کد خبر: 109990
تاریخ انتشار: ۰۴ شهریور ۱۳۹۹
گروه : تجارت

صادرات ۱۵ میلیون دلاری فرش دستبافت در سال جاری

صادرات ۱۵ میلیون دلاری فرش دستبافت در سال جاری

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، حامد چمن رخ در مورد وضعیت صادرات فرش دستباف در سال جاری، گفت: وضعیت صادرات فرش دستباف اصلا خوب نیست و صادرات این کالا به دلایل مختلف از جمله سخت گیری ها در مورد رفع تعهد ارزی و مشکلاتی که رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان فرش بوجود آورده، محدودیت های صادراتی بعد از تحریم ها و همچنین بسته شدن مرزها در ۲ ماه اول سال به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ به شدت کاهش یافته است.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف با اشاره به اعلام میزان صادرات فرش دستباف از سوی گمرک بیان داشت: سخنگوی گمرک اعلام کرده که صادرات فرش دستباف طی ۴ ماه سال جاری ۸۲ میلیون دلار بوده در حالی که این میزان صادرات مربوط به صادرات فرش دستباف و ماشینی بوده است.

وی بیان داشت: براساس آماری که از سازمان توسعه تجارت دریافت کرده ایم در ۴ ماهه ابتدای امسال میزان صادرات فرش دستباف فقط ۱۵ میلیون دلار بوده است.

چمن رخ با اشاره به اینکه در سال گذشته میزان صادرات فرش دستباف ۶۰ میلیون دلار بوده است گفت: با توجه به اینکه گشایشی در صادرات فرش دستباف رخ نداده و مشکلات صادرکنندگان فرش دستباف در سال جاری افزایش یافته است بنابراین اصلا نمی توان رقم صادرات ۸۲ میلیون دلاری در مورد صادرات فرش دستباف را پذیرفت.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف با اشاره به صادرات فرش ماشینی بیان داشت: نقطه قوت فرش ماشینی صادرات آن است و با توجه به کیفیت، مواد اولیه و با توجه به بکارگیری طرح و نقش فرش دستباف جایگاه خود را به خوبی در بازار جهانی یافته است.

پیش از این سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود که در ۴ ماه اول سال جاری، بیش از ۸۲ میلیون و ۵۷۹ هزار و ۳۰۵ دلار برابر با ۲۰ هزار و ۸۸۶ تن فرش، گلیم و گبه به ۵۷ کشور جهان صادر شده است.