کد خبر: 195396
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

شکست طرح نهضت ملی مسکن با تفکیک وزارت راه و مسکن

شکست طرح نهضت ملی مسکن با تفکیک وزارت راه و مسکن

فریده خدادادی-امروزه ساخت مسکن یکی از نیازهای مهم هر جوامعی محسوب می‏شود. در کشور ما نیز افراد با استفاده از سرمایه‌های خود و دریافت تسهیلات بانکی برای خرید مسکن تلاش می‌کنند. البته در کشور ما افراد به دلیل گرانی‌های بیش‌ازاندازه و روند صعودی افزایش قیمت مسکن همچنان سردرگم هستند و نمی‌توانند برای خریداری مسکن اقدام کنند و به‌ناچار برای اجاره هم باید به مناطق پایین‌تر و باقیمت مناسب کوچ کنند.

به گزارش جهان اقتصاد؛ هم‌زمان با آغاز به کار دولت ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن کلید خورد طرحی که به گفته کارشناسان تنها به بیان آمار از سوی وزارت راه و شهرسازی بسنده شده است و تأمین زیرساخت‌های آن با توجه به مشکلات اقتصادی و بودجه‌ای برای دولت امری دشوار است. از سوی دیگر بعضی دستگاه‌ها نیز در اعطای زمین همکاری نمی‌کنند و بانک‌ها نیز از اعطای تسهیلات مسکن سرباز می‌زنند. تمامی این مسائل موجب گشت تا طرح نهضت ملی مسکن در نیمه اول سال جاری به‌کندی پیش برود و باید دید در نیمه دوم سال اوضاع به چه صورت خواهد بود.

پیرو اهمیت این موضوع خبرنگار جهان اقتصاد بافرشید ایلاتی، کارشناس حوزه مسکن به گفتگو پرداخته است که در ادامه می‏خوانید.

کارشناس حوزه مسکن اظهار کرد: اگر وعده دولت مبنی برساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی تحقق پیدا کند، در بازه زمانی میان‌مدت عرضه مسکن به این صورت می‌تواند قیمت مسکن را تا حدی کنترل نماید.

ایلاتی بابیان این‌که موضوع مهم‌تر از مسکن، بحث تأمین زمین است، گفت: طبق گفته رئیس‌جمهور باید زمین‌های 200 و 400 متر در اختیار متقاضیان بسته به امکانات شهر قرار گیرد و با آورده خود و اعطای تسهیلات دولتی فرآیند ساخت‌وساز را آغاز کنند؛ بنابراین موضوع تخصیص زمین می‌تواند تأثیر فراوانی را در کنترل قیمت زمین و مسکن به همراه داشته باشد. البته تمامی این موارد باید از روی کاغذ خارج شود و جنبه عملیاتی و اجرایی پیدا کند. در صورت تحقق این مسائل می‌توان ثبات قیمت مسکن و کاهش آن را مشاهده کرد.

این کارشناس حوزه مسکن عنوان کرد: اگر در شش‌ماهه دوم سال همانند شش‌ماهه اول سال جاری که این طرح‌ها به‌کندی پیش رفت، این رویه ادامه پیدا کند، روند افزایشی قیمت ادامه‌دار خواهد بود.

ایلاتی گفت: تغییراتی که وزیر راه و شهرسازی در تعیین قایم مقام خود در حوزه مسکن داشت، یک نکته مثبتی در نیمه دوم سال است زیرا وی  سابقه فعالیت در حوزه مسکن را داراست و می‌توان انتظار داشت که طرح نهضت ملی مسکن می‌تواند در نیمه دوم سال سرعت بیشتری پیدا کند.

وی بیان کرد: تفکیک وزارت راه و مسکن با تأثیر منفی همراه خواهد بود به‌طوری‌که این تفکیک ازنظر ستادی و عملیاتی طرح نهضت ملی مسکن با کندی و شکست مواجه می‌سازد. این موضوعات حاشیه‌ای است و پررنگ شدن آن ما را از اصل مطلب دور می‌سازد.

این کارشناس حوزه مسکن افزود: دولت باید در طرح جدید، توسعه افق شهری را در پیش گیرد که مقدمه آن راه‌سازی است و باید توسعه راه را هم‌زمان با توسعه مسکن پیش ببرد و این جداسازی وزارت راه و مسکن ممکن است، استراتژی دولت را با مشکل مواجه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.