کد خبر: 11658
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۴

صنعت چاپ را جزو صنایع به حساب نمی آورند

صنعت چاپ را جزو صنایع به حساب نمی آورند

نگاهی به دومین صنعت رو به نزول کشور

گروه تولید: اگرچه تاریخچه صنعت چاپ در ایران به 5 قرن پیش از میلاد مسیح برمی گردد اما وضعیت این صنعت در کشورمان به گفته فعالینش، در شرایط خوبی به سر نمی برد.

این صنعت در اغلب کشورهای توسعه یافته جهان در میان پنج صنعت نخست جای گرفته است، اما در کشور ما صنعت چاپ در جایگاه درخور ارزشی قرار ندارد و به قول برخی آگاهان بعد از صنعت نساجی دومین صنعتی است که دچار بحران شده و سیر نزولی را با سرعت بالا طی می‌کند.

صنعت چاپ بدون شک به دلیل ارتباط با حوزه هایی چون رسانه، تبلیغات، کتاب و... یکی از نزدیکترین و شاید حتی نزدیکترین صنعت به فرهنگ جامعه است شاید به همین دلیل هم صنعت چاپ ایران به عنوان زیرمجموعه ای از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب شده و وزارت صنعت نقش مهم و تاثیر گذاری در آن ندارد.

همین امر سبب شده که فعالین این صنعت همواره با مشکلات متعدد و گاها فلج کننده ای روبرو می شوند که در برخی موارد تا تعطیلی واحدها هم پیش رفته است.

در همین راستا روز دوشنبه رئیس اتحادیه تعاونی های صنعت چاپ درباره مشکلات منتعدد پیش روی این صنعت گفت: نرخ بالای سود بانکی و واردات 95 درصد ملزومات صنعت چاپ، مشکلات تولید در این بخش را بیش از پیش تشدید کرده است.

بهمن پورمند با اشاره به اینکه پس از برگزاری نشست های متعدد موفق به دریافت تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت حداقل پنج ساله نشده ایم، افزود: یکبار برای ارائه تسهیلات توسط بانک رفاه موافقت شد، اما برای دریافت آن باید مراحل 2 ساله طی شود.

وی گفت: با وجودی که در نهایت با پرداخت تسهیلات با نرخ 21 درصد سود به صورت یک ساله برای تامین مواد اولیه و سه ساله برای تامین ماشین آلات موافقت شد، اما فرآیند طولانی آن منجر به نارضایتی بسیاری از فعالان این بخش شده است.

رئیس اتحادیه تعاونی های صنعت چاپ با تاکید بر اینکه بسیاری از سفارشات به کشورهایی نظیر ترکیه و چین می روند، اظهار داشت: برای تهیه مواد اولیه یا نداشتن مواد لازم با مشکلاتی مواجه هستیم که این امر قدرت رقابت پذیری را از این صنعت گرفته است.

وی با انتقاد از اینکه 95 درصد از ملزومات صنف چاپ وارداتی هستند، گفت: هم اکنون به دلیل نرخ بالای سود تسهیلات بانکی و قیمت تمام شده تولید، امکان رقابت با سایر کشورها را نداریم و راهکارهای ارائه شده از سوی تعاونی هم جامه عمل پوشانده نمی شود.

پورمند با اشاره به اینکه مواد اولیه این صنف برای کاهش قیمت تمام شده باید بدون هزینه گمرکی باشد، تصریح کرد: اخیرا با وزارت صنعت، معدن و تجارت نشست هایی برگزار کرده ایم، اما در عمل کاری در این خصوص انجام نمی شود.

وی با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات بانکی با سود بالا باید برای تولید کننده توجیه پذیر باشد، ادامه داد: با نرخ های فعلی هیچ تولید کنند ه ای امکان افزایش ظرفیت تولید نداشته و توان جذب بیشتر نیرو ندارد.

رئیس هیات مدیره تعاونی صنعت چاپ همچنین از وزارت صنعت، معدن تجارت درخواست کرد، تا صنعت چاپ را جزء صنایع حساب کند و تسهیلات مرتبط را به این بخش تخصیص دهد.

وی افزود: شهرداری به صنعت چاپ اعلام کرده باید از داخل شهر خارج شده و خارج از تهران فعالیت کنند، در حالی که این صنعت باید در قلب شهر فعالیت کند چرا که همانند سایر صنایع آلاینده نیست.

پورمند با اشاره به برگزاری نشست با مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، گفت: وزارتخانه قول داده تا گروه حقوقی و کارشناسی برای قرارگیری چاپ جزء صنایع وارد عمل شده تا بخشی از مشکلات این صنعت با توجه به شرایط سخت فعلی برطرف شود.