کد خبر: 153389
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

صادرات آمریکا ۱.۳ درصد رشد کرد

صادرات آمریکا ۱.۳ درصد رشد کرد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، رشد اقتصادی ایالات متحده در سه ماهه دوم سال به ۶.۶ درصد رسید، که بالاتر از برآورد قبلی ۶.۵ درصدی بود. در میان اجزای این رشد ؛ سرمایه گذاری ثابت غیر مسکونی ۹.۳ درصد و صادرات ۶.۶ درصد، سرمایه گذاری ثابت مسکونی منفی ۱۱.۵ درصد، هزینه‌های دولت ایالتی و محلی ۰.۳ درصد و واردات نیز ۶.۷ درصد بر روند رشد اقتصادی تاثیر داشته است.

رشد اقتصادی

 کاهش نرخ بیکاری ایالت متحده به ۵.۲ درصد

نرخ بیکاری ایالات متحده در آگوست ۲۰۲۱ به ۵.۲ درصد کاهش یافت که پایین‌ترین سطح از مارس ۲۰۲۰ و مطابق با انتظارات بازار است، زیرا بازار کار پس از بازگشایی مشاغل در ایالات متحده و علیرغم گزارش‌هایی مبنی بر کمبود عرضه نیروی کار و نگرانی‌های ناشی از آن، به بهبود مداوم خود ادامه داد.

 با افت تهدید کووید -۱۹ تعداد بیکاران ۳۱۸ هزار نفر کاهش یافته و به ۸.۳۸ میلیون نفر رسیده است، در حالی که سطح اشتغال با افزایش ۵۰۹ هزار نفر به ۱۵۳.۱۵ میلیون نفر رسید.

با این وجود، نرخ بیکاری ایلات متحده بسیار بالاتر از سطح قبل از بحران کرونا یعنی حدود ۳.۵ درصد باقی مانده است، اما باید در ماه‌های آینده به دلیل فعالیت اقتصادی قوی و تقاضای نیروی کار بیشتر کاهش یابد.

در ایالات متحده، نرخ بیکاری تعداد افرادی را که به طور فعال به دنبال شغل هستند را به عنوان درصدی از نیروی کار اندازه گیری می‌کند.

بیکاری

 سهم ۲۱ درصدی چین از کالاهای وارداتی ایالات متحده

 واردات ایالات متحده در ژوئیه ۲۰۲۱، ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۲۸۲.۹ میلیارد دلار رسید. کاهش عمده در اسباب بازی‌ها و کالاهای ورزشی (۱.۱ میلیارد دلار)، تلفن‌های همراه و سایر کالاهای خانگی (۰.۵ میلیارد دلار) و چوب (۰.۷ میلیارد دلار) مشاهده شده است.

ایالات متحده دومین واردکننده بزرگ جهان است. عمده واردات آن عبارتند از: کالاهای سرمایه‌ای (۲۲ درصد) و کالاهای مصرفی (۲۱ درصد). سایر موارد عبارتند از: وسایل نقلیه خودرو، قطعات و موتورها (۱۲ درصد) و غذاها، خوراکی ها و نوشیدنی‌ها (۵ درصد).

 محموله‌های وارداتی از چین؛ ۲۱ درصد از کل واردات را تشکیل می‌دهند و پس از آن مکزیک (۱۴ درصد)، کانادا (۱۳ درصد)، ژاپن (۶ درصد) و آلمان (۵ درصد) بیشترین سهم را دارد.

واردات

افزایش ۱.۳ درصدی صادرات ایالات متحده

صادرات ایالات متحده در سه ماهه دوم سال نیز ۱.۳ درصد افزایش یافت و به ۲۱۲.۹ میلیارد دلار در جولای ۲۰۲۱ رسید که بالاترین میزان از ماه مه سال ۲۰۱۹ به شمار می‌رود که منجر به فروش کالاهای سرمایه‌ای (۱ میلیارد دلار)، الماس‌های قیمتی (۰.۶ میلیارد دلار)، خودرو (۰.۶ میلیارد دلار) شده است. کامیون ، اتوبوس و وسایل نقلیه  (۰.۴ میلیارد دلار)، قطعات خودرو (۰.۳ میلیارد دلار)، سایر خدمات تجاری (۰.۲ میلیارد دلار) از دیگر محصولات صادارتی ایلات متحده بوده است.

ایالات متحده سومین صادرکننده بزرگ جهان است، با این حال صادرات تنها ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد. عمده صادرات عبارتند از: کالاهای سرمایه‌ای (۲۲ درصد از کل صادرات) و لوازم صنعتی (۲۲ درصد)، کالاهای مصرفی (۸ درصد) و نفت (۷ درصد). در سال ۲۰۱۸ ، صادرات نفت آمریکا به بالاترین رکورد ۱۷۲.۴ میلیارد دلار رسید. 

شرکای اصلی صادراتی این کشور عبارت بودند از: کانادا (۱۸ درصد از کل صادرات)، مکزیک (۱۶ درصد)، چین (۷ درصد) ، ژاپن (۴.۵ درصد) ، انگلستان (۴ درصد) و آلمان (۳.۵ درصد).

صادرات

نرخ تورم به ۵.۴ درصد رسید

نرخ تورم  ایالات متحده در ژوئیه ۲۰۲۱ به ۵.۴ درصد رسید. فشار اصلی تورم بر روی غذا (۳.۴ درصد) ناشی از افزایش شدید مواد غذایی در خانه (۲.۶ درصد) و غذای خارج از خانه (۴.۶ درصد) بود. وسایل نقلیه جدید (۶.۴ درصد)  و مسکن (۲.۸ درصد) افزایش نرخ داشته‌اند.

در همین حال، تورم انرژی (۲۳.۸ درصد)، اتومبیل و کامیون‌های فرسوده (۴۱.۷ درصد)؛ پوشاک (۴.۲ درصد) ؛ خدمات حمل و نقل (۶.۴ درصد) و خدمات مراقبت پزشکی (۰.۸ درصد) بوده است.

  همچنین به طور ماهانه، نرخ تورم ماهانه در ماه جولای ۰.۵ درصد افزایش یافت که کمترین میزان از افزایش ۰.۴ درصدی فوریه است.

تورم

انتهای پیام/