کد خبر: 10796
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۳

صدای زنگ هشدار در شهر مشهد: لزوم ورود جدی قوه قضاییه برای پایان دادن به قانون شکنی ‏

صدای زنگ هشدار در شهر مشهد: لزوم ورود جدی قوه قضاییه برای پایان دادن به قانون شکنی ‏

فرزاد اصلاني - در حاليکه رسيدگي به پرونده سهام فروشي شرکت هاي خصوصي پديده و تبرک همچنان در مراجع قضايي مفتوح است اما بررسي ها نشان مي دهند که روش نوين تامين مالي از طريق انتشار و عرضه عمومي سهام شرکت هاي سهامي خاص و يا با مسئوليت محدود بدون پشتوانه قانوني به مردم بويژه در شهر مشهد وارد فاز جديدي شده است.

اين در حالي است که با حساس شدن افکار عمومي به توقف فعاليت شعبات عرضه سهام و تعقيب قضايي برخي مديران چند شرکت خصوصي ، دادستان کل کشور گفته بود:"طبق قانون (تجارت)،شرکت هاي سهامي خاص حق ندارند همچون شرکتهاي سهامي عام و بدون پشتوانه لازم اقدام به عرضه سهام به مردم کنند.‏" حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با اشاره به اقدام برخي شرکت ها به ويژه در شهر مشهد به عرضه گسترده سهام گفت: هيچ يک از شرکت هاي سهامي خاص حق ندارند همچون شرکت هاي سهامي عام اقدام به فروش سهام کنند و اين سهام در بازار دلالي بدون پشتوانه افزايش قيمت پيدا کند.

اکنون اما به نظر مي رسد با وجود تاکيد مقام هاي قضايي و انتظامي ؛ عرضه گسترده سهام با هدف تامين مالي براي شرکت هاي سهامي خاص و يا با مسئوليت محدود بويژه در شهر مشهد همچنان با قوت ادامه دارد. گويا اين قصه سر دراز دارد و قرار نيست داستان فروش سهام شرکت هاي سهامي خاص غير بورسي تمام شود و اين شيوه اي شده تا هر روز شاهد اپيدمي خريد و فروش اينگونه سهام و رشد روزانه قيمت آنها باشيم؛ آن هم در شرايطي که بورس حال و روز خوشي ندارد.

در همين ارتباط شبکه خبري بورس نيوز در با اشاره به برپايي جشنواره اي خبرداده که در آن شرکت هايي با روش هاي جديد و استفاده از ابزارها و امکانات متنوع به دنبال کشاندن مردم به بازار مکاره اي هستند که عاقبت شوم آن معلوم نيست چه زماني مي خواهد نمايان شود. بعد از ماجراي سهام فروشي شرکت هاي پديده شانديز، پرديسبان و تبرک، نوبت به گروهي شده که از پيشينه هاي تاريخي مکان ها و مناطق باستاني و اسطوره هاي کشورمان براي خود برندي ساخته اند که نشان دهنده زيبايي و جلال و شکوه باشد.‏ شير بال دار يا سيمرغ؛ لوگوي همان شرکتي است که اين بار هم همانند شرکت هاي مذکور از مشهد سر برآورده تا اين سوال را در ذهن ايجاد کند که آيا در مشهد طلا پيدا شده و بعد اينکه مگر پتانسيل هاي سرمايه گذاري در اين شهر به چه ميزان است که نطفه تمامي سرمايه گذاري هاي کلان کشور و به دنبال آن برخي سوء استفاده ها در آنجا بسته مي شود.

اما گروه شرکت هاي گرند که موضوع اين گزارش است، پا را فراتر از "پديده"، "پرديسبان" و "تبرک" گذاشته تا در شرايطي که معاملات برخط آنلاين قراردادهاي آتي سکه طلا کمتر از يک ماه است در بازار سرمايه راه اندازي شده و همواره مشکلات متعددي در قطعي سامانه معاملات برخط وجود داشته، اين مجموعه براي خود سامانه خريد آنلاين دارد. گرچه اين سامانه فقط مختص خريد سهام است و مشخص نيست فروش آن از چه روشي انجام مي شود.‏ افزون بر اينکه اين مجموعه که از عملکرد مالي آن اطلاعاتي در دسترس نيست، جدا از فراهم کردن امکانات لازم براي تسهيل در خريد سهام خود از مشوق ها و روش هاي تبليغاتي خاصي بهره گرفته است. به عنوان مثال اهداي سهام هديه به دارندگان سهام پروژه که خواهان تبديل آن به سهام شرکت سرمايه گذاري گرند هستند از جمله اين موارد است که شايد ابتکاري باشد از سوي اين مجموعه براي فروش بيشتر سهام به مردم.

افزايش سرمايه از محل عيدي!

ارايه تسهيلات ويژه به اعضاي اين مجموعه که از کارمندان دولت و همچنين بازنشستگان و حضور برخي چهره هاي نام آشنا در ميان هنرمندان به عنوان اعضاي اين مجموعه از ديگر اقداماتي بوده که اين مجموعه براي جلب توجه و اعتماد مردم از آن بهره برده است. در آخرين اقدام نيز پرداخت عيدي به سهامداران معادل مبلغ و تعدادي که قبلاً به عضويت گرند رسيده اند که شايد بتوان گفت شرکت مورد بحث قصد دارد سرمايه خود را از محل عيدي افزايش دهد که اين اقدام در نوع خود بي نظير است!!

البته پيشتازي اين مجموعه به همين جا هم ختم نمي شود؛ چراکه گروه شرکت هاي گرند فروش سهام هر يک از پروژه هاي خود را به صورتي مجزا انجام مي دهد؛ به گونه اي که سهام شرکت اصلي گرند در تاريخ 9 اسفند ماه جاري به 2655 تومان رسيده تا طي 15 روز معامله بازدهي نزديک به 40 درصد را محقق کند.‏ حال آنکه قيمت سهام پروژه گرند سنتر ميثاق در تاريخ 20 بهمن ماه امسال دو ميليون و 910 تومان اعلام شده است و در عين حال وعده داده شده که به زودي واگذاري سهام پروژه گرند سنتر جانباز نيز محقق خواهد شد.‏ از قول مدير عامل اين شرکت شرکت در مصاحبه هاي خبري گفته مي شود که فروش سهام با نظارت قوه قضاييه است، اما آيا بهتر نيست براي جلوگيري از بروز بحران هاي مردمي و رواني به ويژه در شهر مشهد نظارت هاي دقيق تري از سوي مراجع ذيصلاح صورت گيرد تا مشکلاتي که براي مجموعه هايي همچون "پديده"، "پرديسبان" و "تبرک" و سهامداران آنها ايجاد شد، دوباره بروز نکند.

به گزارش جهان اقتصاد پس از توقف عرضه سهام شرکت هاي پديده،            پرديسبان وتبرک از سوي مقامات قضايي کشور در حال حاضر فرايند سهام فروشي به شيوه شرکت ها سهامي عام از طريق شرکت هاي اطلس ، گرندسنتر، سپاد، اخلمد          ، ابرده،تعاوني تهران، نويد خراسان     ‏ والهيه به طور گسترده ادامه دارد. کار به جايي رسيده که در برخي وبسايت ها همچون تابلوي بورس تهران بطور زنده نوسان قيمت سهام اين شرکت ها به نمايش گذاشته شده است. کار به جايي رسيده که حتي دلالان نمودار رشد قيمت سهام و مقايسه آن با طلا و بورس را نيز ارايه مي دهند که به نوعي اغوا کننده است.به نمودار نمونه زير که از يکي از همين وبسايت ها استخراج شده توجه نماييد؛