صنعت قطعه سازی در شرایط دشوار نفس می کشد

0
۱۸۰ views

گروه تولید-همایش تخصصی ساخت و فناوری(قطعات سیستم سوخت رسانی و پلیمری خودرو) به همت هلدینگ رایزکو در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو و با حضور جمعی از دانشجویان مرکز نوآوری و دانشکده مکانیک دانشگاه تهران، دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، در این همایش از راه اندازی مرکز تحقیق و آینده پژوهی در حوزه خودرو با عنوان مرکز نوآوری در هلدینگ رایزکو خبر داد شد که پذیرای دانشجویان و ایده های خلاقانه اصحاب صنعت خواهد بود.

همچنین پس از اعلام فعالیت ها، توانمندی ها و تولیدات مجموعه هلدینگ رایزکو، مدیران این هلدینگ پاسخ گوی سئوالات دانشجویان و حاضران در این همایش بودند.

مدیرعامل شرکت اورند پیشرو در این همایش با توجه به شرایط فعلی کشور و تحریم صنعت خودرو، اجرای الزامات ۸۵ گانه استاندارد خودروها از سوی سازمان ملی استاندارد و وزارت صنعت به صورت جدی پیگیری نمی شود.

آرمان موسوی با بیان این مطلب گفت: محصولات تولیدی این گروه قطعه سازی تمام الزامات استانداردی پیشنهادی سازمان ملی استاندارد را پاس می کند و آمادگی برای تولید و عرضه محصول حتی مطابق با استانداردهای روز جهانی فراهم شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون سیستم سوخت رسانی خودروهای جدید مانند ۲۰۰۸، ۳۰۱ و سی۳ در گروه رایزکو تولید و عرضه می شود، اظهار داشت: پس از تولید هفت هزارمین محصول ۲۰۰۸، سیستم سوخت رسانی پژو ۲۰۰۸ تماما داخلی سازی و تحویل ایران خودرو شده است.

موسوی اضافه کرد: چنانچه موفق به داخلی سازی سیستم سوخت رسانی محصول ۲۰۰۸ نمی شدیم شاید امروز باید نظاره گر طرح های جایگزین این محصول برای خریداران می بودیم کمااینکه مشاهده می کنید برخی خریداران تولیدات گروه خودروسازی سایپا امروز به جای تحویل محصول ثبت نامی باید خودروهای جایگزین مانند تیبا و پراید را انتخاب و دریافت کنند.

مدیرعامل اورند پیشرو، همچنین از آماده بودن سیستم سوخت رسانی محصول ۳۰۱ خبر داد و اضافه کرد: نمونه سازی این خودرو نیز قرار است از اواخر امسال آغاز خواهد شد و از ابتدای سال آینده شاهد تولید انبوه محصول ۳۰۱ در ایران خودرو خواهیم بود.

وی سطح داخلی سازی در سیستم سوخت رسانی ۳۰۱ را فراتر از ۲۰۰۸ اعلام کرد و افزود: سیستم سوخت رسانی محصول رهام متعلق به سایپا در این مجموعه تولید و داخلی سازی شده است هرچند هزینه هنگفتی به دلیل تغییر و تفاوت نرخ ارز به گروه رایزکو تحمیل شد.

موسوی در پاسخ به سوالی درباره میزان مطالبات معوق گروه رایزکو از خودروسازان گفت: در حال حاضر و فقط از یکی از خودروسازان مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد ریال طلب داریم که به این رقم حجم زیادی چک های پاس نشده خودروسازان را نیز باید اضافه کرد.

وی با بیان اینکه وضع قطعه سازان در شرایط فعلی بسیار دشوار است و آنها با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند، خاطرنشان کرد:البته در همین شرایط شاهد حضور و بروز فعالانه و آگانه قطعه سازان در نمایشگاه قطعات خودرو هستیم و امیدواریم برخی مسئولان از بی مهری هایی که به این صنعت روا می دارند دست بردارند.

**مرکز نوآوری هلدینگ رایزکو راه اندازی می شود

مدیر مهندسی اورند پیشرو نیز در این همایش با اشاره به فعالیت های هلدینگ رایزکو و شرکت های تابع گفت: در بسیاری از فناوری های مربوط به محیط زیست قدم های خوبی توسط هلدینگ رایزکو برداشته شده است.

اکبر شاهی در ادامه افزود : در بسیاری از فعالیت های خود شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاهی را دعوت به همکاری کرده ایم و قصد داریم اینگونه از همکاری ها را گسترس دهیم.

وی گفت: مجموعه رایزکو به منظور تکمیل زنجیره توسعه محصولات خود قصد دارد تا به کمک یک تیم منسجم از نخبگان دانشگاهی، مرکز تحقیق و آینده پژوهی در حوزه خودرو را راه اندازی کند.

مدیر مهندسی اورند پیشرو در پایان افزود: از تمامی نخبگان دانشگاهی دعوت می کنیم تا از غرفه هلدینگ رایزکو در چهاردهمین نمایشگاه قطعات و لوازم خودرو تهران بازدید و در صورت علاقه مندی به هرگونه همکاری، اعلام آمادگی کنند تا پر کردن فرم های های همکاری ارتباط لازم با هلدینگ رایزکو برقرار شود.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103092