صعود ملایم قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۲۰

0
۶۷۷ بازدید

اوپک و متحدانش شامل روسیه که گروه اوپک پلاس را تشکیل می‌دهند در آخرین نشست مشترک خود با تمدید کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز به مدت یک ماه دیگر تا پایان ژوییه موافقت کردند که همین موضوع باعث روند بهبود بازار جهانی نفت شد ..

محمد علی خطیبی نماینده پیشین ایران در اوپک  در گفت و گو با خبرنگار جهان اقتصاد با اشاره به اینکه اوپک و متحدانش در واکنش به نابودی تقاضا بر اثر بحران شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمتها، در آوریل با کاهش تاریخی تولید به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز در ماههای مه و ژوئن موافقت کردنداظهار کرد: طبق توافق اولیه اوپک پلاس که ۲۳ کشور در آن حضور دارند، مقرر شده بود که تولید نفت به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز در طول ماه‌های مه و ژوئن کاهش داده ‌شود و سپس محدودیت عرضه تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۷.۷ میلیون بشکه در روز و از سال ۲۰۲۱ تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به ۵.۸ میلیون بشکه در روز تسهیل ‌شود

وی تصریح کرد :البته مکزیک از همان ابتدا موافق کاهش تولید نبود و آمریکا عهده‌دار کاهش تولید این کشور شد اما مابقی کشورها موافق کاهش تولید هستند و حداقل تا انتهای ماه ژوییه ادامه خواهد داشت.

خطیبی با تاکید بر اینکه کشورها ۸۰ درصد پایبند به تعهدات خود برای کاهش تولید بودند و تا انتهای سال نیز همچنان باید این مدیریت ادامه داشته باشد، گفت: تا پایان سال شیب ملایم افزایش قیمت نفت ادامه دارد و تا انتهای سال قیمت  به بالای ۵۰ دلار صعود خواهد کرد .

وی با اشاره به نقش و تاثیر ایران در بازار فعلی نفت، گفت: باتوجه به عادی نبودن شرایط ایران و گذراندن دوران تحریم نمی‌توان از ایران و کشورهایی که شرایط مشابه ما دارند انتظار ایفای نقش داشت چراکه باید این نقش را کشورهایی ایفا کنند که شرایط آن ها عادی است و تولید بالایی دارند.

طبق توافق اولیه اوپک پلاس که ۲۳ کشور در آن حضور دارند، مقرر شده بود که تولید نفت به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز در طول ماه‌های مه و ژوئن کاهش داده ‌شود و سپس محدودیت عرضه تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۷.۷ میلیون بشکه در روز و از سال ۲۰۲۱ تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به ۵.۸ میلیون بشکه در روز تسهیل ‌شود. همچنین توافق آوریل تحت فشار دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که در تلاش برای جلوگیری از ورشکستگی صنعت نفت آمریکا بود، تصویب شد.

ترامپ که پیش از این تهدید کرده بود اگر ریاض اقدام نکند، نیروهای آمریکایی را از عربستان سعودی بیرون خواهد برد، پیش از مذاکرات روز شنبه با سران روسیه و عربستان سعودی گفت و گو و اظهار کرد که از بهبود قیمت نفت راضی است. اگرچه قیمتهای نفت تا حدودی بهبود پیدا کرده‌اند اما همچنان پایین‌تر از قیمت مورد نیاز اکثر تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا برای سودآوری هستند. تعطیلی‌ها، اخراجها و کاهش هزینه‌ها در سراسر آمریکا ادامه دارد.

دن برویت، وزیر انرژی آمریکا پس از تصویب تمدید کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در نشست روز شنبه اوپک پلاس، در توییتر نوشت: من اوپک را برای رسیدن به توافق مهم امروز که در شرایط حساسی انجام گرفته و تقاضا برای نفت رو به بهبود است و اقتصادهای سراسر جهان در حال بازگشایی هستند، تمجید می‌کنم.

انتظار می‌رود با کاهش محدودیتهای قرنطینه در سراسر جهان، تقاضا برای نفت در ژوییه از عرضه فراتر رود اما اوپک باید یک میلیارد بشکه نفت مازادی که در مارس به ذخایر اضافه شد را از بازار حذف کند. از سوی دیگر روسیو ناهله، وزیر انرژی مکزیک روز شنبه اظهار کرد که مکزیک در تمدید یک ماهه کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز به سایر اعضای اوپک پلاس ملحق نخواهد شد.

تحت توافقی که در آوریل تصویب شد، مکزیک در برابر سهمیه خود برای کاهش تولید ۲۳ درصد معادل ۴۰۰ هزار بشکه در روز مقاومت کرد و تنها حاضر شد ۱۰۰ هزار بشکه در روز تولیدش را در ماه‌های مه و ژوئن کاهش دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106312