صنعت طلای کثیف احیا می شود

0
۳۴۱ بازدید

سخنگوی کمیسیون عمران گفت: مجلس در برنامه ششم توسعه و بودجه ۹۶ زیرساخت‌های قانونی، اجرایی و مالی شکل‌گیری صنعت طلای کثیف را احیا می‌کند.

صدیف بدری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: به زودی نشست مشترکی با حضور مدیریت شهری، سازمان شهرداری‌ها و معاونت عمرانی وزارت کشور موضوع صنعت طلای کثیف را مطرح و مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس بررسی چالش‌ها و برنامه‌های شهرداری‌ها و وزارت کشور برای حمایت از صنعت طلای کثیف را مهمترین موضوع مورد بحث در این نشست اعلام کرد.

به گفته وی، برنامه پنجم توسعه دولت و شهرداری‌ها را مکلف به بازیافت یا دفن فنی زباله‌های شهری کرده بود که این طرح به جز  تهران، مشهد، تبریز و چند شهر در استان‌های شمالی که به صورت ناقص انجام شد  در سایر مراکز استان‌ها و شهرهای اجرا نشد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس معتقد است: شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی به وظایف قانونی خود در این باره عمل نکردند به همین دلیل تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده در این باره نیز چندان وارد فاز اجرایی و صنعتی نشده است البته کارهای دست و پا شکسته‌ای انجام شده است اما هم عزم جدی در متولیان امر نبوده و هم از حمایت‌های قانونی، تسهیلاتی و اجرایی دولتی خبر نبوده است.

بدری خاطرنشان کرد: تنها اقدامی که توسط شرکت‌های بازیافت انجام گرفت تولید کمپوست از زباله بود که البته با استقبال بخش کشاورزی و کشاورزان روبرو نشد چرا که تولیدکنندگان این کود توان لازم برای تفکیک فلز و شیشه از زباله‌های تر این کود را نداشتند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس تاکید کرد: اگر بخش خصوصی فعال در حوزه بازیافت زباله مشوق‌های قانونی و مالی لازم را داشته باشند، صنعت طلای کثیف در ایران نیز همچون کشورهای توسعه یافته، چین و هند که اشتغال و درآمدزایی خوبی دارد با استقبال سرمایه‌گذاران روبرو خواهد شد.

به گفته سخنگوی کمیسیون عمران مجلس علاوه بر بازیافت زباله، نخاله‌های ساختمانی نیز در  کلانشهرها و شهرهای بزرگ به معضل جدی تبدیل شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36379