کد خبر: 95425
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

صنعت ۴۰ ساله تولید موتورسیکلت در آستانه تعطیلی

صنعت ۴۰ ساله تولید موتورسیکلت در آستانه تعطیلی

یک عضو هیات مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران هشدار داد

مهدی زاهدی-سازمان حفاظت محیط زیست در ۲ سال گذشته به واسطه برخی مصوبات و گزارشات به دولت، موجب ترمز توسعه و تولید در صنعتی با بیش از ۴۰ سال سابقه فعالیت تولیدی شده است.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، یک عضو هیات مدیره انجمن صنعت موتورسیکلت ایران، با بیان این مطلب و با انتقاد از عملکرد برخی از مسئولان در سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در روزهای اخیر با ارائه گزارشی غیر واقعی، عده ای کارشناسان تحصیل کرده و خارج نشین کمر به نابودی صنعت موتورسیکلت کشور بسته اند.

ابوالفضل حجازی در نشستی خبری با خبرنگاران با اشاره به ارائه گزارش خبری یکی از شبکه های خبری خارجی در خصوص مصوبه اخیر دولت در خصوص اسقاط موتورسیکلت های فرسوده، اظهار داشت: هیات وزیران ۲ هفته قبل مصوبه ای را تصویب کرد که تا زمانی که زیر ساخت های اسقاط موتورسیکلت در کشور فراهم نشود به مدت یک سال اسقاط موتورسیکلت به تعویق بیفتد این در حالی است که هنوز این مصوبه از دولت خارج نشده برخی از کارشناسان محیط زیست در یکی از شبکه های خبری خارجی با اتنشار گزارشی خلاف واقع موضع گرفتند.

وی گفت: در شرایطی که زیر ساخت اسقاط موتورسیکلت در کشور فراهم نیست و دولت نیز به دلیل نبود شرایط اسقاط ، مصوبه تعویق اجرای الزام به اسقاط موتورسیکلت سازان را به تصویب رسانده است برخی رسانه های خارجی برای مقابل هم قرار دادن دولت با ملت و با همراهی برخی جریانات و گروه های خاص اقدام به ارائه گزارش های غیر واقعی کردند که به اعتقاد یکی از تولیدکنندگان موتورسیکلت در کشور هیچ گونه سندیت ندارد و صرفا با هدف نابودی کامل صنعت موتورسیکلت بخش شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در این نشست خبری با اشاره به درخواست وزارت صنعت مبنی بر تعویق اجرای ماده ۲ قانون هوای پاک، تصریح کرد: در سال گذشته مصوبه ای در هیات وزیران به تصویب رسید که خودروسازان وموتورسیکلت سازان در ازای تولید یک دستگاه خودرو و موتور ملزم به اسقاط یک دستگاه فرسوده شدند که با پی گیری خودروسازان از این مصوبه معاف شدند اما در صنعت موتورسیکلت این اتفاق رخ نداد و الزام اجرای بند ۲ قانون هوای پاک در این موجب گردیده که در ۶ ماه اخیر صنعت موتورسیکلت بابت مصوبه و قانون هوای پاک تعطیل شود.

حجازی همچنین ارائه آمار ۱۰ میلیون موتورسیکلت فرسوده در تهران را غیر واقع و دروغ عنوان کرد و افزود: در تهران کمتر از ۲ میلیون موتورسیکلت وجود دارد که بیش از ۷۰ درصد از این موتورسیکلت ها مدل های ۹۵ تا ۹۷ و عمدتا انژکتوری هستند که توسط سازمان استاندارد و حفاظت محیط زیست تاییده استاندارد دریافت کرده اند.

وی اضافه کرد: آمار موتورسیکلت های فرسوده ای که این روزها توسط یکی از مسئولان محیط زیست اعلام می شود اغلب در پارکینگ ها و در روستا ها و شهرهای کوچک هستند که وجود آنها هیچ گونه آلایندگی را در کشور به دنبال ندارد.

**موتورسیکلت سازان هیچ مخالفتی با اسقاط موتورسیکلت های فرسوده ندارد

حجازی با تاکید بر اینکه انجمن موتورسیکلت هیچ مخالفتی با اسقاط موتورسیکلت های فرسوده در کشور ندارد، خاطر نشان کرد: در صورتی که زیرساخت ها فراهم و مجری اسقاط مشخص و برگه اسقاط موتورسیکلت صادر شود تولیدکنندگان اولین کسانی هستند که اقدام به خرید برگه اسقاط خواهند کرد در حالی که بر اساس آمار تاکنون حتی یک برگه اسقاط موتورسیکلت صادر نشده است.

عضو عیات مدیره انجمن موتورسیکلت سازان تاکید کرد: متاسفانه دشمن در روزهای اخیر به اسم آلایندگی و بازی با افکار عمومی بنا دارد با مخالفت با مصوبه اخیر دولت ، صنعت موتورسیکلت را نابود کند از این رو از دادستان کشور درخواست داریم این موضوع را به طور خاص پی گیری نمایند که در ارائه این گزارشات چه کسی به دنبال از بین بردند این صنعت است.

به گفته وی هم اکنون از ۲۰۰ واحد تولید موتورسیکلت در کشور، تنها ۲۴ واحد باقی مانده است که با ادامه جوسازی ها و ارائه اخبار غیر واقعی تا سال آینده چیزی به نام صنعت موتورسیکلت نیز نخواهیم داشت.

حجازی در ادامه متوسط قیمت موتورسیکلت در کشور را ۶ تا ۱۸ میلیون اعلام کرد و گفت: در شرایطی که صنعت موتورسیکلت در ۶ ماه اخیر عملا متوقف بوده و تولیدکنندگان هیچ افزایش قیمت را اعمال نکردند تقاضایی را در بازار موتورسیکلت وجود ندارند و این امر ناشی از کاهش شدید قدرت خرید مردم است.

وی در پایان به ارائه راهکاری برای تشویق دارندگان موتورسیکلت های فرسوده به دولت پرداخت و خاطر نشان کرد: پیشنهاد ما به دولت برای ایجاد انگیزه برای دارندگان موتورسیکلت های فرسوده اختصاص تسهیلات قرض الحسنه و یا وام های ۵ میلیونی با سود ۴ تا ۶ درصد به تولیدکندگان است تا با تقویت توان مالی صاحبان این موتورها، جریان تقاضا برای اسقاط و نوسازی در این صنعت با اقبال همراه شود.