شیوع کرونا بهانه ای برای ممانعت از برگزاری انتخابات اتحادیه های صنفی / صیانت از جان اصناف یا حفظ کرسی های قدرت در تشکل

0
۶۷۰ بازدید

انتخابات هیئت امناء صندوق حمایت اتاق اصناف تهران، در آخرین روز پاییز در حالی برگزار شد که پیش از این بسیاری از اتحادیه های صنفی با استناد به نامه اتاق اصناف ایران و هیأت عالی نظارت بر سازمان صنفی کشور و به دلیل از برگزاری انتخابات هیأت رئیسه خود امتناع کرده بودند.

انتخابات هیئت امناء صندوق حمایت اتاق اصناف تهران، در آخرین روز پاییز در حالی برگزار شد که پیش از این بسیاری از اتحادیه های صنفی با استناد به نامه اتاق اصناف ایران و هیأت عالی نظارت بر سازمان صنفی کشور و به دلیل از برگزاری انتخابات هیأت رئیسه خود امتناع کرده بودند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، در حالیکه از بدو شیوع ویروس کرونا برنامه هایی چون انتخابات مجلس شورای اسلامی، کنکور دانشگاه و انتخابات بسیاری از تشکل ها و حتی برخی اتحادیه های صنفی برگزار شد، اما برخی اتحادیه های صنفی از برگزاری انتخابات هیأت رئیسه خود به بهانه شیوع کرونا امتناع کردند.

اگرچه نامه رئیس اتاق اصناف ایران و پانویس معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت مبنی بر تعویق انتخابات هیأت رئیسه اتحادیه ها دست آویزی شد برای این موضوع، اما نکته قابل توجه این است که هیأت رئیسه برخی اتحادیه های صنفی پیش از این دستور و نگران از دست دادن کرسی های خود برای به تاخیر انداختن انتخابات نیت کرده بودند.

براساس قانون نظام صنفی کشور، پروسه انتخابات هر اتحادیه صنفی ۶ ماه پیش از پایان اعتبارنامه هیأت با ثبت نام تایید شرایط نامزدها رئیسه کلید می خورد و دستور توقف برگزاری انتخابات زمانی صادر شد که موعد برگزاری انتخابات چند اتحادیه صنفی در تهران و برخی شهرستان ها فرار رسیده بود و هیأت رئیسه به هر نحوی مانع انجام مقدمات شده بودند و در واقع آگاهانه از تمکین در برابر قانون سرپیچی و تخلف کرده بودند.

در پاسخ به منتقدانی که عدم برگزاری انتخابات را زیر سؤال بردند، هیأت رئیسه های متخلف با دست آویز قراردادن سلامت اعضای صنف، تخلفات خود را توجیه کردند.

این در حالی است که انتخابات هیأت رئیسه اتحادیه های در فاصله زمانی ۶ تا ۱۰ ساعته برگزار می شود و در شرایط شیوع کرونا می شد با تمرکز زدایی و قرار دادن چند صندوق در نقاط مختلف و حتی اضافه کردن زمان و روز برگزاری انتخابات به جای پاک کردن صورت مسئله، پاسخ هایی اجرایی پیدا کرده و به قانون عمل کرد.

اما با برگزاری انتخابات هیئت امناء صندوق حمایت اتاق اصناف تهران دم خروس بیرون زد و واقعیت هایی شفاف از بهانه گیری رؤسای متخلف برخی اتحادیه های صنفی بر ملا شد و همان ها که مدعی بودند برگزاری انتخابات به خطر انداختن جای افراد است، نه تنها از برگزار ی این انتخابات حمایت کردند که به عنوان نامزد مشارکتی فعال داشتند.

اما چرا این گروه از فعالان صنفی مانع برگزاری انتخابات شدند، تنها و تنها یک دلیل دارد و آن احتمال عدن تأیید صلاحیت و حتی اسقاط شرایط ایشان از از سوی نهادهای ناظر و مجری بر انتخابات بود.

اما همه ماجرا این نیست و در حالی که متخلفین به نامه رئیس اتاق اصناف ایران استناد کرده بودند، سعید ممبینی با دستورالعمل جدیدی قاطعانه از قانون و البته سلامت فعالان صنفی صیانت کرد.

رئیس اتاق اصناف ایران در دستورالعملی جدید اتحادیه های صنفی را مکلف کرد، مقدمات برگزاری انتخابات را انجام دهند و برگزاری انتخابات را مشروط به مجوز ستاد بحران کرونا کرده است.

حال باید دید که رؤسای اتحادیه های صنفی که در انتخابات صندوق شرکت و نامزد شده اند، چه توجیهی برای این رفتار دوگانه دارند و باید صیانت از جان فعالان صنفی یا حفظ کرسی های قدرت را باور کرد.

بنابر به گزارش اتاق اصناف تهران، افراد منتخب هیئت امناء صندوق حمایت اتاق اصناف تهران ابراهیم درستی، سید علی اصغر میرابراهیمی، محمد خادم منصوری، حسین قدیانی، محمدباقر معتمد، محمدجواد کرمی، عبداله اقبالی، حسن سلیمی، حبیب اله بشارتی، علیرضا نیک آئین و  محمدعلی قنبری هستند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=125503

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید