صنعت فضایی را فراموش کردیم

0
۸۴۲ بازدید

آذری جهرمی با بیان اینکه من امروز در این جلسه توصیه مشفقانه به ترامپ دارم، گفت: در ۱۴۰۰ سال قبل فردی با شقاوت بیشتر و خودبزرگ بینی بیشتری نسبت به “ترامپ” به نام “یزید ابن معاویه بود” و پاکترین و شریف‌ترین انسان روی زمین را به بدترین شیوه‌ها به شهادت رساند. به ترامپ توصیه می‌کنم که ماهواره‌های خود را به کار بیندازد و مسیر نجف به کربلا را با دقت ببیند و بداند که سرانجام وی هم همانی است که بر یزید رفت.

انتقاد آذری جهرمی از تمرکز سیاستگذاران بر صنایع فرسوده

گروه امورزیربنایی-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از قرار دادن ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر تا سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم آغاز هفته جهانی فضا با اشاره به تلاش‌های این وزارتخانه برای همکاری با سایر کشورها گفت: ما در این راستا تلاش داریم تا فضانورد ایرانی را به فضا اعزام کنیم.

آذری جهرمی با اشاره به بی‌توجهی نسبت به فضا افزود: امروزه ما درگیر مسائلی چون زیست محیط، بوروکراسی و کاغذبازی هستیم و فراموش کردیم که سهمی در فضا داریم و آنقدر به صنایع فرسوده پرداختیم که صنعت فضایی از خاطر ما رفته است.

وزیر ارتباطات هفته جهانی فضا را فرصتی ارزشمند برای پرداختن به حوزه فضایی دانست و یادآور شد: دو سال قبل که ما فعالیت خود را با شعار “توسعه کاربردهای فضایی” آغاز کردیم، بسیاری ما را مسخره کردند؛ ولی امروز می‌بینیم که استارتاپ‌های فضایی به واسطه تلاش‌های سازمان فضایی در حوزه توسعه صنایع فضاپایه رشد خوبی را دارند.

آذری جهرمی با اشاره به توسعه فناوری‌های فضایی در مسائل زیست محیطی، خاطرنشان کرد: صرفه‌جویی‌ حاصل شده از به کار بردن فناوری فضایی در برآورد سیل، به اندازه کل سرمایه‌گذاری ما در صنعت فضایی نیست؛ اما این دستاورد از جمله فناوری‌هایی بوده است که برخی به آن می‌خندیدند، ولی امروز عملیاتی شده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ما با همکاری سایر کشورها فضانورد ایرانی به فضا ارسال خواهیم کرد، اظهار کرد: این نوع تفکر و نگاه به صنعت فضایی است که حسادت کشور آمریکا را برمی‌انگیزاند.

وزیر ارتباطات همچنین به تحریم شدن سه مجموعه فضایی ایران از سوی آمریکا اشاره کرد و گفت: آیا جلوگیری از سیل و کاهش بلایای طبیعی و حفظ محیط زیست از جمله فعالیت‌های غیرمجاز بین‌المللی است. ولی جوانان ما در پشت درهای بسته تحریم آمریکا نمی‌مانند.

آذری جهرمی همچنین با بیان اینکه من امروز در این جلسه توصیه مشفقانه به ترامپ دارم، گفت: در ۱۴۰۰ سال قبل فردی با شقاوت بیشتر و خودبزرگ بینی بیشتری نسبت به “ترامپ” به نام “یزید ابن معاویه بود” و پاکترین و شریف‌ترین انسان روی زمین را به بدترین شیوه‌ها به شهادت رساند. به ترامپ توصیه می‌کنم که ماهواره‌های خود را به کار بیندازد و مسیر نجف به کربلا را با دقت ببیند و بداند که سرانجام وی هم همانی است که بر یزید رفت.

**تکمیل ۳ ماهواره‌ تا سه ماه آینده

در ادامه، رئیس سازمان فضایی از تکمیل سه ماهواره تا سه ماه آینده خبر داد.

مرتضی براری با بیان این که توانستیم در سال گذشته دو ماهواره را پرتاب کنیم، گفت: در سال گذشته ماهواره “پیام” امیرکبیر را در مدار ۵۰۰ متر تزریق کردیم و تا چند ثانیه اطلاعات آن دریافت شد، ولی نتوانستیم این ماهواره را در مدار قرار دهیم.

وی ادامه داد: امسال نیز ۳ ماهواره تا ۳ماه آینده، تکمیل و تلاش می‌شود که این سه ماهواره را در مدار قرار دهیم.

براری با بیان این که امسال ماهواره “ظفر” تکمیل می‌شود، گفت: در سه ماه آینده دو نمونه از این ماهواره آماده خواهد شد. این ماهواره قدرت تفکیک تساوی ۱۶ متر را دارد. همچنین ماهواره “پارس یک” که یک ماهواره سنجش از دور است، تا سه ماه آینده تکمیل می‌شود.

رئیس سازمان فضایی ماهواره “ناهید یک” را از دیگر ماهواره‌هایی دانست که تا سه ماه آینده تکمیل می‌شود، خاطر نشان کرد:‌ ماهواره “ناهید یک” اولین ماهواره مخابراتی است که در مدار ۲۵۰ کیلومتری قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر این که تا سال ۱۴۰۴ ماهواره سنجشی خود را در مدار قرار می‌دهیم، خاطرنشان کرد: قرارداد این ماهواره نهایی شده و توسعه فناوری‌های آن نیز آغاز شده است.

رئیس سازمان فضایی همچنین با تاکید بر این که قرارداد پرتاب این سه ماهواره منعقد شده است، خاطر نشان کرد: بر اساس آمارهای جهانی، آمریکا در سه سال اول فعالیت خود ۴۳ ماهواره پرتاب کرد که از این تعداد ۲۷ ماهواره از مدار خارج شدند. در روسیه نیز از ۱۱ پرتاب اول، ۵ ماهواره در مدار قرار گرفت.

وی اضافه کرد:‌ بر اساس آمارهای موجود، ۴۰ درصد پرتاب‌های ایران با موفقیت انجام شده است.

رئیس سازمان فضایی همچنین از اقدام این سازمان برای آماده‌سازی سه ماهواره مکعبی خبر داد و گفت: مراحل اجرای آن آغاز شده و پایگاه آن نیز از چابهار خواهد بود.

رئیس سازمان فضایی با اشاره به اقدامات این سازمان برای صنعتی‌سازی، خاطر نشان کرد:‌ ساخت ماهواره از سوی شرکت‌های خصوصی آغاز شده است که در این زمینه دو مناقصه برای طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی اپتیکی و راداری انجام شده است و قرار است که ۸ کنسرسیوم برای ماهواره راداری و ۶ کنسرسیوم در حوزه ماهواره اوپتیکی ایجاد شود.

براری همچنین با اشاره به افزایش تعداد ایستگاه‌های پرتاب ماهواره، گفت:‌ در سال جاری اجرایی شدن ایجاد تاسیس پایگاه‌های سلماس و چناران آغاز شده است و در کنار دو پایگاه ماهدشت و قشم تعداد پایگاه‌های پرتاب ما به ۴ ایستگاه افزایش می‌یابد.

براری با تاکید بر این‌که ما تلاش داریم تا دریافت داده‌های آنلاین ماهواره‌ها را افزایش دهیم، تاکید کرد: داده‌های فضایی موجب ارزش افزوده اقتصادی می‌شود و ما از یک سال گذشته دریافت اطلاعات آنلاین سه ماهواره را در دستور کار قراردادیم و امروزه بیش از صد گیگ داده ماهواره‌ای در روز دریافت و به صورت رایگان در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهیم.

رئیس سازمان فضایی حوزه‌های موقعیت‌یابی و ناوبری، نجوم و اکتشافات فضایی و سامانه‌های ترکیبی را از حوزه‌های اولویت‌دار در این سازمان نام برد و گفت: این برنامه‌ها در برنامه ششم توسعه وجود نداشت و ما در این راستا اقدام کردیم و سه شرکت خصوصی و دانشگاه‌ها وارد ساخت ماهواره‌های کوچک شدند.

