صورت های مالی شرکت های با سرمایه بالا بین المللی می شود

0
۷۳۹ بازدید

مرتضی ابراهیمی- شرکت‌هایی که سرمایه‌ آنها بالا است باید صورت‌های مالی‌شان را از سال آینده به روش IFRS تنظیم کنند به خصوص بانک‌ها و بیمه‌ها.

به گزارش جهان اقتصاد، شاپور محمدی در دومین نشست خبری خود که امروز در ساختمان سازمان بورس برگزار شد در پاسخ به سوالی درباره ارزنده بودن یا نبودن عرضه اولیه برکت اظهار کرد: قطعا ما معتقدیم که هر شرکتی وارد بازار سرمایه می‌شود باید برای مردم سود آور باشد، اگر این طور نباشد حتما در عرضه‌های اولیه این مجموعه‌ها به آن‌ها خواهیم گفت که باید ظرفیت‌های بازار سرمایه را در نظر بگیرند و سهامداران باید سود کنند.

وی ادامه داد: به همکارانمان گفته‌ام که در مواقعی که جو بازار خوب نیست، عرضه‌های اولیه محدود شود، گر چه به توسعه بازار سرمایه معتقد هستیم، ولی سهم‌های شرکت‌های موجود باید تقویت شوند و مورد حمایت قرار گیرند.

او در پاسخ به سوالی درباره زمان بازگشایی نماد بانک صادرات نیز گفت: همه باید به بانک‌ها و بیمه‌ها کمک کنیم تا آن ها سود آور باشند در مورد بانک صادرات همکاران من به جد پیگیر هستند و به محض ارایه اطلاعات ساز و کار باز شدن نماد اجرایی می شود.

محمدی در پاسخ به سوالی که مدیران برخی شرکت‌های بورسی سعی می‌کنند حق تقدم استفاده نشده خود را به کمترین قیمت به سهامدار عمده بفروشد و منابع سهامداران خرد را در نظر نمی‌گیرند. آیا در این چند ماهی که به سازمان بورس آمدید در این مورد اقدامی انجام داده‌اید، گفت: دو سه مورد در این زمینه به من منعکس شده است. سفارش کرده‌ام و کارگروهی در حال بررسی این موضوع است. حتما باید مقوله حق‌تقدم‌ها بازنگری شود، حتما مقوله بازگشایی نمادها باید بازنگری شوند. در گذشته هم مواردی در خصوص نحوه عرضه اولیه بود که حل‌وفصل شد.

**به قطعیت برسیم نام مدیران متخلف را اعلام می‌کنیم

رییس سازمان بورس در پاسخ به سوال دیگری که تاکنون به کدام شرکت‌ها در مورد فروش حق‌تقدم استفاده نشده‌شان تذکر داده‌اید، اظهار کرد: در این مورد بعضی از صحبت‌ها و حدس و گمان‌ها مطرح می‌شود ولی تا زمانی که تصمیم‌گیری قطعی نشود و مدیری به عنوان متخلف محکوم نشود نمی‌توانیم نامش را اعلام کنیم، چرا که خلاف مقررات است. اگر در این مورد به قطعیت برسیم حتما نامشان را اعلام می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره‌ی تاثیر برجام بر بازار سرمایه پرسید و گفت چرا برجام باعث سوددهی به سهامداران نشده است، تصریح کرد: این حرف منطقی نیست که بگوییم برجام باید به تنهایی سود را تضمین می‌کرد. البته برجام بسیار تاثیر مثبت داشته ولی وقتی قیمت نفت از بالای ۱۰۰ دلار به ۳۰ و خرده‌ای دلار می‌رسد آیا این عامل مهم نیست. آیا باید تاثیر قیمت فلزات در دنیا در بازار سرمایه را کنار بگذاریم. ما در بازار سهام باید همه‌جانبه‌ترین تحلیل را داشته باشیم. باید بدانیم که یکی از مصادیق تقوا قضاوت صحیح است. اگر تحلیل همه‌جانبه نباشد باید روی آن تجدیدنظر کرد.

** موسسات مالی دارای مجوز از بانک مرکزی می‌توانند بورسی شوند

محمدی در پاسخ به سوالی درباره پذیرفتن موسسه مالی و اعتباری در بورس، بیان کرد: ملاک ما برای پذیرفتن موسسات مالی و اعتباری در بورس این است که باید بانک مرکزی به آن موسسه مجوز داده باشد. علاوه بر این آن موسسه باید شرایط ورود به بازار سرمایه را نیز داشته باشد. در نتیجه امکان دارد که بانک مرکزی به موسسه‌ای مجوز داده باشد اما آن موسسه شرایط ورود به بازار سرمایه را نداشته باشد.

**برجام کمک کرد تا سرمایه‌گذاران خارجی راحت‌تر به کشور بیایند

رییس سازمان بورس در پاسخ به سوالی درباره‌ی سرمایه‌گذاری خارجی، گفت: حتی در زمان اوج تحریم‌ها ما سرمایه‌گذار خارجی داشتیم چون در اقتصاد بازده تعیین‌کننده است. ممکن است بازده‌ها در مقاطعی پایین و بالا شوند ولی در بلندمدت مخصوصا در حوزه انرژی این موضوع بسیار تاثیرگذار است. بعد از برجام فرصت‌های بهتری به وجود آمد و توافق برجام کمک کرد برخی سرمایه‌گذاران راحت‌تر به کشور بیایند.

** واکنش رییس سازمان درباره پدیده شاندیز و مردمی شدن بورس

وی در قسمتی از صحبت‌هایش گفت که با آزادسازی سهام عدالت بازار سرمایه ایران مردمی‌ترین بازارهای سرمایه دنیا خواهد شد، خبرنگاری در واکنش به این صحبت و یادآوری موضوع سهام پدیده شاندیز پرسید که آیا با چنین وضعیتی قرار است بازار سرمایه مردمی داشته باشیم؟ اگر قرار است با این وضعیت بازار سرمایه مردمی داشته باشیم که سودی ندارد، رییس سازمان بورس در واکنش به این سوال، گفت: آن شرکتی که شما نام‌اش را بردید در بازار سرمایه تشکیل نشده و سازمان بورس در این زمینه همکاری‌های کامل داشته است. از طریق وزارت کشور می‌توانیم مسائل مربوط به آن را دنبال کنید.

محمدی در پاسخ به سوالی در این رابطه که آیا مذاکرات شما در ماه‌های گذشته با دیگر کشورها نتایجی داشته است، اظهار کرد: بله قطعا. همین هفته هیاتی از آلمان آمده است و در ورک‌شاپ‌هایی در حوزه‌های مختلف کمک کرده است. همچنین ما در به‌روزرسانی سامانه معاملات با آنها تعاملات داشتیم.

رییس سازمان بورس افزود: بازار سرمایه در چند سال گذشته فرازونشیب‌هایی داشت که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کاهش قیمت نفت اشاره کرد. این موضوع بر بازار سرمایه اثر گذاشت. موضوع دیگری که بر بازار سرمایه اثرگذار بود به بحث مربوط به فرمول خوراک شرکت‌های پتروشیمی بود که در این دولت یک فرمول مشخصی برای آن در نظر گرفته شد. البته این فرمول می‌توانست بهتر باشد. هر چند که فرمول فعلی مطلوب است و با قیمت‌های جهانی می‌تواند خود را تعدیل کند.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که در مورد حقوق مالکانه معادن هم فرمولی تعیین شود. ما این موضوع را به مقامات مربوطه پیشنهاد کردیم.

محمدی با بیان این‌که ضریب نفوذ بازار سرمایه از مهم‌ترین شاخص‌هاست، گفت: در آغاز دولت تدبیر و امید ۶.۵ میلیون نفر کد معاملاتی داشتند اما تعداد آنها به ۱۰ میلیون و ۸۴۹ هزار نفر رسیده است. بنابراین ضریب نفوذ ۶۷ درصد رشد داشته و فرهنگ‌سازی قوت و قدرت بیشتری پیدا کرده است.

رییس سازمان بورس ادامه داد: با عملیاتی شدن سهام عدالت تعداد سهامداران کشور به حدود ۵۰ میلیون سهامدار خواهد رسید. در نتیجه بازار سهام ایران در آینده نزدیک جزو مردمی‌ترین بازارهای سرمایه دنیا خواهد بود.

**شرکت‌ها تولید و فروش‌شان را به صورت ماهانه افشاء می‌کنند

وی تصریح کرد: در این مدت افشای اجباری تولید و فروش ماهانه برای شرکت‌ها انجام شد و آنها ملزم شدند تولید و فروش واقعی را به صورت ماهانه افشاء کنند این باعث مانع شدن از نشت اطلاعات می‌شود.

بانک‌ها و بیمه‌ها صورت‌های مالی‌شان را با استانداردهای جهانی منطبق کنند

محمدی درباره تهیه صورت‌های مالی با استفاده از روش استانداردهای جهانی، گفت: شرکت‌هایی که سرمایه‌ آنها بالا است باید صورت‌های مالی‌شان را از سال آینده به روش IFRS تنظیم کنند. بانک‌ها و بیمه‌ها هم همین‌طور هستند البته در مورد بیمه‌ها با بیمه مرکزی در حال مذاکره هستیم.

**نظر اصحاب رسانه به ما کمک می‌کند

رییس سازمان بورس افزود: نظراتی که اصحاب رسانه به ما منعکس می‌کنند در پیشرفت ما کمک کرده است و قطعا از پیشنهادات و انتقادات سازنده آنها استقبال می‌کنیم، چرا که هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که نقصی در کارش وجود ندارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=53846