صادرات مهمترین دغدغه صنعت مبلمان منزل

0
۸۵۰ بازدید

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی مبلمان منزل از ۱۳ لغایت ۱۶ مردادماه در محل نمایشگاه بین‌‌المللی تهران برگزار می‌شود.

گروه بازار

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی مبلمان منزل از ۱۳ لغایت ۱۶ مردادماه در محل نمایشگاه بین‌‌المللی تهران برگزار می‌شود. در این نمایشگاه بیش از ۳۶۰ تولیدکننده مبلمان از ایران و ۶ تولیدکننده خارجی در مساحتی بیش از ۴۲ متر‌مربع محصولات خود را عرضه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، این نمایشگاه با همکاری اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران، شورای ملی مبلمان و اتحادیه صنف درودگران و مبل‌سازان تهران برگزارمی‌شود و انواع مبلمان و دکوراسیون منزل اعم از مبلمان کلاسیک و مدرن، مبلمان و کالای خواب، مبلمان کودک و نوجوان عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران در نشستی با اصحاب رسانه، ضمن تشریح تلاش‌های اتحادیه طی ۳ سال گذشته، برنامه ۵ ساله توسعه صادرات مبلمان ایران را بعنوان برنامه‌ای متکی بر مطالعات متعدد میدانی با حضور کارشناسان این اتحادیه در بازارهای هدف صادراتی معرفی نمود. حسن احمدیان تاسیس ۱۱ فروشگاه دائمی عرضه محصولات صنعت مبلمان ایران در ۱۱ کشور هدف صادراتی طی ۵ سال، حضور تولیدکنندگان مبلمان در نمایشگاه‌های تخصصی مبلمان در بازارهای هدف و میزبانی از تجار مبلمان کشورهای هدف در نمایشگاه‌های کشور را ۳ رکن اساسی این برنامه عنوان کرد.

وی ضمن خاطر نشان نمودن پتانسیل‌های بالای صنعت چوب و مبلمان کشور برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده، مزیت نسبی صنعت مبلمان ایران برای حضور در بازارهای خارجی را با توجه به کیفیت و قیمت رقابتی محصولات این صنعت، واقعیتی مسلم عنوان و تاکید‌کرد: درصورت حمایت عملی وزارت صنعت، معدن و تجارت از این برنامه ضمن کنار رفتن ابرهای تیره رکود از پیش روی این صنعت، شاهد پدیدار شدن افق‌های روشنی برای آن خواهیم بود.

وی افزود: بدیهی است درصورت تداوم کم توجهی دولت به جایگاه و پتانسیل صادراتی صنعت چوب و مبلمان کشور که سهم قابل ملاحظه‌ای از اشتغال بخش تولید و ایجاد ارزش افزوده را به خود اختصاص داده، نه تنها فرصت صادرات و توسعه این صنعت از دست می‌رود، بلکه شاهد از دست رفتن سرمایه‌گذاری‌های کلان صورت گرفته در این صنعت و شکل‌گیری دومینوی ورشکستگی و تعطیلی هزاران واحد تولیدی این صنعت، طی سال‌های آتی خواهیم‌بود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران رکن اصلی حمایت دولت از طرح ۵ ساله توسعه صادرات مبلمان ایران را واگذاری امتیازات و ظرفیت‌های متعلق به صنعت مبلمان به اتحادیه متولی این صنعت دانست و تصریح‌کرد: باتوجه به شرایط اقتصادی خاص حاکم بر کشور و تنگناهای پیش روی دولت، از دولت توقع خاصی به جز واگذاردی تولیت امور مرتبط با این صنعت که می‌توان از ظرفیت‌های آن بعنوان ضمانت اجرایی و منبع تامین مالی برای اجرایی نمودن برنامه ۵ ساله توسعه صادرات مبلمان ایران بهره‌برد، نداریم.

احمدیان افزود: امروز صنعت مبلمان ایران بیش از هرزمان آماده ورود به عرصه صادرات است اما تحقق این مهم، در گرو تأمین هزینه‌های سنگین پروژه‌های بازاریابی صادراتی در کشورهای هدف است.

وی یادآورشد: بیش از سه دهه است که دولت در کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه حمایت مستقیم  از طریق تخصیص سوبسید به فعالیت‌های بازاریابی صادراتی را در دستور کار قرارداده و قاطعانه آن را اجرا می‌کند،‌ اما متاسفانه در کشور ما نسبت به این مساله مهم غفلت‌های زیادی صورت گرفته است.