براری عدم تصدی‌گری را از دیگر برنامه‌های سازمان فضایی نام برد و یادآور شد: در این راستا اقدام می‌شود تا ورود را برای بخش خصوصی در بالادست و پایین‌دست صنعت فضایی فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه کنسرسیوم‌هایی در حوزه فضایی در کشور ایجاد شده است، ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این بخش باشیم.

براری با اشاره به حوزه حاکمیتی در ۶ دهه گذشته، افزود: امروزه این حوزه تبدیل به حوزه اقتصادی شده، به گونه‌ای که به طور متوسط  ۶.۵ برابر رشد اقتصاد جهانی است و در دنیا نیز ۷۶ درصد بخش فضایی در اختیار بخش خصوصی است.

رئیس سازمان فضایی، دیپلماسی فضایی و حقوق فضایی را از دیگر محورهای فعالیت این سازمان ذکر کرد و ادامه داد: در این راستا چندین جلسه با کشورهای منطقه داشتیم و توافقات اولیه نیز صورت گرفته است و امیدواریم زیرساخت لازم برای صادرات محصولات فضایی به کشورهای منطقه ایجاد شود.

براری با تاکید بر ضرورت حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی، خاطر نشان کرد: با جلسات مستمر توانستیم در سند LTS که از ۲۰۱۰ آغاز شده است، منافع جمهوری اسلامی ایران را لحاظ کنیم و این امر یکی از اقدامات سازمان فضایی به شمار می رود.

**تحویل ماهواره “ناهید ۱” به سازمان فضایی

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران نیز از تحویل ماهواره ناهید ۱ به سازمان فضایی خبر داد و افزود: ماهواره پارس ۱ تا پایان امسال تکمیل خواهد شد.

حسین صمیمی با تاکید بر اینکه امسال هفته جهانی فضا را در حالی آغاز می‌کنیم که فعالیت‌های صلح آمیز ایران مشمول تحریم‌های آمریکا شده است، افزود: این تحریم‌ها جزئی از فشار حداکثری این کشور بر ایران است؛ ولی ما با رهنمودهای رهبری و با تکیه بر همت جوانان به‌زودی بی اثر بودن این تحریم‌ها را به جهانیان آشکار خواهیم کرد.

وی تعامل سیستماتیک میان بازیگران بخش فضایی را از ضروریات امروز صنعت فضایی کشور نام برد و یادآور شد: در حالی‌که همه دستگاه‌های اجرایی با مسائل بودجه درگیر هستند، نیاز است تا استفاده حداکثری از سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در ایجاد زیرساخت‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی احساس شود و نیاز است تا بستری مناسب برای هم‌افزایی دانش اندوخته‌شده ایجاد شود.

صمیمی تاکید کرد: زمان آن رسیده است که با تدوین یک الگوی مشارکتی علمی و استفاده حداکثری از امکانات موجود گام‌های بعدی برای ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی را برداریم و از فواید این اقدام که کاهش هزینه‌ها و سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌ها است، بهره‌مند شویم.

رئیس پژوهشگاه فضایی با ارائه پیشنهادی به سازمان فضایی گفت: هر ساله مراجع جهانی نجومی با توجه به ضروریات دنیا شعاری را انتخاب می‌کنند و پیشنهاد می‌شود که سازمان فضایی ایران نیز بر اساس ضروریات کشور یک شعار محلی را اعلام کند.

صمیمی، «اتحاد ایرانی برای ساخت ماهواره ایرانی» را یک شعار پیشنهادی محلی برای کشور دانست و افزود: با طرح این شعار امیدواریم که ماهواره بعدی یک ماهواره مشارکتی باشد که در کشور ساخته می‌شود.

صمیمی، توسعه خدمات فضاپایه را در دستور کار پژوهشگاه فضایی نام برد و یادآور شد: بر این اساس با همکاری وزارت کشور برآورد خسارات ناشی از سیل ۹۸ را با استفاده از فناوری فضایی انجام دادیم و در این همکاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی شد. چرا که با استفاده از فناوری فضایی هزینه‌های پرداخت شده برای سیل در جاهایی هزینه شد که باید پرداخت می‌شد.

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102336