کد خبر: 101156
تاریخ انتشار: ۰۲ شهریور ۱۳۹۸

صرفه‌جویی ۵۰ درصدی آب با طرح کشت انتظاری سیب‌زمینی

صرفه‌جویی ۵۰ درصدی آب با طرح کشت انتظاری سیب‌زمینی

عضو هیات علمی دانشگاه کردستان گفت: با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان طرح کشت انتظاری سیب زمینی در دهگلان به بهره‌برداری رسید که این طرح موجب صرفه‌جویی ۵۰ درصدی آب می‌شود.

به گزارش ایسنا، طرح کشت انتظاری سیب زمینی برای بار دوم در وزارت جهاد کشاورزی امروز با حضور وزیر علوم در منطقه دهگلان به بهره‌برداری رسید.

فرزاد حسین‌پناهی، عضو هیات علمی گروه زراعت دانشگاه کردستان، گفت: در این طرح که زمینه صرفه‌جویی ۳۰ تا ۵۰ درصدی در مصرف آب فراهم شده است، امکان تولید بیش از ۷ کیلوگرم محصول به ازای مصرف هر متر مکعب آب فراهم می‌شود که در راستای سیاست‌های کلی و برنامه چشم انداز ۱۴۰۴ وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: مالکیت فکری این طرح متعلق به دانشگاه کردستان بوده و به مدت ۵ سال است توسط اعضای هیات علمی گروه زراعت و اصلاح نباتات این دانشگاه اجرا شده است.

مجری طرح بهره‌وری مصرف آب از طریق کشت انتظاری سیب زمینی در راستای مدیریت سبز عنوان کرد: با توجه به بحران آب در کشور، اجرای این طرح گامی مهم در راستای ارتقای بهره‌وری مصرف آب کشاورزی خواهد بود.

وی استقبال از نتایج این طرح را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: پیشنهاد تشکیل یک کارگروه جهت اجرای این طرح در استان‌های دیگر برای تبدیل آن به یک طرح ملی نیز مطرح شده است.

حسین‌پناهی عنوان کرد: در این راستا مقرر شده که در سال زراعی آینده طرح کشت انتظاری سیب زمینی در سه استان همدان، اردبیل و اصفهان با نظارت دانشگاه کردستان اجرا و نتایج آن مجددا در وزارت جهاد کشاورزی ارائه شود تا جمع‌بندی نهایی در خصوص اجرای آن در قالب طرح ملی صورت پذیرد.

 

افت قیمت خودرو با بازداشت مدیران خودروساز

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید با تغییر و تحول در مدیریت خودروسازان و بازداشت برخی از مدیران این شرکت‌ها پای سوداگران از بازار کوتاه شده و قیمت‌ چهارچرخ‌ها روند کاهشی را تجربه می‌کند.

محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به بازداشت مدیران خودروساز، گفت: قیمت واقعی خودرو براساس دستمزد و درآمد مردم مشخص می‌شود بنابراین قیمت‌های کنونی کاذب بوده و دلالان در تلاش‌اند با مدیریت بازار از کاهش بهای چهارچرخ‌ها جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه مردم به فروش فوری خودروسازان اعتماد نداشتند، اظهار کرد: مردم معتقدند حتی اگر ۲۰ روز نیز برای ثبت نام در فروش فوری خودروسازان تلاش کنند، نمی‌توانند موفق به خرید شوند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مدیران خودروسازی‌ها باید با تغییر تاکتیک، خودرو را به دست مصرف کننده واقعی برسانند، اضافه کرد: مدیریت جدید ایران خودرو باید در فضایی آرام در وهله نخست تیراژ تولید خودرو را افزایش دهد و در مرحله بعدی سلامت را به قطعه سازی بازگرداند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه سازمان بازرسی باید به تولید انحصاری قطعه ورود کند، ادامه داد: بازداشت مدیران خودروسازی موجب احساس خطر دلالان شده در نتیجه پای آنها از بازار خودرو کوتاه می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه خودروسازان خودروهای بسیاری را دپو کردند، تصریح کرد: بسیاری از این خودروها به دلیل نبود قطعات جزیی در پارکینگ‌ها خاک می‌خورند که می‌توان این قطعات را نیز از بازار داخلی تامین کرد، در صورت تکمیل و عرضه این خودروها قیمت چهارچرخ‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند./

 

تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری صنعتی در سال ۹۸

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت گفت: اولویت‌های سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت با هدف رونق تولید، نوسازی صنایع، حمایت هدفمند از صنایع دارای اولویت و نیز توسعه صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط کنونی کشور مشخص شد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سعید زرندی افزود: فهرست اولویت‌های سرمایه‌گذاری این وزارتخانه در سال ۱۳۹۸ به تفکیک استان‌ها تدوین شده است.

وی تاکید کرد: با عنایت به اهمیت نحوه تأمین مالی طرح‌های اعلام ‌شده در سال جاری به عنوان اولویت اصلی، تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی براین اساس خواهد بود.

زرندی تصریح کرد: از صندوق توسعه ملی درخواست کرده ایم که این اولویت ها را مدنظر قرار دهند و به‌ بانک‌های عامل نیز ابلاغ کنند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به محدودیت های مالی موجود، در هر استان بر اساس قابلیت ها، ظرفیتها و نیاز کشور، اولویتهای طرح ها تعیین شده است.

زرندی همچنین تاکید کرد: سایر طرح‌هایی که در فهرست اولویت ها دیده نشده است، اما دارای ویژگی‌های خاص از جمله نوآوری، فناوری جدید، جایگزینی واردات در محصولات تولیدی هستند، درصورتیکه براساس بررسی بانک‌های عامل، از توجیه‌پذیری فنی، اقتصادی و مالی لازم برخوردار باشند، پس از تأیید معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه قابل پیگیری خواهند بود.