صندوق ثروت ملی نروژ ارز مجازی می خرد

0
۲۷۰ بازدید

ارزش بیت کوینی که صندوق ثروت ملی نروژ با توجه به سهمش در شرکت میکرواستراتژی دارد حدود ۶.۳ میلیون دلار با قیمت فعلی است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، دارایی ارز مجازی صندوق ثروت ملی نروژ به واسطه ۱.۵۱ درصد سهام آن در شرکت میکرواستراتژی به ۶۰۰ بیت کوین می رسد.

این شرکت اطلاعات تجاری اخیراً با خرید مقادیر بالایی بیت‌کوین خبرساز شده است. ارزش بیت کوینی که این صندوق با توجه به سهمش در شرکت میکرواستراتژی دارد حدود ۶.۳ میلیون دلار با قیمت فعلی است. شرکتهای آمریکایی بلک راک و ونگارد هم از طریق سهمی که در میکرو استراتژی دارند از مالکان بیت کوین به حساب می‌آیند.

صندوق ثروت ملی نروژ بیش از یک تریلیون دلار سرمایه دارد که بیشتر آن از طریق سرمایه گذاری در ثروت نفتی نروژ به دست آمده است. ولی این صندوق اخیراً تلاش کرده از دارایی‌های نفتی خود فاصله بگیرد و مواجهه خود با این صنعت بی ثبات را کاهش دهد. صندوق ثروت ملی نروژ سال گذشته اعلام کرد برخی از ذخایر نفتی خود را واگذار می کند.

این صندوق ابتدا قصد داشت تمام دارایی های نفتی خود را که تا آن زمان به ۴۰ میلیارد دلار می‌رسید رها کند ولی بعد تنها شش میلیارد دلار از سرمایه های نفتی خود را که تماما شرکت‌های نفتی بودند واگذار کرد.

این واگذاری نتوانست این صندوق را از تاثیرات همه گیری ویروس کرونا که تمام صنایع در سراسر دنیا را مختل کرده حفظ کند. صندوق ثروت ملی نروژ در نیمه اول سال جاری میلادی ۲۱ میلیارد دلار ضرر و زیان اعلام کرد و سوددهی آن هم تا محدوده منفی پایین آمد.

دولت نروژ در شش ماه اول سال جاری از ۴۱ میلیارد دلار سرمایه های این صندوق برای تقویت اقتصاد کشور استفاده کرد. این رقم برابر با ۴.۲ درصد از دارایی صندوق بود. این مقدار برداشت از صندوق ثروت ملی بی سابقه بود و نشان می داد همه‌گیری ویروس کرونا چه تاثیرات مخربی بر اقتصاد قدرتمند نروژ گذاشته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=112471