صعود ۲۲ هزار واحدی بورس تهران

0
۱۶۵ بازدید

امروز هم در یک روند افزایشی با رشد ۲۲ هزار و ۳۰۲ واحد به رقم یک‌میلیون و ۱۹۲ هزار و ۸۳۴ واحد رسید.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران که از روز گذشته روند رو به رشد را شروع کرده، امروز هم در یک روند افزایشی با رشد ۲۲ هزار و ۳۰۲ واحد به رقم یک‌میلیون و ۱۹۲ هزار و ۸۳۴ واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس امروز به رقم بی‌سابقه ۳۳ هزار و ۴۶۱ میلیارد تومان رسید که در نوع خود یک رکورد به شمار می‌رود. امروز اما شاخص کل با معیار هم‌وزن ۸۵۷ واحد کاهش یافت و به رقم ۴۲۰ هزار و ۱۱۲ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از ۴ میلیون و ۷۴۳ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در بورس بیش از ۱۳.۴ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۲ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۹۲۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند. ارزش معاملات امروز در فرابورس هم به رقم کم‌سابقه ۲۰ هزار و ۵۳۲ میلیارد تومان رسید؛ یعنی در مجموع معامله‌گران امروز در بورس تهران و فرابورس ایران بیش از ۳۳ هزار و ۴۶۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی ۱.۹ درصد رشد کردند، اما شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۲ دهم درصد کاهش یافتند. روند یکساله شاخص بورس تهران شاخص آزاد شناور ۱.۴ درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس ۲.۶ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس یک‌درصد افزایش یافت. امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی‌مس، گل‌گهر، شستا، چادرملو و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین همگی در رشد شاخص بیشترین اثر را داشتند.

نمادهای پرتراکنش شامل شستا، ایران خودرو، سایپا، پالایش نفت اصفهان، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، دارویی برکت و پالایش نفت تهران بوده‌اند. در فرابورس ایران شاخص کل با ۴۰ واحد افزایش به رقم ۱۷ هزار و ۴۵۳ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و ۱۹۵ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۲.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و یا اوراق مالی در قالب ۵۱۷ هزار معامله و به ارزش ۲۰ هزار و ۵۳۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریاساسول، فولاد هرمزگان، هلدینگ صنیع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس و ذوب‌آهن بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و از سوی دیگر پتروشیمی مارون و صنعتی مینو بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند. نمادهای پرتراکنش در بورس شامل سپیدار سیستم آسیا، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، دامپروری ملاردشیر، پتروشیمی ارومیه، ذغال‌سنگ پروده طبس، ذوب‌آهن اصفهان و انرژی پیوندگستر پارس بوده‌اند.

امروز ارزش معاملات دو بازار بورس اوراق و فرابورس ایران به یک رکورد بی‌سابقه یعنی ۳۳ هزار و ۴۶۱ میلیارد تومان رسید و این نشان می‌دهد همانگونه که کارشناسان بارها گفته‌اند، اکثر سهام موجود در بازار با قیمت‌های کنونی ارزنده شده و وقت خرید سهام ارزنده است. همچنین امروز در نشستی در وزارت اقتصاد گفته شد همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری عدالت، بازارگردان خواهند داشت و قرار است بانک‌ها به زودی به میزان ۶۰ درصد ارزش پرتفوی سهام عدالت، به دارندگان این سهام کارت اعتباری اختصاص دهند که اگر تا یک ماه بازپرداخت شود، قرض‌الحسنه و بیش از یک‌ماه تبدیل به وام سه ساله با سود و کارمزد خواهد شد.

سرمایه‌گذاری در بورس به قول وزیر اقتصاد، نیازمند مطالعه، تحقیق، دقت و مشورت دارد و برای سرمایه‌گذاری در بورس باید در یک چشم‌انداز حداقل شش ماه سرمایه‌گذاری کرد تا به سود موردنظر دست یافت. همچنین توصیه شده است سرمایه‌گذاران از کانال‌های تلگرامی و سیگنال‌فروش‌ها دوری کنند و رفتار هیجانی در بازار از خود نشان ندهند و به هیچ‌وجه سهام خود را با زیان نفروشند. امروز همچنین خبری رسید که شستا یکی از بزرگترین شرکت‌های حاضر در بورس قرار است ۶ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه دهد و سرمایه شستا از ۸ هزار میلیارد تومان به ۱۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. پالایش یکم پالایش یکم هنوز از زیان خارج نشده و خریداران پالایش یکم هنوز حدود ۱۲۰۰ تومان در هر واحد ۱۰ هزار تومانی زیان دیده‌اند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=132531