کد خبر: 165878
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰

صادرات ایران به عمان ۶۹ درصد بالا رفت

صادرات ایران به عمان ۶۹ درصد بالا رفت

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، علی نجفی در مورد میزان تعاملات تجاری تهران و مسقط و فعالیت های انجام شده برای گسترش آن با بیان این که روابط تجاری مستقیم میان ایران و عمان، حائز اهمیت است، تصریح کرد: مناسبات همسایگی دو کشور و امکانات حمل و نقل دریایی، جریان مستقیم صادرات و واردات میان ایران و عمان را توجیه پذیر ساخته است.

 وی در همین راستا افزود:خوشبختانه علیرغم محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، طی شش ماه اول سال جاری، صادرات ایران به عمان ۶۹ درصد  و حجم مبادلات تجاری دو کشور(سرجمع صادرات و واردات)، ۵۰ درصد رشد داشته است و در شش ماه اول سال جاری شمسی، به میزان حدود ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.

تا پایان سال جاری حجم مبادلات تجاری بین ایران و عمان به بیش از یک میلیارد دلار خواهد رسید

  سفیر ایران در مسقط با بیان این که به نظر می رسد با این روند تا پایان سال جاری حجم مبادلات تجاری دو کشور به بیش از یک میلیارد دلار خواهد رسید؛ گفت :به لحاظ حجم تجارت، عمان جایگاه ششم  را در میان کشورهای همسایه ایران دارد و در میان کشورهای حوزه خلیج فارس، رتبه دوم را دارا است.

نجفی در مورد  برخی از موانع  موجود در راه گسترش همکاری های تجاری بین دو کشور تصریح کرد : اگر چه ظرفیتهای خوبی برای توسعه روابط تجاری میان دو کشور وجود دارد ولیکن تجار و بازرگانان بخش خصوصی کشورمان قبل از ورود به عمان، باید شناخت دقیقی نسبت به قوانین و مقررات و واقعیت های موجود در این کشور داشته باشند. ما در سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط، تلاش می کنیم مشورت و اطلاعات درست و واقعی به فعالان اقتصادی ارائه نمائیم و در همین راستا بخش اقتصادی و رایزنی بازرگانی سفارت ایران در عمان  مستمرا در این خصوص تلاش می کنند.  

ظرفیت های موجود بین ایران و عمان  برای توسعه گردشگری بین دو کشور

این دیپلمات ارشد  کشورمان همچنین در مورد ظرفیت های موجود بین دو کشور برای توسعه گردشگری با بیان این که خوشبختانه مراودات مردمی خوبی میان دو کشور برقرار است و ایرانیان و عمانی ها، نگاه مثبت و احترام آمیزی نسبت به یکدیگر دارند، اظهار کرد : تعدادی از ایرانیان در عمان در مشاغل تخصصی و غیر تخصصی مشغول به کار هستند. متقابلا سالانه تعداد قابل توجهی از عمانی‌ها  نیز به منظور گردشگری، بهداشت و درمان و زیارت عازم ایران می شوند.

از اواخر سال گذشته، اتباع ایران می توانند بدون روادید به مدت چهارده روز  به عمان سفر کنند

نجفی خاطرنشان کرد: از اواخر سال گذشته، اتباع ایران می توانند  بدون روادید به مدت چهارده روز به عمان سفر کنند، متقابلا اتباع عمانی نیز می توانند بدون روادید به ایران سفر کنند و این موضوع نقش مهمی در توسعه گردشگری میان دو کشور بویژه گردشگری سلامت در ایران دارد.

 با کاهش مخاطرات ناشی از کرونا، به مرور شاهد بازگشایی پروازهای مختلف میان دو کشور  هستیم

وی با بیان این که در حال حاضر پرواز از تهران و شیراز به مسقط و برعکس برقرار است، خاطرنشان کرد: متاسفانه بدلیل شرائط ناشی از کرونا، پروازهای مختلف میان دو کشور محدود شده بود ولی با کاهش مخاطرات ناشی از کرونا، به مرور شاهد بازگشایی پروازهای مختلف میان دو کشور (شهرهای مختلف) هستیم و همان طور که اشاره شد در حال حاضر پرواز از تهران و شیراز به مسقط و برعکس برقرار است.

تداوم رفت و آمدهای دیپلماتیک بین دو کشور در ماه‌های پیش رو

این دیپلمات ارشد کشورمان در مورد  رفت و آمدهای دیپلماتیک بین دو کشور و تعاملات سیاسی بین تهران و مسقط  گفت : در چارچوب رویکرد دولت برای توسعه روابط با همسایگان، عمان جایگاه مهمی  در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد و  روابط دو کشور بر اشتراکات دینی، فرهنگی و تاریخی و سوابق همکاری و ظرفیت های ناشی از همسایگی استوار است.

نجفی در همین راستا ادامه داد :خوشبختانه رایزنی های مستمری میان دوکشور در عرصه های مختلف برقرار است. طی یکسال اخیر وزیران امور خارجه دو کشور به کشورهای مقابل سفر داشتند. معاونین سیاسی و کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان نیز به تازگی  به عمان سفر داشتند.

وی همچنین گفت: نشست کمیته مشورتهای سیاسی راهبردی و کمیته مشترک دوستی نظامی دو کشور نیز برگزار شده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی در این ارتباط افزود: سفرهای دیگری نیز در دستور کار  روابط دو کشور قرار دارد.

استقبال ایران از  نقش خیرخواهانه عمان در کمک به حل مسائل و مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی

 سفیر ایران در این کشور عربی در پاسخ به سوال که نقش عمان با توجه به سابقه این کشور در حل برخی از مسائل منطقه ای و بین المللی در نزدیک کردن روابط ایران با برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان و همچنین کشوری مثل آمریکا چیست؟ اظهار کرد  : عمان رویکرد متوازنی را در سیاست خارجی خود دنبال می کند بر این اساس رایزنی فعالی میان ایران و عمان پیرامون مسایل و مشکلات منطقه وجود دارد.

 نجفی تاکید کرد: ما از نقش خیرخواهانه عمان در کمک به حل مسائل و مشکلات منطقه ای و بین المللی استقبال می کنیم.

برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان در مسقط

سفیر ایران در عمان همچنین در ادامه گفت‌وگو با ایسنا خبر داد که برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در عمان به ریاست وزیر «صمت» ایران و «وزیر صنعت و تجارت» عمان در دستور کار قرار دارد.

اتهام اصلی ایرانیان زندانی در عمان چیست؟

وی به بازدید چند ماه پیش خود از زندان مرکزی عمان و دیدارش با اتباع ایرانی زندانی در آنجا اشاره کرد و افزود: علیرغم اینکه تعدادی از زندانیان ایرانی آزاد و یا مورد عفو سلطان عمان قرار گرفتند ولی  همچنان تعدادی از هم وطنان ما در در  زندان های عمان دوران محکومیت خود را که عمدتا بدلیل قاچاق مواد مخدر زندانی شدند، می گذرانند.

نجفی ابراز امیدواری کرد که اسناد پایه کنسولی از جمله سند  معاضدت قضایی و انتقال محکومین، هرچه زودتر بین ایران و عمان نهایی و به امضا برسد.