صادرات نفت عربستان ۲۰ درصد کاهش یافت

0
۱۰۴ بازدید

به همین ترتیب متوسط تولید روزانه نفت خام در این کشور در نیمه اول ۲۰۲۱، ۱۰.۹ درصد نسبت به ۲۰۲۰ پایین آمده و به ۸.۴۹۹ میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، صادرات نفت خام عربستان در نیمه اول سال جاری میلادی به طور متوسط برابر با ۵.۷۷۶ میلیون بشکه در روز بوده است یعنی ۱۹.۸ درصد کمتر از ۷.۲ میلیون بشکه صادر شده در همین دوره در سال گذشته و ۵.۸ درصد کمتر از ۶.۱۲۹ میلیون بشکه صادر شده در نیمه دوم ۲۰۲۰.

به همین ترتیب متوسط تولید روزانه نفت خام در این کشور در نیمه اول ۲۰۲۱، ۱۰.۹ درصد نسبت به ۲۰۲۰ پایین آمده و به ۸.۴۹۹  میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید عربستان در همین دوره در ۲۰۲۰ برابر با ۹.۵۴ میلیون بشکه در روز بود. متوسط تولید روزانه عربستان همچنین ۴.۵ درصد نسبت به ۸.۸۹۵ میلیون بشکه ای تولید شده در نیمه دوم ۲۰۲۰ هم پایین تر بوده است.

اما قیمت بالاتر نفت در سال جاری به ثابت نگه داشتن درآمد عربستان کمک کرده است. قیمت نفت نفت از ۵۲ دلار ابتدای ۲۰۲۱ تا ۷۵ دلار افزایش یافته است. در نتیجه، درآمدهای نفتی عربستان در شش ماه اول سال جاری میلادی ۱۱ درصد بالا رفته و به  ۲۴۹ میلیارد ریال رسیده است.

تولید محصولات پالایشگاهی در عربستان در نیمه اول ۲۰۲۱ به طور متوسط برابر با ۲.۴۲۳ میلیون بشکه در روز بوده است یعنی ۱۵.۲ درصد بالاتر از شش ماه اول ۲۰۲۰ و ۶.۵  درصد بیشتر از از نیمه دوم سال گذشته.

متوسط صادرات روزانه محصولات نفتی در شش ماه اول سال هم تا ۱.۲۲۸ میلیون بشکه در روز بالا رفته است یعنی به ترتیب ۲۸.۵ و ۱۴.۳ درصد بالاتر از نیمه اول و دوم ۲۰۲۰.

واکسیناسیون کرونا و و بهبود فعالیت های اقتصادی در جهان باعث افزایش تقاضا برای نفت و همینطور بالارفتن صادرات نفت خام عربستان در ماه ژوئن شده است. البته تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تولید احتمالاً منجر به بالارفتن بیشتر صادرات نمی‌شود چون بسیاری از اقتصادها از ترس گسترش نوع جدید ویروس کرونا فعالیت‌های خود را محدود کرده‌اند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=151122