کد خبر: 4950
تاریخ انتشار: ۰۳ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

صالحی:نخستین سانتریفیوژ توبولار تحویل انستیتو پاستور شد

صالحی:نخستین سانتریفیوژ توبولار تحویل انستیتو پاستور شد


  رییس سازمان انرژی اتمی گفت: بر اساس تفاهم نامه امضا شده با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متعهد به تولید سانتریفیوژ توبولار برای تولید واکسن های دامی بودیم که نخستین سانتریفیوژ تولیدی را تحویل انستیتو پاستور دادیم.
 به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی دیروز (دوشنبه ) پس از امضای دو تفاهم نامه با سازمان مدیریت صنعتی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: این سانتریفیوژها از ۱۶ هزار تا ۸۰ هزار دور است که اکنون در حال کار بر روی سانتریفیوژهای ۴۰ هزار دور هستیم.
وی با بیان اینکه در آینده نیز قرار است برای تولید سانتریفیوژهای با ۸۰ هزار دور کار کنیم، گفت: امسال دو شرکت دانش بنیان در این زمینه تاسیس می کنیم زیرا می خواهیم تصدی گری دولت را در عرصه فن آوری به تدریج کاهش داده و به بخش خصوصی و مهندسانی که مبتکر اینگونه فعالیت ها هستند، واگذار کنیم.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: اگر این دو شرکت به صورت آزمایشی کارایی خود را نشان دادند سعی می کنیم شرکت های دانش بنیان دیگر نیز در فعالیت های گسترده صنعت هسته ای در سایر زمینه ها ایجاد کنیم.
سانتریفیوژهای توبولار برای تولید واکسن های دامی است که در آینده برای تولید واکسن های انسانی نیز به کار می رود.
صالحی با اشاره به دو تفاهم نامه همکاری امضا شده بین سازمان انرژی اتمی و سازمان مدیریت صنعتی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تفاهم نامه منعقد شده با سازمان مدیریت صنعتی در رابطه با تربیت نیروی انسانی و انتقال تجارب صنعتی است که می خواهیم بر اساس آن همکاری های گسترده آموزشی را به یکدیگر فراهم کنیم.
رییس سازمان انرژی اتمی اظهار امیدواری کرد نتیجه این تفاهم نامه ارتقای سطح علمی و تجربه کارکنان و متخصصان در سازمان انرژی اتمی باشد.

وی درباره تفاهم نامه امضا شده بین سازمان انرژی اتمی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز توضیح داد: سازمان انرژی اتمی در شرایطی است که می تواند تجارب اندوخته خود را به بخش های دیگر کشور از جمله حوزه سلامت، کشاورزی و صنعت منتقل کند.
معاون رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد بتوانیم تجهیزات مورد نیاز بخش سلامت را در ارتباط با مسایل پرتویی و انواع تجهیزاتی که قابلیت ساخت و یا بازسازی در ایران دارد، انجام دهیم.
صالحی ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه، دوره های آموزشی برای کسانی که در حوزه سلامت با این تجهیزات سروکار دارند، برگزار می شود.
وی با بیان این که این دوره های آموزشی برای بالابردن سطح علمی پزشکانی است که با انواع رادیوداروها بویژه رادیوداروهای جدید سروکار دارند، اظهار داشت: نیاز است که سطح آموزش پزشکان را در این خصوص بالا ببریم تا بتوانند به درستی و خوبی از این رادیوداروها استفاده کنند.