صادرات ایران به اتحادیه اروپا ۲۰ درصد رشد کرد

0
۱۸۲ بازدید

در ۹ ماهه سال‌جاری، ۱۱۰ میلیون تن کالا به ارزش ۵۲ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات ۵۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۵ میلیون تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران آماری را منتشر کرده است که نشان می‌دهد، تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا در در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۰ (بهمن ماه سال ۹۸ تا آبان ماه ۹۹) نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۲۰ درصد افزایش از منفی ۳.۱ درصد به منفی ۲.۴ درصد رسیده است؛ همچنین در صادرات نیز با افزایش هفت درصدی از ۵۷ دهم درصد به ۶ دهم درصد رسیده است اما در واردات از ۳.۶ درصد به سه درصد رسیده که کاهش ۱۶ درصدی را نشان می دهد.

ایران در ۱۰ ماهه ۲۰۲۰ (بهمن ماه سال ۹۸ تا آبان ماه ۹۹) ۲۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار یورو به آلمان، ۱۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو به هلند، ۸۴ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو به ایتالیا، ۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو به اسپانیا و ۳۰ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو به بلژیک صادرات داشته که این تجارت بین پنج تا ۴۰ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

ترکیب کالایی صادراتی ایران به اتحادیه اروپا در ماه نخست سال ۲۰۲۰ شامل ۴۰ درصد محصولات غذایی و حیوانات زنده، ۱۹ درصد مواد شیمیایی، ۱۶ درصد سوخت های معدنی، ۱۱ درصد کالاهای صنعتی، ۱۰ درصد مواد خام غیرقابل خوردن به جز سوخت و ۴ درصد سایر محصولات ایرانی بوده است. کل واردات از پنج کشور اروپایی به ایران به ۲ میلیارد و ۳۷۲ میلیون یورو رسیده است که شامل یک میلیارد و ۲۲۶ میلیون و ۹۹۰۰ هزار یورو از آلمان، ۴۷۴ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو از ایتالیا، ۲۹۸ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو از هلند، ۲۰۶ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو از فرانسه و ۱۶۵ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو از اسپانیا می شود که نسبت به مدت مشابه سال قبل بین پنج تا ۴۰ درصد رشد داشته است.

همچنین ترکیب محصولات وارداتی ایران از اتحادیه اروپا شامل ۳۳ درصد ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، ۲۷ درصد مواد شیمیایی، ۱۴ درصد محصولات غذایی و حیوانات زنده، ۶ درصد کالاهای صنعتی، پنج درصد مواد خام غیرقابل خوردن به جز سوخت و ۱۵ درصد سایر محصولات شده است.

به دلیل شیوع ناگهانی ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ و افزایش تحریم‌ها میزان تجارت بعد از ماه اولیه سال ۲۰۲۰ روند کاهشی به خود گرفته است بر همین اساس در اکتبر سال جاری (آبان ماه ۹۹) از نظر ارزشی صادرات ۲۹ درصد و واردات ۱۸ درصد و از نظر حجم صادرات ۵۷ درصد و واردات ۵۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش را تجربه کرده است.

در ۹ ماهه سال‌جاری، ۱۱۰ میلیون تن کالا به ارزش ۵۲ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات ۵۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۵ میلیون تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود.

مقایسه صادرات غیرنفتی ایران با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۱۷ درصد و ارزش ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد اما در ماه‌های باقی‌مانده از سال همچنان به روند افزایشی خود ادامه می دهد. همچنین واردات کالا از نظر وزن یک درصد و از لحاظ ارزش ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=126425

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید