صوراسرافیل با رویکرد حقوق شهروندی منتشر خواهد شد

0
۵۲۶ بازدید

درگفتگو با ندا فرامرزیان روزنامه نگار کارآفرین مطرح شد :

گروه اجتماعی: ندا فرامرزیان بانوی کار آفرین که در کنار فعالیتهای گوناگون کارآفرینی و فرهنگی خود حدود سه سال است که به کارهای خود انتشار اولین هفته نامه مستقل حقوقی اقتصادی نقش نو را اضافه کرده است ،هم اکنون خود را برای انتشار نشریه دیگری به نام صور اسرافیل آماده می کند .
وی در معرفی صور اسرافیل عنوان کرد: صور اسرافیل اولین و پرتیراژ ترین نشریه در اواخر عصر قاجاریه و صدر مشروطیت بود که به دست کودکان در کوچه و خیابانها به مردم عرضه می شد. در آن روزگار امتیاز آن نشریه به نام جهانگیرخان شیرازی ملقب به جهانگیر خان صور اسرافیل بود اماآنچه بیش از هر چیز موجبات شهرت صوراسرافیل را فراهم آورد مقالات فکاهی علامه علی اکبر خان دهخدا بود که این مقالات را با نام مستعار دخو می نوشت.
این بانوی کارآفرین که سالهاست در زمینه های مختلف به کارهای تجاری و همچنین مطبوعاتی مشغول است معتقد است : توانسته ثابت کند زنان ایرانی از قابلیتهای بزرگی در عرصه کارآفرینی برخوردارند که اگر به خود باوری برسند می توانند به نقش آفرینان بزرگی در این عرصه تبدیل شوند هرچند آنطور که وی می گوید :”کارآفرینی را از صفر مقدس شروع کرده است.”
صوراسرافیل اینبار سیاسی منتشر نمی شود
وی در پاسخ به این سوال که آیا شما هم می خواهید مثل صوراسرافیل ۱۰۷ سال پیش با نگاه سیاسی منتشر کنید؟ گفت:با توجه به اینکه معتقدم سیاست را باید به دست سیاسیون سپرد وبنده سیاسی نیستم ، و باز با اعتقاد به اینکه برخی مشکلات و معضلاتی که در تمامی بخش ها از جمله اقتصادی وجود دارد این است که همه مردم با نگاه سیاسی کار می کنند درحالی که مشکل عمده و رو به رشد ایران درماندگی اقتصادی مردم است ، صوراسرافیل را با رویکرد سیاسی منتشر نخواهم کرد.
فرامرزیان ادامه داد:همواره در برگزاری همایش ها و انتشار نشریه تلاش من تدوین راهکارهایی برای توانمند سازی جوانان در جهت کارآفرینی است.
این بانوی کارآفرین تبیین کرد: نیاز ۱۰۷ سال پیش مردم آن روزگار نگاه منتقدانه وسیاسی بود که صوراسرافیل به آن می پرداخت اما امروز تنها راه نجات مردم داشتن نگاه تخصصی برای کارآفرینی است با توجه به اینکه هر سال، افراد بیشتر و بیشتری از دانشگاه ها فارق التحصیل می شوند و جویای کار و از طرفی دولت هم صندلی هایش برای جانمایی ایشان ته کشیده رسالت رسانه ها را در این برهه از زمان در این می بینم که در خصوص رفع مشکلات اقتصادی خانواده ها ایجاد بینش کنند تا این خیل عظیم نیروی انسانی جذب کار و کارآفرینی شود.
صوراسرافیل اقتصادی حقوقی منتشر خواهد شد
ندا فرامرزیان در خصوص رویکرد و محتوای صور اسرافیل اظهار داشت : با توجه به مطرح شدن بحث حقوق شهروندی برای اولین بار به طور جدی توسط دکتر روحانی رییس جهمور حقوقدان ، و با توجه به تجربه ای که شخصا حدود هجده سال پیش از طرح موضوع،” حقوق متروک مانده شهروندی” در صفحات حقوقی روزنامه ایران در مقام مسول صفحات حقوقی آن زمان روزنامه داشتم ترجیحا با الهام از منشور حقوق شهروندی مورد نظر دولت تدبیر امید و البته رویکرد حقوقی و اقتصادی به مشکلات مبتلابه فعالان اقتصادی و کارآفرینان و البته به طور اخص به جامعه وکلا و حقوقدانان ایران بپردازم .امیدوارم میراث دار امینی برای مطبوعات کشور باشم.