وی ضمن گلایه از مسئولانی که صرفا افزایش صادرات را از صنایع کوچک و متوسط مطالبه می‌کنند اما هیچگونه توجه و دغدغه‌ای نسبت به الزامات و ضرورت‌های اجرایی نمودن برنامه‌های صادراتی در این حوزه ندارند خاطرنشان‌کرد: مدعی هستیم که تنها درصورت حمایت معنوی و تقنینی دولت از اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران، این اتحادیه قادرخواهد بود پس از اجرای برنامه ۵ ساله توسعه صادرات مبلمان و معرفی صنعت مبلمان ایران به بازارهای خارجی، کف ارزش صادرات مبلمان را به ۲۰۰ میلیون دلار در سال ارتقاء‌دهد.

احمدیان در تشریح سایراقدامات اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران در زمینه فراهم نمودن ظرفیت‌های صادراتی برای صنعت مبلمان گفت: طی ۲ سال اخیر چند دور مذاکره با فدراسیون اتحادیه‌های صنعت چوب و مبلمان ایتالیا را پشت سرگذارده و برای حضور ۵ هیات از تولیدکنندگان مبلمان ایتالیا در ایران و انجام مذاکرات با همکاران ایرانی تلاش کرده‌ایم.

وی افزود: این تلاش‌ها در نهایت منجر به عقد تفاهمنامه همکاری میان اتحادیه و فدراسیون اتحادیه‌های صنعت چوب و مبلمان ایتالیا شد و با حضور نمایندگان اتحادیه، رئیس و مسوولان فدراسیون در جلسه‌ای با حضور مسوولان وزارت صنعت، بر اجرایی نمودن مفاد این تفاهمنامه حول محور سرمایه‌گذاری و تولید مشترک محصول توسط تولیدکنندگان مبلمان ایران و ایتالیا تاکید شد. احمدیان همکاری راهبردی با صنعت مبلمان ایتالیا را یکی از راهبردهای اصلی اتحادیه برای ارتقاء توان فنی و بازاریابی صنعت مبلمان ایران برای گرفتن سهم مناسب از بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه عنوان و خاطر نشان‌کرد: به موازات این اقدمات، در حال مذاکره با ۲ شرکت نمایشگاهی مهم در آلمان هستیم تا زمینه برگزاری ۲ نمایشگاه بین‌المللی با موضوع تکنولوژی تولید مبلمان در کشور را فراهم کنیم.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران آغاز برگزاری اولین دوره از مسابقه سالیانه مبلمان صادراتی ایران همزمان با برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی مبلمان منزل را یکی از برنامه‌های جدید اتحادیه دانست که با هدف فرهنگ‌سازی و تشویق فعالیت‌های صادراتی در میان تولیدکنندگان مبلمان کشور در دستورکار قرار گرفته‌است.

وی افزود: ثبت‌نام تولیدکنندگان و طراحان مبلمان در این مسابقه همزمان با آغاز برگزاری نمایشگاه مبلمان منزل در ۱۳ مردادماه آغازشده و پس از طی مدت ۲ ماه دوره ثبت‌نام، ارزیابی محصولات ارایه‌شده به مسابقه از سوی گروه داوران متخصص صنعت مبلمان آغاز می‌شود و در نهایت همزمان با نمایشگاه بین‌المللی مبلمان اداری که در دی‌ماه برگزار می‌شود، به برندگان این مسابقه تندیس مبلمان صادراتی همراه با جوایز نقدی ارزنده اهدا خواهدشد.

احمدیان تصریح‌کردک در فرآیند طراحی برنامه این مسابقه افزایش انگیزه و ایجاد و ارتقاء مهارت‌های لازم برای تهیه محصول و کلیه اقلام جانبی لازم برای عرضه صادراتی محصولات در میان واحدهای تولید مبلمان بعنوان مهمترین هدف این مسابقه مدنظر قرار گرفته‌است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران ضمن تاکید بر رویکرد جدی تحادیه به بحث میزبانی رایگان از تجار مبلمان کشورهای هدف صادراتی، تصریح‌کرد: در تلاش هستیم تا همزمان با برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی مبلمان منزل، از تجار مبلمان کشورهای روسیه، اوکراین، کشورهای CIS و سایر کشورهای همسایه میزبانی کنیم.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36758