کد خبر: 165920
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰

صادرات ۳۰ تا ۴۰ درصدی به افغانستان از طریق مهاجران

صادرات ۳۰ تا ۴۰ درصدی به افغانستان از طریق مهاجران

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، میرابوطالب بدری در نشست امروز اتاق بازرگانی تهران به مناسبت روز جهانی مهاجران اظهار کرد: در چند سال اخیر مطالعه‌ای در ایتالیا انجام شد که نشان داد 2.4 میلیون نفر مهاجر این کشور 9 درصد از تولید ناخالص داخلی ایتالیا را ایجاد کرده‌اند که معادل 130 میلیارد دلار بوده است. با تکیه بر همین ارقام ایتالیا هفدهمین قدرت اقتصادی اروپا است.

وی افزود: ما هم به کارگران غیرماهر و هم متخصصین در مهاجرت نیاز داریم. مطالعه‌ای صورت گرفته که مطابق آن در 10 کشور در حال توسعه مهاجرت هیچ تاثیری بر اشتغال نداشته است چراکه گروهی از کارها بر عهده مهاجران قرار می‌گیرد که نیروی کار محلی وارد آن نمی‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت گفت: ما در سازمان توسعه تجارت بارها و بارها جلساتی را با مهاجران داشته‌ایم با توجه به شناختی که این تجار از بازار مبدا دارند می‌توانند کمک زیادی به صادرات به این کشورها داشته باشند. در مورد افغانستان 30 تا 40 درصد صادرات ما به این کشور از طریق همین مهاجران بوده است که مواردی مانند شناخت بازار افغانستان و حل مشکلات ارزی برای آنها شناخته شده است.

وی اضافه کرد:‌ مهاجران نقش بزرگی در صادرات غیرنفتی ما دارند در افق 1404 میزان صادرات غیرنفتی در نظر گرفته شده 70 میلیارد دلار است که تکیه ما برای صادرات به همسایگان  روی دوش همین مهاجرین است که کار شناسایی آنها را شروع کرده‌ایم.