صعود بورس تازه شروع شده است

0
۲۳۲ بازدید

اگر متغیرهای اقتصادی را ثابت در نظر بگیریم و بعد بیایم سهام‌های رشدی را انتخاب کنیم، باید بازارهای جهانی را بررسی کنیم و در حال حاظر صنایعی که تقاضای زیادی برای آن وجود دارد، شامل صنایع مس و فولاد و سایر فلزات اساسی است و خوشبختانه در کشور ما هم معادن و هم صنایع تبدیلی را داریم. ضمن این که در صنایع پتروشیمی نیز شاهد رشد تقاضا هستیم و جاری رشد خوبی دارد.

مرتضی ابراهیمی

یک تحلیل‌گر بازار سرمایه بیان داشت: شواهد نشان می دهد که شاخص کل بازار سرمایه همچنان سبزپوش خواهد ماند و اصلاح نخواهد داشت.

سجاد امیری، مشاور صندوق سرمایه‌گذاری بانک خاورمیانه، در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به این که سبز شدن شاخص کل بورس در یکی دوماه گذشته رشد بازار سرمایه به حساب نمی آید، گفت: پس از سقوط تاریخی بازار سرمایه در نیمه‌های سال ۹۹ تاکنون بازارسرمایه رشدی را به خود ندیده است، بلکه شاخص کل بورس پس از آن سقوط در حال حاضر به کانال یک میلیون و پانصد هزار واحدی برگشته است، که این کانال نقطه تعادلی به حساب می آید. چنانچه شاخص کل بورس از این به بعد سبزپوش شود، آن وقت می توانیم بگوییم که رشد بازارسرمایه شروع شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که یکی از فاکتورهایی که اجازه نمی دهد شاخص کل ریزش کند، افزایش قیمت دلار است، گفت: اگر دولت جدید شروع به ارزپاشی کند و یا به هر نحو دیگری موقتا نرخ دلار را کاهش دهد، آن وقت ممکن است که بازار اندکی اصلاح کند.

امیری با اشاره به این که تاثیر روانی استقرار کامل دولت جدید و با فرض این که دولت جدید ارزپاشی نکند، موجب نخواهد شد تا نرخ ارز کاهش یابد، گفت: دلار روند منطقی را طی می کند و نرخ دلار براساس رشد نرخ تورم در حال افزایش است و با توجه به این که تورم در کشور همچنان در حال رکوردشکنی است و ماهانه بین دو تا چهار درصد بر نرخ تورم افزوده می شود، بنابراین نرخ دلار با قیمت‌های فعلی از نظر ریالی ۱۵ تا ۲۰ درصد جای رشد دارد.

این تحلیل گر بازار سرمایه بیان داشت: به دلیل این که اقتصاد ایران بسته است، تا زمانی که اقتصاد ایران باز شود، سالی ۱۵ تا ۲۰ درصد به دلیل ضعف‌های اقتصادی نرخ دلار جای رشد دارد، زیرا پرداخت هزینه‌های دلار بسیار بالا است.

امیری در پاسخ به این پرسش که تا پایان سال ۱۴۰۰ کدام صنایع را بیشر مستعد رشد می دانید، پاسخ داد: اگر متغیرهای اقتصادی را ثابت در نظر بگیریم و بعد بیایم سهام‌های رشدی را انتخاب کنیم، باید بازارهای جهانی را بررسی کنیم و در حال حاظر صنایعی که تقاضای زیادی برای آن وجود دارد، شامل صنایع مس و فولاد و سایر فلزات اساسی است و خوشبختانه در کشور ما هم معادن و هم صنایع تبدیلی را داریم. ضمن این که در صنایع پتروشیمی نیز شاهد رشد تقاضا هستیم و جاری رشد خوبی دارد.

این تحلیل‌گر بازارسرمایه گفت: بنده به شدت مخالف صنایع خودروسازی هستیم زیرا این صنایع جای رشد ندارد.

امیری در پایان با اشاره به سیاست‌های دولت جدید در قبال مسکن ملی گفت: طرح مسکن ملی در میان‌مدت و در بلندمدت می‌تواند صنایع وابسته به مسکن همچون شرکت‌های سیمانی و صنایع سرامیک و انبوه سازان را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و نقدینگی را جذب خود خواهد کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=151565