وی در پاسخ به این سوال که چالشهای پیش زنان کار آفرین را چه می بینید افزود: وقتی یک زن قصد ورود به عرصه کارآفرینی را پیدا می کند حتما قبل از رسیدن به اینکه :”باید از یک جایی شروع کنم” بارها و بارها فکر کرده و شرایط سخت پیش رویش را در نظر گرفته ولیکن باید این واقعیت را پذیرفت که همت یک بانو برای کارآفرینی به نسبت یک مرد مضاعف باید باشد تا چیدن مقدمات را تاب بیاورد.
وی افزود : جامعه نسبتا مردسالار ایران مردها را با انشالله و ماشالله وارد عرصه کارآفرینی می کند گویا یک روند طبیعی است که پیش می روند و از مقتضیات ذات مردانه اشان است و از اینرو،حمایت و اعتماد خانواده و اجتماع و حتی بنگاههای بزرگ اقتصادی را به دنبال خواهند داشت اما وقتی یک زن و خصوصا اگر جوان هم باشد و وارد عرصه کارآفرینی شود خانواده با دست کم گرفتن توانایی هایش و یا با نگاهی جنسیتی نگران آسیبهای احتمالی پیش روی او می شوند که خود نگاهی بازدارنده و آسیب رسان است.
فرامرزیان ادامه داد :از آنجایی که کار اعم از تولید ،خدمات و تجاری و فرهنگی واقعا ربطی به جنسیت ندارد ،زن کارآفرین هم وقتی در این عرصه درگیر می شود به توانایی های خود نگاه جنسیتی ندارد اما، اکثر افراد جامعه او را زن می بینند و ناچار باید فکر کنی : “خوب ثابت می کنم به اجتماع در معرض همکاریم ، به طرف قراردادم حتی به کارمندم که کارآفرینی یک موقعیت فراجنسیتی است” و همین موضوع گاهی مانع می شود که بتوانی تمام انرژی ات را صرف خود کار کنی.البته کتمان نمی کنم که همین موضوع حداقل انرژی بنده را مضاعف می کند.
این کارآفرین ادامه داد : البته بعضی اوقات هم زنان کارآفرین فکر می کنند باید مثل مردها رفتار کنند که قاعدتا همین موضوع زندگی شخصی ایشان را در معرض آسیب قرار می دهد البته این رفتار مبتلا به جامعه زنان کارآفرین به این علت است که بسیاری از اوقات مردان تصورشان بر این است که می توانند با خانم ها صادق نباشند یا به نوعی قرارداد دست پایینی را به آن ها به خاطر زن بودنشان، پیشنهاد بدهند، کاری که احتمالا با یک مرد دیگر انجام نخواهند داد و در اینجاست که بنده معتقدم ما بجای اینکه مثل مردها رفتارکنیم بهتر است با رفتار خردمندانه و جدی والبته با داشتن تمام ظرافت های زنانه ثابت کنیم می توانیم کار و محیط پیرامونمان را بسیار مدبرانه مدیریت کنیم خودمان باشیم وبه یاد داشته باشیم تا به الآن با سخت کوشی و پشتکار به آن جایی که الآن هستیم رسیدیم و مطمئن باشیم اگر کارمان را درست انجام بدهیم بعد از گذشت چند سال همه رزومه ما را خواهند دید حال اینکه زن هستیم و زیباترین مخلوق خداوند .
ندا فرامرزیان با اشاره به یکی دیگر از مشکلات مبتلا به جامعه زنان کارآفرین تاکید کرد: اغلب کارآفرینان زن با کمبود حمایت دیگر رهبران تجاری زن همتای خود مواجه می شوند. مشکلات پیش روی یک زن کارآفرین کم نیست واگر بخواهم بگویم مصاحبه شما شاید برای تازه واردها به این عرصه ایجاد هراس کند به همین علت با ذکر این مورد آخر از گفتن بقیه مشکلات صرف نظر می کنم.
وی در خصوص حمایت دولت از کارآفرینی زنان گفت: خوب البته همواره دولتها با شعارهایی در زرورق پیچیده شده حمایت از کارآفرینی زنان کمپینهایی حتی راه می اندازند اما ،حداقل من با همه امیدی که به دولت مقتدر تدبیر و امید دارم ،،هنوز چیزی ندیده ام .
فرامرزیان درپاسخ به این سوال که زنان کارآفرین به چه نوع حمایت هایی نیاز دارند گفت: کافی است چماق های بالای سر کارآفرینان اعم از زن و مرد را بردارند ،قانون کار را مدافع کارفرین کنند تا حقوق واقعی کارگر هم رعایت شود. زمان دادن تسهیلات و امتیازها ، زنها و مردها یکی ببیند ،باور کنید زنان کارآفرین اضافه تر چیزی نمی خواهند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9609