کد خبر: 195297
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

صندوق پروژه هیبریدی در بورس راه‌اندازی می‌شود

صندوق پروژه هیبریدی در بورس راه‌اندازی می‌شود

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، «علی نقوی» در نشست تخصصی بررسی روش های تامین مالی برای توسعه انرژی های تجدید پذیر در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی افزود: راه اندازی این صندوق می تواند روشی برای تامین مالی فعالان انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.

وی به راه اندازی بورس انرژی از سال ۹۰ اشاره کرد و گفت: بورس انرژی اکنون بازار فیزیکی برق نیز دارد و معاملات بالای پنج مگاوات در آن انجام می‌شود.

نقوی ادامه‌داد: به‌زودی معاملات بالای ۲ مگاوات هم اضافه خواهد شد و خرده فروشان برق نیز در بازار مشتقه حضور خواهندداشت.

وی گفت: ۴۲ نیروگاه بخش خصوصی و ۴۱ نیروگاه دولتی در سامانه معاملات بورس حضور دارند.

مدیرعامل شرکت بورس انرژی ایران از فراهم شدن امکان معامله قراردادهای دوجانبه خبر داد و افزود: زمانی می توان از بورس انتظار تامین مالی داشت که بازار فعالی باشد، بنابراین وزارت نیرو باید در باره بازار فعال انرژی های تجدیدپذیر تلاش داشته باشد.

وی از تلاش برای راه اندازی تابلوی معاملات انرژی تجدیدپذیر در بازار بورس خبر داد.

نقوی خاطرنشان‌کرد: شرکت‌های فعال در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توانند با تشکیل یک نیروگاه مجازی در این بازار فعالیت داشته باشند.

وی، قراردادهای سلف موازی استاندارد را یکی از ابزارهای تامین مالی برای انرژی‌های تجدیدپذیر دانست و ادامه‌داد: بحث صندوق پروژه از روش‌های دیگر تامین مالی برای انرژی‌های تجدیدپذیر است.

مدیرعامل بورس انرژی از تلاش برای طرح جدید صندوق پروژه هیبریدی خبر داد که می تواند برای انرژی های تجدید پذیر هم مورد استفاده قرار گیرد.

نقوی بر ضرورت راه اندازی بازار کربن تاکید و خاطرنشان‌کرد: این بازار می تواند ابزاری برای تامین مالی تجدیدپذیرها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.