال گذشته هیچ اتفاقی در مسکن مهر رخ نداده است، گفت: به صورتی دائمی کار شده است اما به هر حال در این خصوص یک نگاه دومی وجود دارد که از حوصله این برنامه خارج است. وزیر سابق راه و شهرسازی اگر در این برنامه بودند می‌توانستند پاسخ دهند تا حق آنها ضایع نشود اما به هر حال آماری وجود دارد که تعداد خانوار در کشور ۲۲ میلیون و تعداد واحد مسکونی موجود ۲۴ میلیون واحد است.

اسلامی افزود: اما باید اذعان شود که این واحدهای مسکونی تولید شده متناسب با جامعه هدف نیست.

وی گفت: در لایحه بودجه ۹۸ سرفصلی را باز کردیم که بتوانیم با تأمین منابع، مسکن مهر را به اتمام برسانیم و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را در بودجه پیش‌بینی کردیم و در اجرای این تبصره‌ای که ایجاد کردیم توانستیم این طرح را با جدیت دنبال کنیم .

وزیر راه و شهرسازی گفت: باید کمک کنیم که به جامعه امید دهیم و تمام ظرفیت‌ها پای کار بیایند و تولید مسکن شتاب بگیرد.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103033