کد خبر: 167587
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۰

صنعتی‌سازی مسکن در ایران کمتر از ۱۰ درصد است

صنعتی‌سازی مسکن در ایران کمتر از ۱۰ درصد است

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، محمد شکرچی زاده م با یادآوری این‌که آنچه به عنوان ارکان صنعتی سازی دنبال می کنیم، بهره برداری بهینه از منابع، کاهش زمان و حفظ کیفیت است، اظهار کرد: واقعیت این است که درصد مهمی از ساخت و ساز کشور، غیر از انبوه سازی های مسکن مهر به صورت انفرادی ساخته می شود. اگر صنعتی سازی به انبوه سازی منحصر شود سهم و درصد آن کاهش می یابد. هنر ما این است که بتوانیم حتی در تک سازی نیز از عنصر صنعتی سازی استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه انبوه سازی به شکل اجتناب ناپذیری با موضوع صنعتی سازی پیوسته شده، ادامه داد: برای بهره برداری مناسب از منابع باید به تقویت عنصر صنعتی سازی در کشور بپردازیم و زمینه های صنتعی سازی را بهبود بخشیم. بدین شکل نیازی به انبوه سازی نیست. در ساخت و سازهای انفرادی، که با سرمایه های اندک انجام می شود، بهتر است از مزایای صنعتی سازی استفاده شود. انبوه سازی بستر مناسب تری برای صنعتی سازی فراهم می کند، اما متضمن صنعتی سازی نیست.

وی با تاکید بر اینکه لزوما صنعتی سازی سبک سازی نیست، افزود: ممکن است که هزینه های سبک سازی به اندازه ای باشد که ضرورتی وجود نداشته باشد و اگر ساختمانی یک یا دو طبقه باشد سبک سازی ضرورتی پیدا نمی کند. می توان گفت برای اقتصادی سازی کردن پروژه بسیاری مواقع اقتضا می کند که سبک سازی صورت بگیرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان این‌که مدیریت آب یکی از چالش‌های امروز کشور است، گفت:  اگر بتوان در ساختمان مدیریت آب خاکستری را انجام داد و آن را بازیابی کنیم و مجدد از آن استفاده کنیم بدین شکل به سمت صنعتی سازی پیش رفته ایم.

شکرچی‌زاده اضافه کرد: میزان مصرف انرژی نیز  در ساختمان ها بین۴۰۰ تا ۴۵۰ کیلووات ساعت بر متر مربع در سال است. در صورتیکه با همین وضعیت اقلیمی کشور به طور متوسط می تواند ۱۵۰درسال باشد، اگر بتوانیم در ساختمانی با اجرای درست مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان این امر صورت بگیرد، قائدتا می بایست به صورت عناصر و المان های باشد که به صورت صنعتی تولید می شود که بدین شکل به سمت صنعتی سازی پیشرفته پیش رفته ایم.

وی با تاکید بر این‌که باید بهره‌وری از صنعت ساختمان با سهم ۴۰ درصدی از اقتصاد را افزایش دهیم، اظهار کرد: ساخت و ساز متداول ما سنتی  بوده و  صنعتی سازی به طور کلی شاید کمتر از۱۰درصد است، بنابراین باید به سمت صنعتی سازی پیش برویم. فرصت هایی مانند مسکن مهر یا جهش تولید مسکن فرصت هایی استثنائی هستند که اگر هر میزان از آن محقق شود، می تواند زمینه صنعتی سازی را به صورت پایدار در کشور فراهم کند و تغییر پارادیمی در ساخت و ساز صورت دهد.