صنعت سیمان در باتلاق کمبود تقاضا

0
۵۶۷ بازدید

معاون اول رییس جمهور هم به بحران صنعت صادراتی ورود کرد

گروه تولید-نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد: این صنعت ظرفیت تولید ۸۰ میلیون تنی دارد و امروز بیش از ۵۰ درصد آن به دلیل نداشتن تقاضا، خالی است.

مرتضی لطفی که بتازگی به سمت رییس هیات مدیره شستا نیز برگزیده شده است، افزود: برآورد می شود به میزان ۴۶ تا ۴۷ درصد ظرفیت سیمان در کشور جذب شود و بقیه بازار لازم را ندارد.

در همین راستا، رییس سازمان توسعه تجارت ایران  از ارایه بسته یارانه حمل و نقل صادراتی برای دسترسی به بازارهای آسیای جنوب غربی، شرق و شمال آفریقا خبر داد.

به گفته نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، یکی از راه های برون رفت برای مساله تقاضای سیمان ایران، توجه به بازارهای مصرف کشورهای آفریقایی است.

وی یادآوری کرد فعالان این عرصه از دولت درخواست کرده بودند یارانه ای برای حمل و نقل و رقابتی کردن سیمان کشور در برابر کشورهایی که به بازارهای آفریقایی نزدیک ترند، بپردازد که این امر اکنون مطرح شده است.

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد: براساس نشست های اعضای هیات مدیره این تشکل با رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وی وعده داد یارانه ۱۰ هزار میلیارد ریالی برای حمل و نقل کالاهایی مانند سیمان تخصیص یابد که سهم حمل و نقل در هزینه های آنها قابل توجه است.

پیشتر دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرده بود: مذاکرات گسترده ای بین مقام های تهران و بغداد برای برطرف ساختن ممنوعیت ورود سیمان ایران به عراق انجام شد و براساس آن امیدواری جدیدی برای از سر گیری صادرات سیمان ایران به عراق به وجود آمد.

گفته می شود عراق اکنون واردات سیمان از همه کشورها را ممنوع کرده و کاهش قیمت نفت و رکود ساختمان سازی سبب شده است این کشور نیاز خود به سیمان را از طریق تولیدات داخلی تامین کند.

آمار صادرات سیمان ایران به عراق در سال ۱۳۹۴ حدود هفت میلیون تن اعلام شد که نسبت به سال ۱۳۹۳ حدود چهار میلیون تن کاهش یافت.

 جهانگیری: باید از واحدهای تولید کننده صنعت سیمان حمایت شود

در همین راستا اخر هفته گذشته جلسه انجمن صنفی صنعت سیمان با حضور و ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد که اسحاق جهانگیری در این جلسه، صنعت سیمان را یکی از صنایع مهم کشور دانست و بر لزوم حمایت و جلوگیری از آسیب رسیدن به این صنعت تاکید کرد.

معاون اول رییس جمهوری گفت: واحدهای تولید کننده سیمان در مقطع فعلی با مشکل کمبود تقاضا مواجه هستند و در معرض آسیب قرار گرفته اند که لازم است با اتخاذ تدابیر مناسب، از آسیب رسیدن به این واحدها جلوگیری کنیم.

وی افزایش تقاضا در بازار داخلی سیمان را از جمله راهکارهای حمایت از این صنعت برشمرد و از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست کارگروهی با حضور نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، بانک مرکزی، وزارت راه و شهرسازی و انجمن صنفی صنعت سیمان تشکیل دهند و راهکارهای حمایت از صنعت سیمان را مورد بررسی قرار دهند.

معاون اول رییس جمهوری بر لزوم توسعه صادرات سیمان در جهت حمایت از واحدهای تولید کننده تاکید کرد و گفت: باید با استفاده از راهکارهای مختلف از جمله اعطای خط اعتباری به کشورهای هدف و نیز رفع موانع پیش روی صادرات سیمان، به افزایش تقاضای بازارهای خارجی کمک کنیم.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نیز حضور داشتند، مشکلات و مسائل صنعت سیمان و واحدهای تولید کننده این صنعت مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست گزارشی از آخرین وضعیت میزان صادرات سیمان ارائه کرد و به تشریح موانع و مشکلات پیش روی صادرات سیمان پرداخت.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز در این نشست پیشنهادات مختلفی را برای افزایش تقاضای بازار داخلی سیمان مطرح کرد و گفت: باید تلاش کنیم به جای استفاده از سازه های فولادی، از سیمان و بتن در ساخت و سازه ها و اجرای طرح های عمرانی و نیز روسازی جاده ها استفاده کنیم تا میزان تقاضا در بازار سیمان افزایش پیدا کند.

در پایان این نشست مقرر شد وزیر صنعت، معدن و تجارت کارگروهی با عضویت نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، بانک مرکزی و انجمن صنفی صنعت سیمان برگزار و مسائل و مشکلات پیش روی این صنعت را بررسی و راهکارهای پیشنهادی در جهت حل این مشکلات را ارائه کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35458