صنعت خودرو اصولا زیان‌ ده نیست

0
۸۹۵ بازدید

#وزیرصنعت،معدن و تجارت با بیان این که یکی از اولویت‌های ما #تثبیت_قیمت‌_ها و جلوگیری از نوسان آن است، افزود: یک کارگروه کارشناسی تعیین کرده‌ام تا کل فرایند #تولید را بررسی کرده وعوامل افزایش قیمت‌ها رفع شود، #خودروسازی یکی از #صنایع_عمده کشور ما است و به همین دلیل نیز کار گروه تخصصی برای بررسی ویژه این موضوع تشکیل شده است.

رحمانی ضمن وعده پیگیری حل مشکلات خودروسازان:

تشکیل کارگروه تخصصی برای آنالیز هزینه های خودروسازی کلید خورد

سمیه قشقائی-در حالی که این روزها، مسئولان خودروسازی کشور به صورت مستمر از زیان ده بودن صنعت خودروسازی سخن می گویند، وزیر جدید صنعت معتقد است خودروسازی به طور اصولی صنعتی زیان ده نیست. او وعده داده است که با تشکیل کارگروهی تخصصی، افکارعمومی پاسخ سوالات مهم خود درباره قیمت خودرو را خواهند گرفت.با این اظهارات به نظر می رسد پس از بررسی دقیق آنالیز قیمت خودرو در کشور مشخص خواهد شد که حقوق خودروسازان و مردم توامان در کجا نقض شده است. 

رضا رحمانی،روز چهارشنبه در اولین جلسه هیات دولت پس از کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی حضور یافت و در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران حاضر شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، در حاشیه این جلسه در پاسخ به سوال خبرنگار پارلمانی جهان اقتصاد، با اشاره به این که تصمیم جدیدی برای قیمت گذاری خودرو انجام نشده است، گفت: کارگروه‌های کارشناسی برای بررسی دلایل افزایش قیمت خودرو تعیین کرده ام و به صورت جدی پیگیر آن هستم تا حقوق خودروسازان و مردم تامین شود.

وزیرصنعت، معدن و تجارت با بیان این که یکی از اولویت‌های ما تثبیت قیمت‌ ها و جلوگیری از نوسان آن است، افزود: یک کارگروه کارشناسی تعیین کرده‌ام تا کل فرایند تولید را بررسی کرده وعوامل افزایش قیمت‌ها رفع شود، خودروسازی یکی از صنایع عمده کشور ما است و به همین دلیل نیز کار گروه تخصصی برای بررسی ویژه این موضوع تشکیل شده است.

رحمانی عنوان کرد: بسیاری از خودروهای ما بالای ۷۰ یا ۸۰ درصد ساخت داخل است و اگر ما جایی به دلایلی واردات خودرو را ممنوع کردیم – و امروز فهمیدیم در شرایط جدید تصمیم درستی هم بوده – درمقابل آن حتما خودروسازان عمده را هم برای رعایت برخی استانداردها موظف کردیم؛ این پیگیری‌ها و برنامه ها به خودروهایی که داخلی‌سازی شده بوده هم در تیراژ و قیمت و کیفیت کمک می‌کند.

وی با اشاره به بحث اسقاط خودرو گفت:‌ بخش عمده اسقاط در برابر واردات بوده است و ما به دنبال طرح‌های جایگزین باید باشیم، ما خودروهای فرسوده داریم که باید اسقاط شوند، حتی خودروهای سنگین هم همینطور و حتی تراکتور هم هست، یعنی ظرفیت‌های جدیدی ایجاد خواهد شد.

**نمی‌توان گفت که خودرو صنعتی زیان‌ ده است

رحمانی در پاسخ به این سوال که آیا این درست است که خودروسازان الان ضرر می‌دهند و این درست است که برخی از آنها با بیان اینکه فروششان را تا سال ۹۸ پیش فروش کرده‌اند باز هم زیان ده شده‌اند؟ گفت: قاعدتا خودروها متفاوت است؛ بله ممکن است برخی مدل‌ها ضرر بدهند و برخی مدل‌ها ضرر ندهند، اگر ضرر هم می‌دهند وظیفه‌شان است کار خود را انجام دهند و من هم پیگیری می‌کنم که باید شیوه‌های مدیریتی را اصلاح کنند و نحوه هزینه و مقیاس‌های تولید و آیتم‌های دیگر را اصلاح کنند و همچنین تمام مولفه‌هایی که به قیمت ختم می‌شود باید بررسی شود؛ در نهایت البته یقینا به طور اصولی نمی‌توان گفت که خودرو صنعتی زیان‌ ده است.

وی ادامه داد:‌ امسال که هنوز تمام نشده اما اگر هم زیان دادند می‌توانند جلوگیری کنند تا کاهش یابد.

**نوسان قیمت را کم می کنیم

رحمانی درباره افزایش قیمت کالاهای اساسی، گفت: کالاهایی که دولت آنها را در گروه یک قرار داده است نوسانات کمی داشته‌اند. بخشی از کالاهای عمومی غیر اساسی نوساناتی داشتند که تاکید رییس جمهور این است که سعی کنیم این نوسانات را کم کنیم. من هم به همکارانم گفته‌ام که در حوزه این کالاها تمهیداتی داشته باشند تا از نوسان قیمت آنها جلوگیری کرده و مردم هم بتوانند به قیمت این کالاها دسترسی روزانه داشته باشند.

وی گفت‌: برای واردات کالاهای اساسی مشکلی نداریم. دولت ارز این کالاها را تامین کرده است و در حد کافی ذخیره سازی داریم.

وزیر صنعت و معدن و تجارت افزود: بنده یک کارگروه کارشناسی تعیین کردم که در فرایند تولید بررسی‌هایس لازم انجام شود. از تامین کالا تا زمانی که کالا به دست مصرف کننده می‌رسد همه موارد بررسی می‌شود و موانع را برطرف خواهیم کرد.

رحمانی درباره سامانه آنلاین گفت: ما الان یک سامانه ۱۲۴ داریم و من به دوستان و همکاران دیروز گفتم که در حوزه کالاهای اساسی حتما فکری بکنند که مردم به راحتی دسترسی به قیمت روز داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت شما به روز است اما عرضه به روز نمی‌شود؟ اظهار داشت:‌ این فرایند را باید کامل نظارت کنیم تا به دست مصرف کننده نهایی برسد ما مسئول هستیم که کنترل کنیم.

رحمانی در پاسخ به سوال دیگر جهان اقتصاد مبنی بر اینکه ایرلاین‌ها به دنبال ارز نیمایی هستند ولی بین بانک مرکزی و وزارت صمت سرگردان هستند، گفت: این ارز نیمایی در حوزه بانک مرکزی است. تامین ارز آن‌ها به بانک مرکزی مربوط است. شاید موارد دیگری بوده است. ثبت سفارش‌هایی که تا الان بوده تا امروز یک روندی داشته که مشکلی نداشتیم یعنی در حد مصارف خودمان تا به امروز ارز تامین شده است وطبیعی است که در میان کالاها هم برخی یک تقدم و تاخر دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=90972